Pozytywne sygnały z GPW

GPW: wzrosty kursów akcji przedsiębiorstw produkcyjnych GPW

Choć wartość rynkowa polskich spółek produkcyjnych stanowi obecnie ok. 90% wartości ze stycznia 2016 r., to jednak luty na Giełdzie Papierów Wartościowych był optymistycznym miesiącem dla przedsiębiorstw produkcyjnych notowanych na GPW. Po nieco słabszym styczniu na ścieżkę wzrostową powrócił Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60).

Od początku roku wartość Giełdowego Indeksu Produkcji wzrosła o 1,81% (z 882,34 pkt. do 898,31 pkt. na koniec lutego). Po słabszym styczniu (-1,35% m/m), ceny akcji polskich producentów ożywiły się i w samym lutym GIP60 wzrósł o 3,20%. W pierwszych dwóch miesiącach roku wartość GIP60 dwa razy zbliżyła się do poziomów obserwowanych ostatnio w maju 2019 r.

Jak tłumaczy dr Maciej Zaręba, analityk i współtwórca GIP, z firmy DSR, aktywność GIP60 można powiązać z ogólnymi warunkami panującymi w tym czasie na GPW. Na wykresach głównych indeksów WIG można również zauważyć dwie fale ze szczytami wypadającymi mniej więcej w połowie stycznia i lutego. W pierwszej fali rósł praktycznie cały rynek, co widać zarówno na wykresie indeksu WIG, który przekroczył barierę 60 000 pkt, WIG20, który wzrósł powyżej poziomu 2080 pkt, ale także na wykresach MWIG40 i SWIG80 zbliżających się w tym czasie odpowiednio do 430 i 17 200 pkt.

Zmienne nastroje na GPW

Po mocnym początku roku optymizm na rynku osłabł, co szczególnie widoczne było na akcjach największych spółek z rynku – wartość WIG20 do końca lutego stoczyła się w okolice poziomu 1900 pkt. O wiele lepiej spadek nastroju inwestorów z drugiej połowy stycznia zniosły małe i średnie spółki, dla których korekta była płytsza ,a powrót na ścieżkę wzrostu stosunkowo szybki.

Polscy producenci mimo wszystko rosną w siłę

W takich warunkach dwie na trzy spółki z GIP60 wypracowały w lutym dodatnią stopę zwrotu, w co drugim przypadku zwrot ten przekroczył 5%, a w co czwartym był nawet dwucyfrowy. Największymi beneficjentami byli producenci z branży motoryzacyjnej, wśród których wartość rynkowa wzrosła średnio o ponad jedną czwartą, oraz producenci z branży spożywczej, którzy zyskali średnio 21,7%. Ale wzrosty dotknęły niemalże wszystkich branż: farmaceutycznej (średnio 10,1% m/m), elektromaszynowej (7,4%), projektantów i dystrybutorów odzieży (5,3%), metalurgicznej (4,1%), chemicznej (3,3%), producentów z przemysłu lekkiego (3,2%), materiałów budowlanych (3,0%), jak i tych z branży meblarskiej (2,8%). Ujemną średnią miesięczną stopę zwrotu zaobserwowano w minionym miesiącu jedynie w branży produkcji tworzyw sztucznych.

Najwyższa miesięczna stopa zwrotu i pierwsze miejsce w klasyfikacji GIP60 w lutym przypadły firmie Ursus, której kurs wzrósł z 69 gr do 1,118 zł (+62,03%). Wzrost kursu akcji z 1,19 zł do 1,73 zł (+45,38%) pozwolił spółce Energoinstal uplasować się na drugim miejscu lutowej klasyfikacji GIP60. Na trzecim stopniu podium znalazła się spółka Mabion – ceny akcji wzrosły o 32,87%, z 21,75 zł do 28,90 zł.

Źródło: DSR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę