Optymizm wśród przedsiębiorstw

Markit, HSBC
Reklama
Reklama

Jak podała firma badawcza Markit Economics optymizm co do koniunktury w przemyśle (obrazowany wskaźnikiem PMI) rośnie. Indeks PMI obrazuje z wyprzedzeniem przewidywaną przez przedsiębiorców koniunkturę. Punktem odniesienia jest PMI na poziomie 50. Jeżeli PMI osiąga poziom 50 punktów i więcej oznacza to spodziewany rozwój sektora wytwórczego i analogicznie rozwój całej gospodarki.

W strefie euro wskażnik PMI (ang. purchasing managers index) wyniósł w grudniu 52,7 pkt. W stosunku do listopada wzrósł on ponad 1 pkt. Wartość w listopadzie tego wskaźnika wyniosła 51,5 pkt.

Reklama

Optymistyczne jest to, że dla największej gospodarki w UE – Niemczech - wyniósł on w grudniu 54,3 pkt wobec 52,7 pkt na koniec poprzedniego miesiąca.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu osiągnął poziom 53,2 pkt i odnotował spadek w stosunku do listopada o 1,2 pkt - lecz nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama