Oczyszczarka strumieniowa Multi-Tumbler zwiększa automatyzację procesu kulowania

Rösler
Reklama
Reklama

Mubea Automotive Poland, działający na całym świecie dostawca branży automotive, zwiększa wytrzymałość na rozciąganie sprężynowych opasek samozaciskowych poprzez proces kulowania. W tym celu firma zakupiła drugą oczyszczarkę strumieniową firmy Rösler do swojego zakładu w Polsce.

Poza przemysłem motoryzacyjnym Grupa Mubea produkuje również komponenty i podzespoły dla przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz AGD, a także oferuje rozwiązania na zamówienie dla innych zastosowań przemysłowych. Z ponad 700 różnymi typami Mubea sprzedaje również największy na świecie asortyment sprężynowych opasek zaciskowych, powszechnie znanych jako opaski do węży. Ponad miliard tych elementów łączących węże i rury jest produkowanych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

Symulacja pomaga skrócić cykl kulowania sprężynowych opasek zaciskowych

Reklama

Aby uczynić te komponenty, produkowane z wysokowytrzymałej stopowej stali narzędziowej, bardziej odpornymi na ciągle zmieniające się obciążenia w pojazdach, ich wytrzymałość na rozciąganie jest poprawiana poprzez kulowanie. W tym celu firma Mubea Automotive Poland zakupiła drugą oczyszczarkę strumieniową firmy Rösler.

Urządzenie Multi-Tumbler RMT 70 umożliwia w pełni automatyczne kulowanie opasek zaciskowych w partiach o wadze do 1800 kg. Decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze tego typu urządzenia była bezkonkurencyjna geometria bębna śrutowniczego. Symulacja zachowania się detali w komorze strumieniowej dostarczyła cennych wskazówek projektowych, dzięki którym potwierdzone zostało, że detale są idealnie wymieszane w trakcie procesu. Pomogło to skrócić rzeczywisty czas kulowania. Unikalna konstrukcja bębna pomogła również zapobiec odrzutom spowodowanym utknięciem obrabianych elementów, a tym samym przyczyniła się do poprawy ogólnej wydajności.

Wysoka efektywność kosztowa i zmniejszone wymagania w zakresie konserwacji

Aby spełnić surowe wymagania Mubea Automotive Poland, urządzenie Multi-Tumbler jest wyposażone w turbinę strumieniową Long Life Rutten z zakrzywionymi łopatkami w kształcie litery "Y" o mocy zainstalowanej 30 kW. Precyzyjnie obliczona krzywizna łopatek wytwarza ekstremalnie wysoką prędkość wyrzutu wraz z precyzyjnym prowadzeniem materiału. Dzięki temu uzyskuje się optymalną wydajność śrutowania. Jednocześnie turbina zużywa znacznie mniej energii, redukując jej zużycie nawet o 25%. Łopatki turbiny wykonane są z bardzo odpornego na zużycie stopu, a ich specjalna konstrukcja w kształcie litery "Y" umożliwia wykorzystanie obu stron łopatki. Z tego powodu – w zależności od stosowanego ścierniwa – wysokowydajne turbiny Rutten osiągają od 10 do 16 razy dłuższy czas pracy w porównaniu z konwencjonalnymi turbinami. Skutkuje to znacznym wzrostem dostępności urządzeń i drastycznie niższymi kosztami eksploatacji.

Automatyzacja kulowania dostosowana do wymagań klienta

Reklama

Aby całkowicie zautomatyzować proces kulowania, oczyszczarka została wyposażona w specjalny system załadunku detali, obejmujący komorę wagową i wymaganą integrację oprogramowania. Pozwala to na obliczenie optymalnej wagi wsadu podczas operacji automatycznego załadunku detali. PLC dostosowuje czas kulowania do rzeczywistej wagi danej partii detali. W trakcie kulowania bęnen jest całkowicie zamknięty pokrywą. Obroty bębna i turbiny są automatycznie regulowane za pomocą przemienników częstotliwości. Wszystkie te cechy, w połączeniu z optymalnym mieszaniem detali w bębnie, zapewniają, że absolutnie stałe, powtarzalne wyniki kulowania są osiągane w krótkich czasach cyklu. Oczywiście, ciągły monitoring wszystkich krytycznych parametrów procesu przyczynia się również do bezpieczeństwa i stabilności procesu.

System recyklingu i czyszczenia medium ściernego jest dostosowany do całego systemu i gwarantuje niezmiennie wysoką jakość strumienia wymaganą w procesie kulowania.

Źródło: Rösler

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama