PKB: Dane dobre, choć jest jedno ale

Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj wstępny szacunek produktu krajowego brutto w czwartym kwartale 2018 r., z którego wynika, że PKB wzrósł o 4,9% rok do roku.

W ostatnich 10 kwartałach mieliśmy wyjątkowo stabilny i wyjątkowo szybki, realnie w tempie między 4 a 5%, wzrost spożycia, szczególnie spożycia prywatnego. Dotyczy to także IV kwartale 2018 r. Natomiast nakłady inwestycyjne na środki trwałe spadły, w relacji rok do roku, o około 8% w roku 2016, a w 2017 r. rosły tylko w tempie około 3,4%. Wzrost tych nakładów przyspieszył w 2018 r. do tempa 7,5%.

Reklama

Łącznie, w ostatnich 3 latach, PKB wzrósł o 13%, natomiast inwestycje brutto tylko o 3%. W rezultacie,
nakłady te – w relacji do PKB – nadal są na poziomie znacząco niższym niż w 2015 r. i jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Ponieważ stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych jest już bliski maksymalnego poziomu, zapowiadane przez rząd dalsze promowanie popytu konsumpcyjnego będzie bardziej czynnikiem oddziałującym na wzrost importu i deficytu handlowego niż tempa wzrostu PKB. W porównaniu z 2015 r. to nowa sytuacja.

Dane GUS za IV kwartał 2018 potwierdzają, że trend spadkowy dynamiki PKB już się rozpoczął. PKB, w relacji kwartał do kwartału, wzrósł bowiem w ostatnim kwartale ub. roku zaledwie o 0,5%. Dla porównania, takie wzrosty wyrównane sezonowo wyniosły 1,4% w IV kwartale 2017 r. oraz 2,1% w IV kwartale 2016. Niższe spadki w relacji kw/kw zaczną przenosić się stopniowo na spadające tempo wzrostu PKB w relacji r/r. Już w I kwartale 2019 r. możemy mieć tempo wzrostu PKB w przedziale 4,0-4,5%, a tempo za cały 2019 r. wyraźnie
poniżej 4%.

Reklama

W dalszym ciągu ważna dla dalszego rozwoju wydarzeń będzie sytuacja na rynku pracy. Presja płacowa jest jeszcze umiarkowanie wysoka, ale wzrost tej presji nie powinien nas zaskoczyć.

Źródło: BCC

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama