Przekładnie hipoidalne

Przekładnie hipoidalne HF Inverter Polska

Przekładnie hipoidalne należą do grupy przekładni zębatych o osiach wichrowatych i łukowym zarysie zęba i do rodziny przekładni stożkowych. Mogą być idealnym zamiennikiem dla przekładni ślimakowych i stożkowych, które są najczęściej wykorzystywane w różnych aplikacjach przemysłowych.

 

Konstrukcja przekładni hipoidalnych

 

Przekładnia hipoidalna różni się od przekładni stożkowej poprzecznym przesunięciem osi zębnika (przesunięcie hipoidalne) w stosunku do osi koła talerzowego. Dzięki przesunięciu hipoidalnemu uzyskuje się wydłużenie czynnej długości zębów współpracujących kół (podobnie wygląda ta kwestia w parze kół ślimak-ślimacznica przekładni ślimakowej).

Taka konstrukcja ma duży wpływ na wytrzymałość i obciążalność przekładni hipoidalnej. Co istotne, sprawność przekładni hipoidalnej jest zależna od przesunięcia hipoidalnego: jest odwrotnie proporcjonalna do przesunięcia hipoidalnego i maleje wraz z jego zwiększeniem. Standardowo przekładnie hipoidalne THF mają sprawność 94%.

Przekładnie hipoidalne jako zamiennik przekładni ślimakowych

Konstrukcja przekładni hipoidalnej THF umożliwia zastosowanie jej, bez zbędnych i kosztownych przeróbek mechanicznych, jako bezpośredniego zamiennika za przekładnie ślimakowe, które są szeroko dostępne na rynku europejskim. Oba typy przekładni mają bowiem identyczne wymiary montażowe, możliwe jest zastosowanie akcesorii montażowych takich samych jak w przekładniach ślimakowych SHF (np. wałki, kołnierze wyjściowe, ramiona reakcyjne).

Zastąpienie przekładni ślimakowej przekładnią hipoidalną wynika z kilku cech przekładni THF. Mają one wyższą sprawność i większy moment obrotowy na wale biernym przy takim samym przełożeniu. Dużo większa jest także żywotność kół zębatych przekładni hipoidalnych niż ślimaka i ślimacznicy w przekładni ślimakowej.

Przekładnie hipoidalne wyróżniają się równomiernością przekazywania momentu obrotowego, nawet przy jego chwilowym zwiększeniu, odpornością na wgłębienia zmęczeniowe (pitting), cichobieżnością zachowując wysoką sprawność (do 96%).

Źródło: HF Inverter

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę