Oszczędne pompy wzmacniaczowe w wycinarkach wodnych Waterjet

Oszczędne pompy wzmacniaczowe w wycinarkach wodnych Waterjet CNC-Projekt

Świat nowych technologii w maszynach do cięcia wodą w ostatnich latach w dużej mierze zastygł, jednak co jakiś czas czołowi producenci wycinarek wodnych zwracają na siebie uwagę nie tylko coraz to wyższą jakością wykonania, ale także odkryciami rozwiązań zgodnymi z aktualnymi światowymi trendami.

Technologia powinna mieć obecnie kolor zielony, być proekologiczna i niskoemisyjna, a przy tym redukować koszty pracy. Tym razem ten trend sięgnął serca maszyn do cięcia wodą, czyli pomp wysokiego ciśnienia. Firma Waterjet Corporation, światowy lider wycinarek wodnych, ogłosił kolejny przełom w postaci innowacyjnych, opatentowanych pomp wzmacniaczowych (multiplikatorowych).

Pompy SERVODRIVE 29 kW – 4150 bar (na zdj. głównym) oraz HYPERDRIVE 26 kW – 6200 bar należą do pomp hybrydowych z systemem serwowzmacniaczy, osiągających sprawność powyżej 85%. Uśredniając, jest to wzrost o 20% w relacji do klasycznej technologii pomp hydraulicznych. Ilość oleju w systemie została zredukowana z około 120 litrów do 20 l. Użyty napęd serwomotoryczny jest sterowany numerycznie i synchronizuje pracę cyklu pompy, zapewniając stały moment obrotowy, co daje oszczędność energii na poziomie 32% dla pomp 4150 bar oraz 45% dla pomp 6200 bar w porównaniu do pomp z silnikiem asynchronicznym.

Waterjet, pompa wzmacniaczowa do wycinarki wodnej
Pompa HYPERDRIVE 26 kW - 6200 bar

Oszczędności wynikają z dwóch czynników, takich jak nominalnie niższe zużycie energii oraz z tego, że przy chwilowym braku pracy głowicy, pompa zupełnie się wyłącza, zapewniając zerową konsumpcję energii przez napęd. Ciśnienie pompy możemy płynnie ustawiać od niskiego, wskazanego dla cięcia np. kruchych materiałów, aż do nastaw maksymalnych. Przykładowo dla ciśnienia 1200 bar system zużywa tylko 3 kW. Pompa po włączeniu zawsze jest do dyspozycji z ostatnim ustawionym ciśnieniem roboczym.

Absolutnym szczytem efektywności, wynoszącym niespotykane u konkurencji 95% sprawności, jest pompa E‑DRIVE 26 kW z przepływem wody 3,7 l/min. Jest to w pełni elektryczna pompa z serwowzmacniaczem, bez oleju hydraulicznego, zdolna do generowania ciśnienia do 4.200 bar.

Waterjet, pompa wzmacniaczowa do wycinarki wodnej
Pompa E‑DRIVE 26 kW

Wszystkie pompy są sterowane bezpośrednio z pulpitu komputera, gdzie można zawiadować wszystkimi jej parametrami. Kolejnym ważnym aspektem jest generowany hałas <78 dB, który  nie jest tak uciążliwy, jak pochodzący z hydraulicznych pomp wzmacniaczowych, co dodatkowo wpływa na komfort pracy operatora.

Źródło: CNC-Projekt

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę