Wojciech Traczyk
Produkcja mechaniczna
Automaty tokarskie typu szwajcarskiego
Wykorzystywane procesach toczenia obrabiarki można podzielić na wiele różnych typów. Wśród dostępnych maszyn ciekawą alternatywą są automaty tokarskie typu szwajcarskiego. Od tradycyjnych tokarek różnią się przede wszystkim konstrukcją i sposobem toczenia, a także możliwością wykonania precyzyjnej obróbki długich i skomplikowanych części.
Robotyka, montaż i obsługa
Czym wyróżniają się przewody do robotów?
Rozwój robotów przemysłowych pociąga za sobą konieczność odpowiedniego dostosowania okablowania. Konwencjonalne przewody, jakie znajdziemy w wielu aplikacjach przemysłowych, mogą bowiem źle znosić duże obciążenia i powtarzalne ruchy w kilku płaszczyznach.
Raporty
Niezbędne inwestycje w poprawę produktywności
Minione 3 dekady były okresem dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. W tym czasie udało się nadrobić jednak tylko niewielką część dystansu, jaki dzielił nas od najbardziej rozwiniętych państw Europy Zachodnie. Żeby w dalszym ciągu móc go zmniejszać w odniesieniu do najlepszych, niezbędna jest m.in. znacząca poprawa produktywności polskich przedsiębiorstw i polskiej gospodarki jako całości.
Inżynieria powierzchni
Od ręcznych po mechaniczne metody wykonywania gwintów
Proces tworzenia gwintów wewnętrznych i zewnętrznych, czyli popularne gwintowanie, można przeprowadzać przy użyciu różnych urządzeń i narzędzi. Najczęściej stosuje się metody obróbki skrawaniem, choć możliwe jest także uzyskanie gwintu w wyniku obróbki plastycznej.
Testy, pomiary i badania
Przetworniki ciśnienia – dostępne rodzaje
W wielu aplikacjach przemysłowych dla ich poprawnego działania niezbędne jest stałe kontrolowanie ciśnienia znajdującego się w nim medium. Ze względu na różnorodność tych aplikacji, zróżnicowane media, które podlegają pomiarom, i zakres mierzonych ciśnień stosuje się różne metody i przyrządy do pomiaru ciśnienia.
Ludzie i komentarze
Polskie przedsiębiorstwa a potrzeba automatyzacji
Z Marcinem Kozłowskim z firmy Baumalog, Pawłem Siembabem z Dassault Systèmes i Mateuszem Amrozińskim z Fanuc Polska rozmawiamy o obecnym poziomie automatyzacji polskiego przemysłu w odniesieniu do najbardziej rozwiniętych gospodarek, a także o perspektywach jego rozwoju.
Produkcja mechaniczna
Elektrodrążenie drutowe a wgłębne
Trudnoobrabialne materiały i konieczność uzyskania skomplikowanych kształtów, przy wysokiej precyzji, wymuszają stosowanie bardziej zaawansowanych technik obróbczych. Należy do nich m.in. obróbka elektroerozyjna, w ramach której najpopularniejsze są metody elektrodrążenia wgłębnego i drutowego.
Ludzie i komentarze
Polski przemysł – wyzwania i perspektywy
O obecnej sytuacji polskiego przemysłu, jego odporności na różne wstrząsy w ostatnich latach, dystansie, który dzieli go od najbardziej rozwiniętych gospodarek, a także o perspektywie ich dogonienia rozmawiamy z Radomirem Ochockim z firmy igus i Marcinem Ejmą z firmy Eagle.
Utrzymanie ruchu
Jak wykorzystać przerwę w produkcji?
Przerwy w produkcji są naturalnym etapem w niemal każdym zakładzie produkcyjnym. Z jednej strony oznaczają realne straty związane ze zmniejszeniem produkcji. Z drugiej – mogą być przyczyną dodatkowych kosztów, ponieważ nieużywane maszyny i ich komponenty również mogą ulegać degradacji. Każdy przestój w produkcji należy więc odpowiednio zaplanować, a jego czas wykorzystać na przeprowadzenie niezbędnych prac.
Robotyka, montaż i obsługa
Roboty przemysłowe z nowymi kompetencjami
Już teraz roboty przemysłowe są niezastąpione w wielu branżach i przy wykonywaniu różnych procesów przemysłowych. Z całą pewnością trend ten będzie się w najbliższych latach jeszcze umacniał. Przemysł w przyszłości jest bowiem skazany na roboty, które będą współpracować z ludźmi lub ich całkowicie wyręczać w coraz większym zakresie czynności.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 8