Precyzja i niezawodność w monitorowaniu obróbki

Precyzja i niezawodność w monitorowaniu obróbki ifm electronic

Czujnik szczeliny powietrznej SDP od ifm electronic wprowadza nową jakość w monitorowaniu procesów obróbki. Jest to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające precyzyjne pomiary i kontrolę jakości w czasie obróbki detali. Pozwala na bieżąco weryfikować wielkość szczeliny, przepływ oraz ciśnienie, co zapewnia pełną kontrolę nad procesem obróbki.

Czujnik szczeliny powietrznej SDP znajduje szerokie zastosowanie w nowoczesnych obrabiarkach do monitorowania osadzenia części. Idealnie sprawdza się w wykrywaniu niewspółosiowości wynikających np. z zabrudzeń na powierzchni obrabianej. Dzięki temu, jakość produktu końcowego jest zawsze na najwyższym poziomie. Czujnik ten jest niezastąpionym narzędziem dla branż wymagających najwyższej precyzji i niezawodności, takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny, czy automotive. 

Powiązane firmy

ifm electronic Sp. z o.o.

Innowacyjność i technologia

Nowy czujnik szczeliny powietrznej SDP110 stanowi przełom w dziedzinie dokładnych pomiarów, oferując możliwość mierzenia odległości z dokładnością mikrometrową. Ta niezwykła dokładność jest kluczowa dla zapewnienia najwyższej jakości obróbki, pozwalając na optymalne dopasowanie narzędzi i detali w procesie produkcyjnym. Innowacyjne zastosowanie technologii oceny przepływu i ciśnienia w czujniku umożliwia wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości, takich jak zerowa szczelina powietrzna lub zapchana dysza, które tradycyjne systemy mogły przeoczyć. Konwencjonalne technologie pomiarowe, opierające się na pomiarze różnicy ciśnień do określania wielkości szczeliny, działają jako systemy względne. Takie podejście pozwala jedynie na identyfikację stanu "dobry/zły" lub na wskazanie różnicy ciśnień nie umożliwiając jednoznacznego wykrycia szczeliny o wielkości 0, czyli tzw. "szczeliny zerowej", lub zapchanej dyszy. W przeciwieństwie do nich, czujnik SDP jest w stanie nie tylko precyzyjnie mierzyć odległość w wartościach bezwzględnych [mm], ale również wyraźnie identyfikować nawet najmniejsze anomalie.

Samoczyszczący

Dzięki swojej konstrukcji, czujniki SDP110 są w stanie wytrzymać duże ciśnienia i przepływy powietrza, co umożliwia ich efektywne samoczyszczenie z chłodziwa, brudu i wiórów metalu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych, delikatniejszych rozwiązań pomiarowych, które mogłyby zostać zniszczone przez wysokie ciśnienie powietrza, czujniki te zachowują swoją integralność i zapewniają długotrwałą stabilność oraz optymalną eksploatację. Eliminacja potrzeby ręcznej interwencji czy przestojów maszyny na potrzeby konserwacji pozwala na utrzymanie wysokiej precyzji pomiarów, co czyni ten produkt idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących niezawodnych i samowystarczalnych systemów pomiarowych.

Łatwość użytkowania

SDP zapewnia łatwe uczenie nowych detali lub pozycji produkcyjnych. Dzięki zintegrowanemu interfejsowi IO-Link oraz oddzielnemu wejściu uczenia, parametryzacja urządzenia jest bezproblemowa. Jego zdolność do szybkiej nauki nowych detali lub pozycji produkcyjnych stanowi ważną zaletę, umożliwiając operatorom efektywną rekonfigurację systemu w krótkim czasie. Za sprawą IO-Link, czujnik oferuje proste i intuicyjne środowisko programowania, które umożliwia łatwą komunikację i wymianę danych między urządzeniami a systemem zarządzającym produkcją. Dodatkowo, oddzielne wejście uczenia znacznie upraszcza proces jego kalibracji, pozwalając na ekspresowe ustawienie i zapisanie nowych parametrów pracy bez konieczności skomplikowanych procedur programistycznych.

Fakty: 

  • Wyjście szczeliny powietrznej jako wartość bezwzględna z powtarzalnością w zakresie mikrometrów
  • Dokładne wartości w każdym momencie dzięki zasadzie pomiaru kompensującego ciśnienie
  • Samoczyszczący kanał pomiarowy wytrzymuje nawet duże ciśnienie powietrza do przedmuchu
  • Łatwe uczenie stanu docelowego za pomocą jednego kliknięcia

Źródło: ifm electronic

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę