Oto najlepsze tajwańskie nowości z branży narzędzi i elementów złącznych

Reklama
Reklama

W minionym tygodniu (12 maja br.) podczas konferencji online kapituła Taiwan Excellence Awards zaprezentowała laureatów jednej z najważniejszych tajwańskich nagród przemysłowych w branży narzędziowej oraz elementów złącznych: firmy Jing Fong Industry Co. Ltd, Medical Intubation Technology Corporation (Mitcorp), Sheng Tai Brassware Co. Ltd (Justime) oraz Air Tools Co. Ltd (Airboss). Na konferencji zaprezentowano także wirtualny pawilon wystawienniczy, w którym można zapoznać się nie tylko ze zwycięzcami, ale również z innymi, ciekawymi produktami „made in Taiwan”.

W tym roku coroczna konferencja wieńcząca Taiwan Excellence Awards musiała z oczywistych względów odbyć się online, choć akurat Tajwan bardzo skutecznie obronił się przed pandemią koronawirusa, notując dużo niższe liczby zarażonych niż w pobliskich Japonii, Korei Południowej, a zwłaszcza w Chinach. Jak podkreślił na początku konferencji Simon Wang, wicedyrektor wykonawczy Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), rządowej organizacji non-profit, której celem jest promocja oraz wspieranie wymiany handlowej Tajwanu z krajami na całym świecie, jest to zasługa m.in. tajwańskiego przemysłu, który bardzo szybko przestawił się na produkcję sprzętu, pozwalającego walczyć z epidemią Covid-19.

Zobacz konferencję Taiwan Excellence Awards

 

Tajwański przemysł coraz skuteczniejszy

Simon Wang 

Konkurencyjność to mocna strona tajwańskiego przemysłu nie tylko w okresie światowej epidemii koronawirusa. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, najwyższej jakości, efektywnym procesom produkcyjnym, rozbudowanemu łańcuchowi dostaw Tajwan zajmuje czołowe pozycje w coraz większej liczbie sektorów przemysłowych. W 2019 r. np. wartość eksportu tajwańskich firm z branży produkcji wyposażenia i narzędzi wyniosła 3,8 mld dolarów, co pozwoliło uplasować się temu krajowi na trzecim miejscu w rankingu globalnych dostawców w tym segmencie rynku, a sektor narzędziowy jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na Tajwanie. Również branża elementów złącznych rośnie w bardzo szybkim tempie i w ubiegłym roku Tajwan uplasował się na czwartej pozycji wśród największych eksporterów w tej branży, ustępując pod względem tylko Chinom, Niemcom i USA.

Liczba zakładów i pracowników w branży narzędzi ręcznych na Tajwanie stale rośnie z roku na rok. W 2017 r. istniało 2166 fabryk i około 48 000 pracowników – wymienia Simon Wang. – Większość firm to MŚP, a ponad 70% ma mniej niż 20 pracowników. Ponieważ 70% fabryk znajduje się w Taichung i Changhua, tajwański przemysł narzędzi ręcznych ma kompletny łańcuch dostaw na wyższym, średnim i niższym poziomie.

Jak zaznaczył wicedyrektor wykonawczy TAITRA, tajwańska branża narzędziowa znajduje się obecnie na etapie silnej transformacji, która obejmuje swym zakresem zarówno sam profil produkcyjny przedsiębiorstw, którzy nie chcą być już postrzegani wyłącznie jako dostawcy wyposażenia OEM, jak i wykorzystywane narzędzia, w tym głównie nowoczesne technologie wytwarzania oraz potencjał związany z cyfryzacją wszelkiego rodzaju procesów.

Nakrętki z Tajwanu w najnowszych Mercedesach

Wśród laureatów konkursu znalazła się firma Jing Fong Industry Co. Ltd, która dostarcza części na pierwszy montaż dla sektora automotive. Z jej produktów korzysta m.in. Grupa Volkswagen, koncern Daimler, a także Wielka Trójka ze Stanów Zjednoczonych, czyli General Motors, Chrysler oraz Ford.

Victor B. Kreng 

Wyróżnionym produktem są samozabezpieczające nakrętki sześciokątne z kołnierzem, które znalazły uznanie m.in. w koncernie Daimler i są stosowane przy produkcji najnowszych modeli marki Mercedes-Benz, a także nakrętki wykorzystywane przez firmę ZF Sachs przy produkcji amortyzatorów, z którą Jing Fong współpracuje już od 20 lat. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim nowe podejście do konstrukcji nakrętek i gwintów, co pozwoliło poprawić szczelność połączenia bez konieczności zrywania gwintu oraz zwiększyło ich odporność na luzowanie oraz wibracje.

40-letnie już doświadczenie we współpracy z tysiącami klientów z różnych branż, spełnianie najwyższych wymogów jakościowych oraz przestrzeganie bardzo surowych procedur produkcyjnych sprawia, że nasze produkty są bardzo zaawansowane i na najwyższym poziomie – powiedział podczas konferenacji Victor B. Kreng, CEO Jing Fong i dodał, że dzięki produktom jego firmy amortyzatory we współczesnych samochodach sportowych pracują dużo ciszej.

Według Victora Krenga Taiwan Excellence Award to najbardziej prestiżowa nagroda produktowa na Tajwanie. Jak do tej pory zdobyło ją niewiele produktów z branży elementów złącznych. – Wierzymy, że nagroda ta pozwoli podnieść wartość marki Jing Fong, a globalni klienci łatwiej do nas dotrą i poznają zdolności produkcyjne i trwałość naszych produktów.

Galeria artykułu

Najwyższa jakość obrazu w inspekcji trudno dostępnych miejsc

Zajmująca się wytwarzaniem produktów dla branży inspekcyjnej firma Medical Intubation Technology Corporation (Mitcorp), została nagrodzona za kamerę inspekcyjną X2000 HD. Zastosowana w niej technologia – wykorzystywana standardowo w medycynie do wykonywania badań endoskopowych – pozwala np. mechanikom samochodowym i technikom lotniczym na przeprowadzanie inspekcji wizualnej i diagnostyki wnętrz silników bez konieczności demontażu poszczególnych komponentów. Kamera ta jest wykorzystywana m.in. w fabryce Ferrari we Włoszech, gdzie służy do badania usterek silnika.

Kai Tseng

Zaletą nagrodzonej kamery są zaawansowane funkcje, które pozwalają np. łączyć się bezpośrednio ze smartfonem lub laptopem i przekazywać obraz w czasie rzeczywistym. System ostrzegający o wysokiej temperaturze w razie potrzeby wyłączy automatycznie kamerę. A dzięki prostemu sterowaniu za pomocą joysticka wykonywanie inspekcji w trudno dostępnych miejscach jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Podczas konferencji Kai Tseng, Account Manager firmy Mitcorp, zwrócił również uwagę na bardzo wysoką jakość obrazu wideo kamery, który umożliwia dostrzeżenie szczegółów w postaci niewielkich pęknięć czy rys na powierzchni badanych obiektów, m.in. dzięki podwójnemu źródłu światła. Jak podkreślił, jego firma koncentruje się na branży lotniczej, przemyśle ciężkim i lekkim, choć kamery inspekcyjne firmy Mitcorp są wykorzystywane także np. podczas poszukiwania ofiar trzęsień ziemi. Krok po kroku firma wchodzi także w zupełnie nowe branże. Obecnie sprzedawane są one z sukcesem w Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy.

Wzorowe wzornictwo

Nie tylko zaawansowaną technologią oraz najwyższą jakością charakteryzują się tajwańskie produkty. Coraz częściej doceniane są również za wyjątkowy design. Bardzo dobrym tego przykładem jest nagrodzona bateria naścienna Justime YES 2 firmy Sheng Tai Brassware. Ta bateria łazienkowa w minionym roku została wyróżniona w prestiżowym konkursie „2019 Red Dot Award”, w którym głównym kryterium jest właśnie ponadprzeciętny design danego produktu.

Joan Liu

Bateria marki Justime wyróżnia się przede wszystkim zoptymalizowaną konstrukcją w kształcie litery „Y” o nowatorskich, płynnych kształtach i idealnej geometrii. Pozbawiona wszelkich zbędnych dodatków charakterystycznych dla swojego poprzednika, łączy w sobie ciekawe wzornictwo i czystość kompozycji.

Obecna na konferencji Joan Liu, Account Manager firmy Sheng Tai, zwróciła uwagę, że bateria YES 2 wyróżnia się prostą konstrukcją i zredukowaną do minimum liczbą połączeń oraz części, co znacząco ułatwia instalację, obsługę oraz konserwację baterii, w tym jej czyszczenie oraz wymianę zużytych części.

Nasz sukces w sferze designu naszych produktów zawdzięczamy sporym inwestycjom na projektowanie, badania i rozwój oraz nasz zespół projektowy, którego zadaniem jest m.in. dostarczanie nowych pomysłów, na bazie których powstają nowe produkty dla naszych klientów – dodała Joan Liu.

Nowatorski klucz pneumatyczny

Czwartym nagrodzonym produktem był klucz pneumatyczny z regulacją przepływu powietrza firmy Airboss Air Tools. Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w tym produkcie jest możliwość sterowania prędkością i momentem obrotowym także w trybie zasilania – i to bez konieczności instalacji dodatkowych elementów sterujących. Funkcji takiej nie posiada większość oferowanych na rynku narzędzi pneumatycznych. Narzędzie świetnie sprawdzi się w szeregu aplikacji, m.in. przy produkcji i montażu pojazdów drogowych, szynowych i rowerów, zwiększając produktywność procesów wytwarzania.

Rocio Hu 

Rocio Hu, Project Manager w Airboss Air Tools, zwraca uwagę jeszcze na inne zalety nagrodzonych kluczy pneumatycznych dostępnych w ofercie jego firmy. Otóż charakteryzują się one dłuższą żywotnością w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, co powinno przełożyć się na niższe koszty eksploatacyjne – wymiana oleju jest w nich wymagana po ok. 300 tys. cykli pracy, podczas gdy w konkurencyjnych rozwiązaniach wymianę oleju powinno się przeprowadzić średnio już po 100 tys. cykli.. Ponadto są one mniejsze i lżejsze, dzięki czemu ich obsługa jest dużo łatwiejsza. – Mamy w ofercie klucze pneumatyczne do różnych zastosowań, m.in. do montażu elementów przy produkcji bądź naprawach samochodów, do aplikacji elektrycznych, ale również do różnych zastosowań w przemyśle ciężkim – dodała Rocio Hu.

Wirtualny pawilon wystawienniczy

Potwierdzeniem stosowania przez tajwański przemysł nowoczesnych i wysoce zaawansowanych narzędzi komunikacyjnych jest wirtualny pawilon wystawienniczy, w którym można zapoznać się nie tylko z nagrodzonymi produktami. W sumie swoje produkty prezentuje tam 28 czołowych firm tajwańskich, które mają na swoim koncie liczne nagrody w międzynarodowych konkursach. Pawilon, który będzie dostępny 24 godziny na dobę z każdego miejsca na ziemi, został podzielony na 4 główne strefy produktowe (narzędzia, elementy złączne, produkty wodno-kanalizacyjne oraz drabiny), w których zostały zgromadzone wybrane produkty. Wirtualny pawilon umożliwia nie tylko zapoznanie się z nimi, ale również nawiązanie kontaktu z producentem.

Zobacz nagrodzone produkty

Kamera inspekcyjna X2000 HD Bateria naścienna JUSTIME YES 2 Klucz pneumatyczny z regulacją przepływu powietrza


Źródło zdjęć: Bureau of Foreign Trade i Taiwan External Trade Development Council


Dodatkowe informacje
Taiwan Trade Center Warsaw: warsaw@taitra.org.tw