PKN Orlen wykupi pozostałe akcje Unipetrolu

PKN Orlen
Reklama
Reklama

Rada Nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na nabycie pozostałych akcji spółki Unipetrol reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego. Do finalizacji transakcji niezbędna będzie m.in. zgoda Czeskiego Banku Narodowego.

PKN Orlen zamierza zaoferować w wykupie cenę 380 czeskich koron za jedną akcję i tym samym utrzymać poziom cenowy z wezwania z grudnia 2017 r., na które pozytywnie odpowiedzieli akcjonariusze Unipetrol posiadający łącznie ponad 31% akcji spółki.

Reklama

Decyzja ta otwiera nam drogę do osiągnięcia pełnej kontroli nad istotną spółką w portfolio Grupy ORLEN, jaką jest Unipetrol. To dopiero początek finalizowania całego procesu. Na obecnym etapie jest on zależny od pozytywnej decyzji Czeskiego Banku Narodowego, do którego trafi nasz wniosek dotyczący wykupu pozostałych akcji. Zakładamy, że ostateczne rozliczenie transakcji mogłoby nastąpić w IV kwartale 2018 r. – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Obecnie PKN Orlen posiada 94,03% udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki. Wykup pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji Unipetrol z obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Reklama

W skład Unipetrol wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (400 stacji) oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku. Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja petrochemiczna, w instalację do produkcji polietylenu.

Źródło: PKN Orlen

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama