Pierwsza na świecie przekładka z bioplastiku do śrub kulowych od NSK

Przekładka z bioplastiku do śrub kulowych od NSK NSK

S1 NSK to pierwsza przekładka z bioplastiku do śrub kulowych, która pojawiła się na rynku globalnym. Pochodzący w 100% z odnawialnych zasobów biomasy (głównie roślin) poliamid, z którego została wykonana nowa przekładka, zmniejsza o 90% ślad węglowy w całym cyklu życia produktu w porównaniu do użycia standardowych materiałów. Dlatego też rozwój tego typu produktów stanowi zrównoważony środowiskowo wybór dla każdego europejskiego producenta, który chce zmniejszyć emisję CO2 i sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom.

Komisja Europejska opublikowała w marcu 2023 r. ustawę Net Zero Industry Act podkreślającą rosnącą potrzebę wdrażania w przemyśle zrównoważonych rozwiązań. Dokument stanowiący kluczowy element Europejskiego Zielonego Ładu dla branży przemysłowej proponuje ramy środków regulacyjnych w celu wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcyjnego o zerowej emisji netto. Wiele krajów stara się obecnie udoskonalić swoje działania w zakresie inicjatyw neutralnych pod względem emisji CO2, co oznacza, że w szerokiej gamie maszyn przemysłowych coraz częściej wymaga się stosowania rozwiązań niskoemisyjnych i przyjaznych dla środowiska.

NSK jest zaangażowana w rozwój społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. W ramach tego zobowiązania firma zwiększa wykorzystanie biotworzyw, które skuteczniej ograniczają emisję CO2 niż standardowe tworzywa sztuczne wytwarzane na bazie paliw kopalnych. Śruby kulowe są kluczowym obszarem zainteresowania japońskiego producenta ze względu na ich popularność we wszelkiego rodzaju maszynach i systemach przemysłowych.

Śruby kulowe bardzo wydajnie przenoszą siły i przekształcają ruch obrotowy na liniowy, zapewniając znaczne oszczędności energii. W ostatnich latach w wielu typach maszyn, mi.in wtryskarkach i serwoprasach, zamiast hydraulicznych układów napędowych zaczyna wykorzystywać się ich odpowiedniki elektryczne, w przypadku których powszechnie stosuje się serwomotory i śruby kulowe w celu zmniejszenia zużycia energii. Biorąc pod uwagę ten trend w branży, popyt na śruby kulowe będzie stale wzrastał, zwłaszcza jeśli dostępne będą zrównoważone rozwiązania.

 Przekładki zamontowane w śrubach kulowych NSK

Opracowana przez NSK i wykonana z bioplastiku przekładka S1 do śrub kulowych (o średnicy od 50 do 200 mm) stanowi kolejny wkład firmy w osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Opierając się na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii materiałowych, NSK wybrała i zatwierdziła bioplastik EcoPaXX firmy DSM (wysoko wydajny poliamid pochodzenia roślinnego) jako materiał do produkcji przekładek. Warto zauważyć, że elementy te znajdują się między kulkami, co zapobiega zderzaniu się ich ze sobą oraz powstawaniu uszkodzeń.

Pierwsza na świecie przekładka z bioplastiku do śrub kulowych od NSK zdjęcie w treści artykułu

Aby zoptymalizować i przyspieszyć proces rozwojowy produktu, firma NSK wdrożyła swoją technologię wykorzystującą tzw. cyfrowe bliźniaki. Dzięki symulacji kluczowych parametrów, takich jak wymiary, kształt, deformacje i wytrzymałość, ten zaawansowany proces umożliwił stworzenie w krótkim czasie przekładki z bioplastiku o takich samych parametrach jak produkt standardowy. Oznacza to, że klienci mogą teraz korzystać ze znacznie niższych emisji CO2 przy zachowaniu tego samego doskonałego poziomu wydajności oferowanego przez śruby kulowe NSK.

Źródło: NSK Europe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę