Optymalizacja magazynowania i przetwarzania arkuszy blach

Baumalog
Reklama
Reklama

Firma Baumalog wdrożyła system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego polskiego producenta urządzeń grzewczych. Ciągły wzrost produkcji wymagał bowiem wysokiego poziomu specjalizacji i stworzenia nowoczesnego parku maszynowego.

Aby sprostać rosnącej liczbie zamówień, firma stanęła przed koniecznością zoptymalizowania procesu obróbki oraz przepływu i magazynowania arkuszy blach o wymiarze maksymalnym 3 × 1,5 m używanych w procesach produkcyjnych. Postanowiono wdrożyć system automatyzujący obsługę trzech wycinarek laserowych jednocześnie. Warunkiem postawionym wykonawcy było dostarczenie automatycznego magazynu blach wraz z systemem załadunku laserów i odbioru wyciętych detali oraz oprogramowania do realizacji zleceń i zarządzania produkcją. W przeszłości załadunek wycinarek realizowany był za pomocą żurawi, a arkusze blach składowane były na regałach statycznych oraz transportowane przy udziale wózków widłowych, co przy zwiększonej liczbie zleceń powodowało wiele problemów i obniżało efektywność procesu produkcyjnego.

Zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu powierzono firmie Baumalog, która specjalizuje się w automatyzacji procesów magazynowych i produkcyjnych związanych z obróbką blach i profili. Z uwagi na niestandardowe założenia ważne było, aby dostawca precyzyjnie dostosował system do wymagań klienta. Dzięki kompleksowemu charakterowi świadczonych usług obejmujących konstruowanie, wytwarzanie i wdrażanie systemów magazynowych oraz środków automatyki i oprogramowania spółka Baumalog była w stanie sprostać temu zadaniu

Kompleksowe rozwiązanie

SmartFlow System wdrożony przez Baumalog składa się z kilku elementów. Pierwszym ogniwem jest automatyczny magazyn blach TransferTower składający się ze 108 ruchomych półek o całkowitej ładowności 324 tony. Kolejnym elementem jest tor przebiegający nad stołami wycinarek laserowych, po którym poruszają się dwa moduły – załadunkowy, odpowiadający za transport arkuszy z regału automatycznego na stoły trzech wycinarek laserowych, oraz rozładunkowy, pobierający wycięte elementy ze stołów. Moduły działają niezależnie od siebie i są w stanie sprawnie dostarczać i odbierać materiał z trzech wycinarek laserowych.

Baumalog, systemy magazynowe

Niektóre składowane materiały, jak np. blachy aluminiowe, są oddzielone od siebie papierowymi przekładkami w celu uniknięcia porysowania powierzchni. Przed pobraniem arkusza przez układ przyssawek modułu załadunkowego specjalny system usuwa papierową przekładkę i odkłada ją do pojemnika. Ponadto moduł załadunkowy wyposażony jest w system separacji i oddzielania arkuszy blach oraz system pomiaru grubości arkusza blachy.

Moduł rozładunkowy składa się z dwuczęściowych ruchomych wideł, które pobierają materiał ze stołu wycinarki i przenoszą go do systemu transportu wyciętych detali, który dostarcza go bezpośrednio do operatora lub na półki regału magazynowego.

Załadunek nowych arkuszy do magazynu automatycznego odbywa się za pośrednictwem stacji załadunkowo-rozładunkowej wyposażonej w wagę pozwalającą kontrolować poprawność dostaw oraz w hydrauliczny depaletyzator umożliwiający składowanie arkuszy na półkach bez palet. Stacja działa niezależnie od reszty systemu, co pozwala na dostawy nowych arkuszy bez ingerencji w proces cięcia laserowego i transportu materiału do wycinarek. 

Powiązane firmy

Integracja

System magazynowania i przetwarzania blach SmartFlow współpracuje z trzema wycinarkami laserowymi firmy Durma. Dostarczone przez Baumalog oprogramowanie sterujące zintegrowane jest z systemem ERP, systemem sterującym trzema wycinarkami laserowymi oraz programem CAD/CAM Metalix. System umożliwia sprawne planowanie i optymalizowanie procesu produkcji. Zlecenia wydawane przez planistów produkcji są przypisywane wraz z określonym priorytetem do konkretnej wycinarki laserowej. Operator obsługujący wycinarki laserowe nie ma możliwości pobrania artykułu poza zleceniami, co pozwala do minimum zredukować liczbę pomyłek.

Baumalog magazyn

Dostarczony przez Baumalog system i oprogramowanie sterujące pozwoliły zautomatyzować proces przepływu arkuszy blach oraz znacząco usprawnić proces produkcyjny: w ciągu pierwszych 3 miesięcy zostało wykonanych 25 000 cykli załadunkowo-rozładunkowych wycinarek laserowych.

Źródło: Baumalog

Baumalog Sp. z o.o.

Baumalog Sp. z o.o.

Baumalog to polska firma inżynierska od 2011 r. konstruująca i wytwarzająca automatyczne systemy maga­zynowe do składowania blach, elementów długich, narzędzi oraz systemy automatyzujące proces cięcia blach. Z jej rozwiązań korzystają klienci zarówno z Polski, Europy jak i całego świata. Baumalog jest firmą inżynierską, produkującą automatyczne systemy magazynowe i transportowe wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Zakres naszych usług obejmuje konstrukcję, wytwarzanie oraz serwis automatycznych systemów składowania przeznaczonych do składowania i transportu artykułów o dużych masach i gabarytach, głównie arkuszy blach prętów, profili, rur. Dzięki własnemu zespołowi doświadczonych konstruktorów dostarczamy naszym klientom rozwiązania na najwyższym światowym poziomie odpowiadające ich specyficznym potrzebom. Jako autoryzowany dealer firmy Modula oferujemy także naszym klientom regały automatyczne przeznaczone do składowania lekkich i drobnych artykułów. Dzięki naszym systemom magazynowym klienci mogą m.in.: ograniczyć powierzchnię magazynowania (nawet do 80%), skrócić czas operacji logistycznych, zyskać łatwy i szybki dostęp do składowanych artykułów, zintegrować je z maszynami ciągu technologicznego oraz systemami klasy WMS/ERP.

Profil Firmy

Baumalog Sp. z o.o.