Precyzyjna analiza sieci w systemie wejść i wyjść EtherCAT

Beckhoff
Reklama
Reklama

Tradycyjne technologie automatyzacji i pomiarów energii ulegają coraz silniejszej integracji. Najlepszym tego przykładem jest nowy moduł do monitoringu sieci EL3783 z nadpróbkowaniem, który pozwala na wysoce precyzyjną analizę sieci w systemach wytwarzania energii – a wszystko to w pełnej integracji ze standardowymi systemami sterowania.

Nowy moduł firmy Beckhoff umożliwia równoległy pomiar parametrów sieci trójfazowych AC o napięciu do 690 V na sześciu kanałach jednocześnie z częstotliwością próbkowania 20 tys. próbek/s – i to bezpośrednio na sterowniku PLC.

Reklama

Aby zdiagnozować stan sieci, moduł EtherCAT EL3783 mierzy chwilowe wartości napięcia do 400/690 VRMS i prądów do 1 lub 5 ARMS dla każdej z trzech faz z 16-bitową rozdzielczością. W myśl metody nadpróbkowania, pomiar realizowany jest równolegle na sześciu kanałach z częstotliwością 50 μs – a więc znacznie szybciej niż czas cyklu sterowania. Dzięki obsłudze rozproszonego sygnału zegarowego (distributed clocks) możliwa jest pełna synchronizacja próbkowania (< 1 μs) pomiędzy wieloma urządzeniami pracującymi w sieci EtherCAT – niezależnie od stopnia złożoności systemu – i tym samym precyzyjną detekcję np. propagację błędów sieci.

Szczegółowe informacje na temat pomiarów dostępne są z poziomu systemu sterowania i zapewniają wgląd np. w proces definiowania krzywej napięcia i natężenia prądu na podstawie pomiaru rzeczywistej wartości skutecznej (True RMS). Co więcej, dzięki automatycznej zmianie zakresu prądu moduł EL3783 osiąga 650% nominalnego zakresu pomiarowego dla 1 A przy zachowaniu wysokiej dokładności na poziomie jedynie 0,2% pełnego zakresu pomiarowego.

Reklama

W połączeniu z biblioteką TF3650 – TwinCAT 3 Power Monitoring – nowy moduł EL3783 tworzy dynamiczny system pomiarowy do precyzyjnej analizy sieci, w pełni zintegrowany z systemem sterowania. Może być on efektywnie wykorzystywany m.in. do monitoringu wszelkich dysfunkcji zasilania lub monitoringu maszyn bez generowania kosztów związanych z dodatkowymi czujnikami.

Źródło: Beckhoff

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama