Płytki do frezów składanych

Kennametal

Firma Kennametal przedstawia nową serię płytek Rodeka do frezów składanych (indexable milling). Te dwustronne płytki mają unikatową konstrukcję z dwunastoma krawędziami skrawającymi umożliwiającymi przeprowadzanie wydajniejszej i korzystniejszej ekonomicznie obróbki. Zastosowana funkcja antyrotacji zapewnia doskonałą stabilność płytki podczas obróbki przy większych szybkościach i większych siłach skrawania.

Trzy geometrie płytek Rodeka zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu różnych zadań, a ich różnorodność pozwala na zastosowanie w wielu operacjach frezarskich:
- płytka typu -LD ma honowaną krawędź i służy do lekkiej i średniej obróbki, doskonale nadaje się do pracy ze stalą nierdzewną i tytanem. Płytki Rodeka o geometrii -LD pozwalają uzyskać wydajności skrawania (MRR) aż do 87% większej niż wydajność innych frezów o dużych posówach, ale przy dwukrotnie wyższej efektywności krawędzi skrawających.
- 10° dodatni kąt natarcia występuje w płytkach typu GD przeznaczonych do obróbki średniej i zgrubnej. Płytka tego typu jest najczęściej wybierana do ogólnych zastosowań i jak wykazano oferuje większą wydajność skrawania w porównaniu z podobnymi frezami.
- Płytki Rodeka typu HD są zaprojektowane z 0° kątem natarcia i służą do obróbki zgrubnej oraz obrabiania żeliwa. Płytki te pozwalają osiągnąć większej wydajności skrawania i mogą mieć znacznie większą trwałość niż inne, dostepne na rynku płytki do frezowania.

Negatywny kształt płytki ogranicza możliwości stosowania płytek Rodeka do frezowania skośnego (ramping). Za pomocą tych płytek można wykonywać frezowanie wgłębne, kształtowanie, frezowanie czołowe, a także obrabiać łopatki turbin przy dużych szybkościach skrawania z zachowaniem dużej trwałości narzędzia. Rodeka oferuje różne typy i średnice narzędzi, w tym wersję narzędzi nakręcanych (screw-on option) o średnicy 32-42 mm, wersję o średnicy 32 mm typu Weldon, 32 mm walcowe frezy trzpieniowe oraz frezy nasadzane (shell-mill cutters) o średnicy od 40 do 100 mm.

Rodeka 8 to wariant dwustronnych płytek serii Rodeka z ośmioma ostrzami i specjalnie zaprojektowanymi korpusami narzędzi, które są przeznaczone do obróbki łopatek turbin.

W płytkach Rodeka 8 zastosowana jest taka samą funkcja antyrotacji, jak w płytkach Rodeka, ale z większą powierzchnią styku i doskonałą stabilnością przy większych szybkościach. W serii Rodeka 8 wgłębienie mocujące między powierzchniami narzędzi ułatwia obracanie płytki i poprawia pracę drugiej krawędzi bocznej. Płytki te są oferowane w takich samych wersjach -LD i -GD jak płytki Rodeka, przy czym wersja Rodeka 8 z geometrią -GD jest przeznaczona przede wszystkim do obróbki łopatek odkuwanych.

Zaletą płytek Rodeka 8 jest to, że są to specjalne płytki opracowane w celu poprawy wydajności frezowania. Płytki PVD mają polerowane powierzchnie natarcia dla lepszego formowania wiórów i zwiększenia trwałości narzędzia. Płytki CVD mają cieńszą powłokę, pozwalającą uniknąć przedwczesnego łuszczenia się płytki i poprawić funkcjonowanie w połączeniu z ostrzejszymi krawędziami.

Wszystkie płytki Rodeka 8 wykonane są w gatunkach KCMP30. Takie narzędzie z węglika z wielowarstwową powłoką i zaawansowaną obróbką po nałożeniu powłoki ma szerokie zastosowanie do ogólnej obróbki skrawaniem oraz obróbki zgrubnej stali, którą najlepiej przeprowadzać na sucho. Klasa KCMP30 ma ulepszoną wytrzymałość krawędzi i mniejszą głębokość nacinania karbów. Wytrzymałość gatunku materiału w tej klasie pozwala również na uniknięcie przywierania obrabianego elementu i zwiększenie spójności przy zwiększonych szybkościach.

Korpusy narzędzi Rodeka 8 są dostępne w wersji frezów nasadzanych o średnicach od 40 do 80 mm, które są przeznaczone do ulepszenia obróbki łopatek turbin, ale mogą być również stosowane do frezowania wgłębnego, kształtowania i frezowania czołowego.

www.kennametal.com 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę