Podsumowanie targów ITM Industry Europe 2023

Podsumowanie targów ITM Industry Europe 2023 Grupa MTP

Cztery dni pełne spotkań, inspirujących rozmów, debat i pokazów. Ofertę niemal siedmiuset wystawców targów ITM Industry Europe (z czego połowę stanowiły firmy globalne i z zagranicy) doceniło 15.156 zwiedzających profesjonalistów. Na stoiskach nie brakowało innowacji technologicznych i premierowych rozwiązań. Przede wszystkim jednak ekspozycja i program targów odzwierciedliły jak zmienia się przemysł i jak powinny wyglądać fabryki przyszłości. 

Imponująca przestrzeń targów ITM Industry Europe objęła niemal wszystkie gałęzie przemysłu. W siedmiu halach o łącznej powierzchni 42 tys. kwadratowych znalazła się m.in. oferta: obrabiarek do metali, narzędzi, automatyki przemysłowej, robotyki, metalurgii, odlewnictwa, spawania i cięcia, technologii addytywnych, oprogramowania oraz metrologii przemysłowej. Kolejna edycja targów ITM Industry Europe zaplanowana jest na 4-7 czerwca 2024 r.

Obecne czasy są od kilku lat bardzo niestabilne i przemysł zmaga się z wieloma wyzwaniami takimi jak: wojna w Ukrainie, wcześniej pandemia, zerwane łańcuchy dostaw czy długi czas oczekiwania na komponenty do maszyn. Jednak choć słychać głosy o nadchodzącym kryzysie branży, to tych niepokojących tendencji nie widać na targach. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie tak wielu firm, instytucji, klastrów, które stworzyły z nami tegoroczną edycję. Zarówno ekspozycja naszych wystawców jak i program to serce ITM Industry Europe, bez którego nie byłoby sukcesu tego wydarzenia – podkreślała Anna Lemańska-Kramer, dyrektor ITM Industry Europe.

Kongres Industry Next po raz trzeci

Świat przemysłu w czasach transformacji – pod takim hasłem odbył się w tym roku Kongres Industry Next, który już po raz trzeci towarzyszył targom ITM Industry Europe. Wykład otwierający wygłosił dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador, prezes Instytutu Lema. 

Największym wyzwaniem polskiego przemysłu jest transformacja. Nasz przemysł rozwijał się w czasach kiedy inaczej patrzono na robotykę, internet rzeczy, sztuczną inteligencję. Przeprowadzenie transformacji w taki sposób żeby nie zastępować czynnika ludzkiego tylko wykorzystywać jego kreatywność, jest bardzo trudne – przekonywał dr Maciej Kawecki.

Na kongresie podkreślano nie tylko konieczność transformacji cyfrowej, ale także omawiano ujęcie środowiskowe.

Zielone to nie jest tylko aluminium, tylko zielony jest przemysł, i będzie zielony i będzie musiał być zielony, ponieważ tak Europa chce kształtować swoją przyszłość – tłumaczył Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Aluminium, dodając, że aluminium to z jednej strony materiał, którego produkcja podlega regulacjom wynikającym z polityki klimatycznej UE, ale z drugiej – surowiec niezbędny do wytwarzania wszelkiego rodzaju wyrobów pozwalających na spełnienie ambitnych celów polityki środowiskowej. 

O konieczności przemian w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wsparciu transformacji innowacyjnej i cyfrowej przedsiębiorstw mówiła także Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu w panelu: Zielona transformacja przemysłu: jak tego dokonać?

Bez dostępu do surowców krytycznych nie ma mowy o zielonej transformacji Europy. Zgodnie z projektem rozporządzenia UE w sprawie surowców krytycznych do 2030 r. 10% tych surowców powinno być wydobywanych na terenie UE, a 15% ma pochodzić z recyklingu. Pozwoli to na uniezależnienie UE od importu surowców m.in. z Chin. Wymaga to odważnych decyzji, by wspierać zielone inwestycje strategiczne. Kluczowy jest rozwój potencjału innowacyjnego MŚP,  z uwzględnieniem sektora recyklingu. Bez odzysku surowców z odpadów nie zamkniemy obiegu i stracimy szanse na uczynienie Europy konkurencyjnej – oceniła Katarzyna Błachowicz.

W trakcie trzech dni trwania Kongresu Industry Next eksperci podkreślali konieczność szybszej automatyzacji przemysłu, wskazywali na szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją w biznesie, omawiali sposoby implementacji robotyzacji i cyfrowych bliźniaków a także poszukiwali narzędzi wsparcia w transformacji przemysłu.

Łącznie w ramach targów ITM Industry Europe odbyło się kilkadziesiąt debat, które toczyły się na czterech scenach przy wsparciu kluczowych organizacji, firm oraz instytucji związanych z sektorem przemysłowym.

Nauka i przemysł – wspólna droga

Ważną częścią wystawy była reprezentacja polskich ośrodków badawczych pod wspólną nazwą Nauka Dla Gospodarki. 

Cieszymy się, że jest tu tylu przedstawicieli nauki bo właśnie nauka, innowacje i transfer technologii to trzy główne hasła przewodnie targów ITM Industry Europe – mówił podczas inauguracji targów Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. 

Synergia przemysłu i nauki wybrzmiała także w organizowanych debatach i konferencjach odbywających się w trakcie targów. Przykładem takiej współpracy było XVI Forum Inżynierskie - IX Dzień Mechanika, które towarzyszy targom przemysłowym już od dwudziestu lat.  Organizatorzy: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich dbają o sukcesywne  zacieśnianie więzi między ośrodkami naukowymi i badawczymi a przemysłem. W tym roku naukowcy debatowali na temat uwarunkowań twórczości technicznej i możliwości wdrażania jej rezultatów do gospodarki.
 
Od lat prezentujemy na tym Forum innowacje, dociekamy jak są wdrażane, ale też jakie bariery przed nimi są stawiane. Dziś pokazujemy młodych twórców by uzmysłowić z jakimi problemami się mierzą by realizować swoje badania – zaznaczyła podczas Forum Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Zarządu Głównego FSNT-NOT.

O przenikaniu się świata nauki i przemysłu można było także posłuchać na Forum Przemysłu 4.0, organizowanego pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. - Przemysł 4.0 to ewenement na skalę światową . To pojęcie, które powstało 12 lat temu a obecnie trudno znaleźć miejsce na świecie gdzie o przemyśle 4.0 się nie mówi – mówił na inauguracji Forum jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Andrzej Soldaty z Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej.

Konferencja gościnnie została zorganizowana na największej Scenie Tech w Polsce, w specjalnej przestrzeni innowacji dla fabryk przyszłości zainicjowanej przez firmę DBR77.

Jeśli nie zaczniemy od edukacji to nie dojdziemy do fabryki przyszłości i tej efektywności , która da nam konkurencyjność. Co to oznacza? To nie tylko, że brakuje nam inżynierów czy programistów, ale zależy nam na tym żeby edukować na każdym poziomie, ale przede wszystkim tam gdzie decyzje są podejmowane. Forum Przemysłu 4.0 to świetne miejsce, spotkanie producentów, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych, które mogą dzięki temu wspólnie znaleźć metodę edukacji na skalę masową – podkreślał dr Piotr Wiśniewski – założyciel i CEO DBR77.

Złote Medale wręczone

Sukcesy biznesowe to także innowacyjne produkty a wystawcy obecni na targach ITM Industry Europe tworzą przyszłość świata przemysłu. Przykładem produktów kreujących trendy w branży są laureaci Złotego Medalu MTP, których uhonorowano podczas ceremonii otwarcia targów.

W trakcie trwania ITM Industry Europe można było jednocześnie zwiedzić ekspozycję: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle.

Stolica nowoczesnej logistyki

Poznań na cztery dni stał się stolicą nowoczesnej logistyki za sprawą Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog – najważniejszego wydarzenia branżowego w kraju. Tegoroczna ekspozycja była bardzo zróżnicowana, a wystawcy zaprezentowali zarówno innowacyjne rozwiązania automatyzacji magazynów czy technologie transportu wewnętrznego, jak i usługi logistyczne, software, a także systemy pakowania i identyfikacji. W samym centrum pawilonu codziennie odbywały się pokazy logistyczne w strefie In4Log, które jak co roku przyciągnęły uwagę gości targowych. 

Wydawnictwo Medialog wspólnie z partnerami – AIUT, Mosca, Fronius, Craemer, AnterSystem, Continental, RedSteel, PolPlan, LGS Maximal, Agroma Polsad, LineLaser – przygotowały dynamiczne prezentacje najnowocześniejszy rozwiązań intralogistycznych. Modernlog był również miejscem debaty oraz wymiany doświadczeń i wiedzy – w ramach targów odbyły się aż 3 konferencje branżowe. O rozwoju polskiej i światowej logistyki w związku ze zmianami technologicznymi i społeczno-gospodarczymi dyskutowali prelegenci spotkania „Kierunek na strefę nowoczesnej logistyki” organizowanego przez K-SSSE i PSI Wielkopolska. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, podczas Konferencji Regałowej, zajęło się zagadnieniami dotyczącymi systemów składowania. 

Smart Warehouse to konferencja dobrze już znana w branży logistycznej, która w tym roku odbyła się po raz czwarty, a wzięło w niej udział ponad 600 uczestników. Ze sceny można było usłyszeć 29 prelegentów z 26 znanych marek podczas 5 paneli dyskusyjnych: #Human vs robotics, jak zakolegować się z robotem w magazynie, #Mechanizacja i automatyzacja procesów magazynowych, #AGV roboty, #Fulfillment – logistyka dla e-commerce, #IoT digitalizacja. W ramach konferencji odbyło się również 5 wystąpień w cyklu Scena Partnerów oraz strefa networkingu zorganizowana z 9 firmami partnerskimi.

Subcontracting - supermoc networkingu

W ramach Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, swoją najnowszą ofertę podwykonawstwa przedstawiły 62 firmy z 6 krajów (Finlandia, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Ukraina), z kolei aż 100 uczestników z 15 państw odkrywało supermoce networkingu podczas spotkań kooperacyjnych Subcontracting Meetings. Tłumy w pawilonach pokazały, jaka siła tkwi w spotkaniach na żywo. Kluczowym elementem dla odwiedzających targi Subcontracting były międzynarodowe negocjacje kooperacyjne Subcontracting Meetings, przygotowane we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie odbywa się pod patronatem European Enterprise Network. Łącznie odbyło się 95 spotkań b2b blisko 100 przedstawicieli firm z 15 krajów.

Konferencje z cyklu "Subcontracting-Ja To Kupuję!" licznie przyciągnęły pod Scenę Trendów dla Przemysłu w pawilonie 5A specjalistów branży zakupowej. Ciekawe tematy związane z usprawnieniami w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz wystąpienia ekspertów zapewniły uczestnikom ogromną dawkę praktycznej wiedzy. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także wydarzenia przygotowane przez przedstawicieli Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego. 

Salon BHP – w służbie bezpieczeństwa

Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle to wydarzenie, które stanowi okazję do spotkań z ekspertami, dostarczając uczestnikom wiedzę na temat bezpieczeństwa pracy w sektorze przemysłowym oraz zapoznania się z najnowszymi produktami i rozwiązaniami z zakresu ochrony i bezpieczeństwa pracy.

Wystawcy - 21 firm z 4 krajów (Belgia, Niemcy, Polska, Szwajcaria) zaprezentowali:  środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, środki i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy, rozwiązania służące bezpiecznej pracy w magazynie, odzież ochronną i roboczą, wyposażenie miejsca pracy/ ergonomia, oznakowanie i znaki bezpieczeństwa. Już pierwszego dnia odbyła się konferencja przygotowana przez Państwową Inspekcję Pracy i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP pt. "Profesjonalna Służba BHP Fundamentem Bezpiecznych Warunków Pracy. Wyzwania nowoczesnych technologii.” Konferencja przyciągnęła tłumy specjalistów reprezentujących branżę ochrony pracy,  którzy chcą doskonalić wiedzę i umiejętności, a co za tym idzie – dbać o tworzenie kultury bezpieczeństwa w polskich zakładach pracy.

Źródło: Grupa MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę