Pomiar rur – kwestia sekund, a nie minut

Pomiar rur – kwestia sekund, a nie minut Blomberg & Stensson

Szwedzka firm Blomberg & Stensson z siedzibą w Katrineholm w Szwecji posiada elastyczne centrum produkcyjne, w którym odpowiada za wszystko – od prototypów po pełną linię produkcyjną małych i średnich serii. W swojej działalności wykorzystuje m.in. system pomiarowy 3D Hexagon Manufacturing Intelligence, dzięki któremu procedura pomiarowa jest przeprowadzaba szybko i sprawnie.

Przedsiębiorstwo Blomberg & Stensson zostało założone w 1947 roku i obecnie zatrudnia około 70 pracowników. – Jesteśmy małym, prowadzonym przez właściciela przedsiębiorstwem z wielkim potencjałem i sercem – mówi Stefan Edlund, dyrektor generalny i współwłaściciel firmy. W 2010 r. firma zrewolucjonizowała proces produkcji rur, stosując system fotogrametryczny, który skraca cykl pomiarowy i dostarcza wnikliwych danych w celu optymalizacji działania giętarki.

Idea Przemysłu 4.0 oznacza stały rozwój, dlatego musimy być dynamiczni, aby nadążyć za postępem technologicznym. Wymagania naszych klientów się zmieniają, a my musimy być na te zmiany przygotowani – tłumaczy Stefan Edlund. – Stale się rozwijamy i udoskonalamy. Wytyczne certyfikacyjne są pomocne w tym procesie.

Siedziba Blomberg & Stensson, której powierzchnia zajmuje 10 000 metrów kwadratowych, stanowi ogromny warsztat, w którym realizowane są m.in. takie czynności jak malowanie proszkowe, szlifowanie, spawanie, wykrawanie, cięcie za pomocą lasera i strumienia wody. Dział produkcji rur przeprowadza pełen proces gięcia i montażu najwyższej jakości rur wykonanych ze stali. Rury są cięte, stopniowane i gięte, a następnie czyszczone i uszczelniane – w takiej formie gotowe są do transportu.

gięcie rurFirma specjalizuje się w średnich seriach – od 1 do 200 rur w jednej partii. Zakłady nie przeprowadzają produkcji masowej. Każda seria produkowana jest na życzenie klienta. Setki różnorodnych elementów wytwarzanych jest jednocześnie, a nowe produkty nieustannie trafiają na linię produkcyjną. To sprawia, że Blomberg & Stensson jest elastycznym dostawcą – firma może wydajnie, w krótkim czasie i z zachowaniem najwyższej jakości zrealizować wiele projektów.

Od ręcznego pomiaru punktu po skanowanie 3D

Zanim zainstalowano system pomiarowy TubeInspect firma stosowała starszy model ramienia pomiarowego z sondą stykową. – Przeprowadzając kontrolę z zastosowaniem ramienia pomiarowego musieliśmy zmierzyć każdy odcinek przed i po gięciu rury – mówi inżynier Jörgen Garmenfjäll. – Ta metoda była dokładna, jednak czasochłonna, ponieważ rura musiała zostać przymocowana za pomocą zacisków, przy czym pomiary były przeprowadzane ręcznie. W przypadku rur o większych gabarytach musieliśmy połączyć kilka metod pomiarowych.

W 2010 r. Blomberg & Stensson nabył system pomiarowy 3D Hexagon Manufacturing Intelligence – firma jako jedna z pierwszych w Szwecji zaczęła wykorzystywać tę technologię. Obecnie procedura pomiarowa przeprowadzana jest szybko i sprawnie – rura umieszczana jest w celi pomiarowej TubeInspect, a następnie uruchamiany jest program  pomiarowy. Rury nigdzie nie trzeba przenosić.

TubeInspect P16 to bezdotykowy system pomiarowy wyposażony w szesnaście kamer o dużej rozdzielczości, odpowiednich dla rur o średnicy od 3 do 200 milimetrów. Zakres pomiarowy systemu wynosi 2600 x 1250 x 700 milimetrów, a dzięki zmianom pozycji zapewnia optymalny pomiar 3D rur giętych dowolnej długości. Następnie otrzymane wyniki pomiarowe rury można porównać z prototypem lub importowanym modelem CAD.

W przypadku ramienia pomiarowego proces kontroli trwał kilka minut. Natomiast teraz, dzięki skanerowi 3D, trwa on zaledwie kilka sekund, bez względu na to jak skomplikowana i złożona jest rura. – Teraz nasz proces pomiarowy jest prosty i szybki, a wyniki bardziej dokładne niż oczekiwali tego od nas klienci – mówi Jörgen Garmenfjäll.

System TubeInspect wraz z oprogramowaniem BendingStudio jest stosowany do kontroli jakości w Dziale Produkcji Rur.

Optymalizacja systemów i procesów

Dzięki programowi BendingStudio dane pomiarowe mogą być wykorzystane do modyfikacji giętarek i w celu zapewnienia optymalnych tolerancji. Oprogramowanie BendingStudio komunikuje się bezpośrednio z giętarką po każdej kontroli pomiarowej, która dokonuje kompensacji w zakresie tolerancji, aby uniknąć produktów wybrakowanych, co znacznie skraca czas i redukuje koszty, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości produkcji.

Dzięki zwiększonym tolerancjom wychodzimy na przeciw indywidualnym potrzebom użytkownika związanym z gięciem rur – tłumaczy dyrektor generalny Stefan Edlund. – Oznacza to, że nawet gdy rura znajduje się w zakresie tolerancji, parametry gięcia mogą wymagać korekty i regulacji. Dzięki systemowi TubeInspect korekta ta jest automatycznie przesyłana z maszyny pomiarowej do giętarki.

TubeInspect może przeprowadzić wszystkie pomiary rur – obecnie jest jedynym narzędziem pomiarowym stosowanym w dziale obróbki rur w Blomberg & Stensson. Z dokładnością 0,085 mm dla tolerancji płaszczowej (1σ) i czasem pomiarów krótszym niż 10 sekund, bez względu na rodzaj rury, TubeInspect stanowi rozwiązanie, które ręka w rękę kroczy z wizją elastyczności i jakości firmy Blomberg & Stensson.

Źródło: Hexagon

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę