PAFANA z unikatową technologią

PAFANA z unikatową technologią PAFANA

Inżynierowie z Działu Rozwoju Produktów Pabianickiej Fabryki Narzędzi „PAFANA” SA opracowali unikatową technologię wydajnego wytwarzania indywidualnych implantów medycznych twarzoczaszki. Indywidualne implanty są projektowane dla konkretnego pacjenta, który uległ urazowi wypadkowemu lub amputowano mu kości twarzoczaszki w wyniku zmian nowotworowych. Odtworzony organ jest projektowany przy użyciu specjalistycznego oprogramowania graficznego przez specjalistów na podstawie zapisów z tomografii komputerowej zdrowych i uszkodzonych kości pacjenta. Zweryfikowany model implantu, wydrukowany w technologii 3D, jest akceptowany przez chirurga.

Implanty wykonywane są na najnowszej generacji maszynie hybrydowej Laser 1300 Da Vinci (obróbka skrawaniem i obróbka laserem na jednej maszynie CNC). Zastosowanie najnowszej technologii oraz najwyższej jakości materiałów pozwala na uzyskanie implantów o najwyższym spektrum zastosowania w implantologii medycznej. Są to działania o charakterze rozwojowym w zakresie nowych technologii, jak również ukierunkowane na rolę społeczną tego typu produktów.

Zespół technologów i programistów PAFANA SA wykonuje gotowy implant z materiałów medycznych: typu polietylen medyczny Chirulen lub z medycznego stopu tytanu Ti6Al4V-5ELI. Obecnie opanowana jest technologia wytwarzania trzech typów implantów:

Implant
Implant pokrywy czaszki „Krianoplastyka” – z tworzywa Chirulen
Implant oczodołu
Implant oczodołu typu „Orbit” – z tworzywa Chirulen
Implant żuchwy
Implant żuchwy typu „Mandible” - z medycznego stopu tytanu Ti6Al4V 5ELI
Czaszka
Implant żuchwy (umiejscowiony w modelu czaszki 3D)

PAFANA zachęca do skorzystania z oferty na wykorzystanie wydajnej obróbki laserowej 2D oraz 3D i możliwości pracy przy użyciu lasera włóknowego o mocy do 3kW oraz pulsacyjnego o mocy do 12 kW. 

Do zalet technologii można zaliczyć:

* szybszą i w rezultacie tańszą obróbkę,
* precyzyjną technologię wiercenia, cięcia i spawania na jednej maszynie,
* bezkontaktową obróbkę,
* możliwość cięcia bardzo cienkich materiałów,
* wycinanie nawet bardzo małych i skomplikowanych kształtów w 3, 4 i 5-osiach,
* pracę w bardzo twardych materiałach.

Tabelka

Nasi eksperci pomogą państwu dobrać odpowiednią technologię laserową, która umożliwi zwiększenie wydajności i jakości produktu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztu jego wytwarzania. Oferta zawiera również pomoc w wytypowaniu produktów, których dotychczasowa produkcja może zostać zmieniona na technologię laserową.

Maszyna

 

Obróbka

Przykłady detali wykonanych technologią laserową:

Filtr stożkowy

Wiercenie
Wiercenie otworów  w filtrze stożkowym - 2301 otworów ø0,3÷0,03
Wycinanie
Wycinanie kształtu i otworów panelu elektrycznego - 321 otworów ø0,55±0,05

Filtr

Wiercenie
Wiercenie otworów w filtrze - 163 otworów ø0,45±0,05

Spawanie

Spawanie
Precyzyjne spawanie 4-osiowe implantu medycznego

Źródło: PAFANA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę