Oprogramowanie Dassault Systèmes do projektowania światowej klasy katamaranów

Reklama
Reklama

Firma Dassault Systèmes (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) poinformowała, że Sunreef Yachts, światowy lider w projektowaniu i konstrukcji katamaranów żaglowych, motorowych oraz super jachtów, wybrał oprogramowanie SOLIDWORKS i SIMULIA obsługiwane przez platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes do modelowania jednostek w 3D oraz projektowania kadłubów jachtów.

Założona w Gdańsku w 2002 r. stocznia jachtowa Sunreef Yachts zwodowała już ponad 150 luksusowych katamaranów "custom made" – konstruowanych na zamówienie i wykończonych całkowicie według życzeń klienta. Najwyższe standardy, funkcjonalność oraz finezja wykonania sprawiły, że eleganckie sylwetki katamaranów Sunreef Yachts można dziś spotkać na każdym akwenie świata. W lipcu 2019 r. do grona właścicieli katamaranów Sunreef Yachts dołączył Rafael Nadal, jeden z najwybitniejszych tenisistów na świecie.

Obok wysokich wymagań dotyczących personalizacji produkowanych katamaranów, dodatkowym wyzwaniem dla projektantów jest ambitna wizja, dotycząca rozszerzania oferty o co najmniej dwa nowe modele katamaranów rocznie. Aby więc usprawnić proces projektowania, Sunreef Yachts wdrożył oprogramowanie SOLIDWORKS od Dassault Systèmes pozwalające na modelowanie całych jednostek w 3D, zaczynając od kadłuba, ożaglowania, poprzez wszystkie systemy, a kończąc na elementach wyposażenia wnętrz. SOLIDWORKS pozwala także przygotować dokumentację produkcyjną w 2D. 

Drugi z wdrożonych programów firmy Dassault Systèmes, SIMULIA X-flow, umożliwia projektowanie kadłubów jachtów i poprawę ich właściwości nautycznych oraz aerodynamicznych. Dzięki SIMULIA X-flow, Sunreef Yachts może testować wiele scenariuszy – kształtów, prędkości, warunków morskich, aby wybrać atrakcyjny i zoptymalizowany pod kątem zdolności żeglugowej i konsumpcji paliwa, kadłub jednostki.

Powiązane firmy

Sunreef Yachts może teraz prowadzić realistyczne symulacje w szybkich cyklach, aby poprawić parametry hydro- i aerodynamiczne przy zagwarantowaniu wszystkich aspektów bezpieczeństwa oraz spełniając wymagania dotyczące szybkości i efektywności energetycznej. Przed wdrożeniem SIMULIA X-flow, Sunreef Yachts zlecał symulacje firmie zewnętrznej, a teraz przeprowadza je samodzielnie, co umożliwia szybką weryfikację wyników i bieżące korekty do projektu w SOLIDWORKS. W rezultacie, czas reakcji Sunreef Yachts znacząco się poprawił: wcześniej czas budowy łodzi o kadłubie długości 74 stóp wynosił 6 -7 miesięcy; obecnie w 3 i pół miesiąca budowana jest jednostka o długości 80 stóp – powiedział Francis Lapp, założyciel i prezes Sunreef Yachts.

Pierwsze licencje SOLIDWORKS w Sunreef Yachts zostały wdrożone w 2012 roku przez DPS Software, partnera Dassault Systèmes w Polsce. Wraz ze wzrostem zatrudnienia w biurze projektowym Sunreef Yachts liczba licencji jest sukcesywnie rozszerzana w odpowiedzi na potrzeby biura projektowego. W 2018 roku firma zakupiła SIMULIA X-flow, które zaspokaja obecne potrzeby Sunreef Yachts na tego typu oprogramowanie.

Źródło: Artykuł sponsorowany (Dassault Systèmes)

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Dassault Systemès Sp. z o.o.

Profil Firmy

Dassault Systemès Sp. z o.o.