Oczyszczarka strumieniowa Multi-Tumbler zwiększa automatyzację procesu kulowania

Oczyszczarka strumieniowa zwiększa automatyzację kulowania Rösler

Mubea Automotive Poland, działający na całym świecie dostawca branży automotive, zwiększa wytrzymałość na rozciąganie sprężynowych opasek samozaciskowych poprzez proces kulowania. W tym celu firma zakupiła drugą oczyszczarkę strumieniową firmy Rösler do swojego zakładu w Polsce.

Poza przemysłem motoryzacyjnym Grupa Mubea produkuje również komponenty i podzespoły dla przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz AGD, a także oferuje rozwiązania na zamówienie dla innych zastosowań przemysłowych. Z ponad 700 różnymi typami Mubea sprzedaje również największy na świecie asortyment sprężynowych opasek zaciskowych, powszechnie znanych jako opaski do węży. Ponad miliard tych elementów łączących węże i rury jest produkowanych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

Symulacja pomaga skrócić cykl kulowania sprężynowych opasek zaciskowych

Aby uczynić te komponenty, produkowane z wysokowytrzymałej stopowej stali narzędziowej, bardziej odpornymi na ciągle zmieniające się obciążenia w pojazdach, ich wytrzymałość na rozciąganie jest poprawiana poprzez kulowanie. W tym celu firma Mubea Automotive Poland zakupiła drugą oczyszczarkę strumieniową firmy Rösler.

Urządzenie Multi-Tumbler RMT 70 umożliwia w pełni automatyczne kulowanie opasek zaciskowych w partiach o wadze do 1800 kg. Decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze tego typu urządzenia była bezkonkurencyjna geometria bębna śrutowniczego. Symulacja zachowania się detali w komorze strumieniowej dostarczyła cennych wskazówek projektowych, dzięki którym potwierdzone zostało, że detale są idealnie wymieszane w trakcie procesu. Pomogło to skrócić rzeczywisty czas kulowania. Unikalna konstrukcja bębna pomogła również zapobiec odrzutom spowodowanym utknięciem obrabianych elementów, a tym samym przyczyniła się do poprawy ogólnej wydajności.

Wysoka efektywność kosztowa i zmniejszone wymagania w zakresie konserwacji

Aby spełnić surowe wymagania Mubea Automotive Poland, urządzenie Multi-Tumbler jest wyposażone w turbinę strumieniową Long Life Rutten z zakrzywionymi łopatkami w kształcie litery "Y" o mocy zainstalowanej 30 kW. Precyzyjnie obliczona krzywizna łopatek wytwarza ekstremalnie wysoką prędkość wyrzutu wraz z precyzyjnym prowadzeniem materiału. Dzięki temu uzyskuje się optymalną wydajność śrutowania. Jednocześnie turbina zużywa znacznie mniej energii, redukując jej zużycie nawet o 25%. Łopatki turbiny wykonane są z bardzo odpornego na zużycie stopu, a ich specjalna konstrukcja w kształcie litery "Y" umożliwia wykorzystanie obu stron łopatki. Z tego powodu – w zależności od stosowanego ścierniwa – wysokowydajne turbiny Rutten osiągają od 10 do 16 razy dłuższy czas pracy w porównaniu z konwencjonalnymi turbinami. Skutkuje to znacznym wzrostem dostępności urządzeń i drastycznie niższymi kosztami eksploatacji.

Automatyzacja kulowania dostosowana do wymagań klienta

Aby całkowicie zautomatyzować proces kulowania, oczyszczarka została wyposażona w specjalny system załadunku detali, obejmujący komorę wagową i wymaganą integrację oprogramowania. Pozwala to na obliczenie optymalnej wagi wsadu podczas operacji automatycznego załadunku detali. PLC dostosowuje czas kulowania do rzeczywistej wagi danej partii detali. W trakcie kulowania bęnen jest całkowicie zamknięty pokrywą. Obroty bębna i turbiny są automatycznie regulowane za pomocą przemienników częstotliwości. Wszystkie te cechy, w połączeniu z optymalnym mieszaniem detali w bębnie, zapewniają, że absolutnie stałe, powtarzalne wyniki kulowania są osiągane w krótkich czasach cyklu. Oczywiście, ciągły monitoring wszystkich krytycznych parametrów procesu przyczynia się również do bezpieczeństwa i stabilności procesu.

System recyklingu i czyszczenia medium ściernego jest dostosowany do całego systemu i gwarantuje niezmiennie wysoką jakość strumienia wymaganą w procesie kulowania.

Źródło: Rösler

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę