Przemysłowe wykorzystanie sieci 5G na Hannover Messe

www.5g.co.uk

Tegoroczna edycja Targów Hanowerskich będzie miejscem, gdzie poznamy zalety niezwykle szybkiej telefonii komórkowej 5G w przemyśle. Większość dyskusji na temat sieci 5G koncentruje się na aplikacjach konsumenckich i nowych telefonach komórkowych. Jednak to w przemyśle może zapewniać ona największe korzyści.

– W przemyśle nowy standard telefonii komórkowej 5G będzie stanowił nową falę innowacji – mówi dr Jochen Köckler, prezes zarządu Hannover Messe. – Podczas targów Hannover Messe, goście z zagranicy będą mogli być naocznymi świadkami początku zastosowań telefonii 5G w przemyśle – dodaje.

Pierwszą część będą stanowiły wystawy, gdzie zostaną pokazane różnego rodzaju aplikacje, zaprojektowane w najnowszym standardzie 5G. Dodatkowo Hannover Messe utworzy obszar 5G Arena, który całkowicie zostanie poświęcony nowoczesnej sieci. – Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach testujących 5G i pierwszych krokach jej zastosowania w przemyśle, powinieneś odwiedzić 5G Arena. Wraz z naszymi partnerami technologiczni (Nokia i Qualcomm) tworzymy prawdziwą, funkcjonalną sieć 5G, która obejmie osiem pokazów. Wszyscy odwiedzający naszą arenę po raz pierwszy będą mieli okazję poznać zastosowanie przemysłowe oraz zapoznać się z korzyściami – mówi Köckler.

Wśród najważniejszych wydarzeń, odbywających się w 5G Arena znajdzie się pokaz systemu kontroli procesów dla przemysłu samochodowego firmy Zeiss. Zeiss AlCell mierzy wszystkie cechy, które są charakterystyczne dla każdego elementu serii samochodowej. W linii produkcyjnej możliwe jest dokładniejsze i niezawodne monitorowanie procesu. Dzięki wbudowanym czujnikom można np. kontrolować wszystkie pęknięcia lub wgniecenia.

W ofercie firmy Bosch Rexroth znajduje się mobilny panel sterowania, który umożliwia współpracę pomiędzy człowiekiem a robotem, łącząc tym samym Ethernet na poziomie 5G.

Dodatkowo w wyznaczonym miejscu będzie obecny specjalista ds. łączności przemysłowej firmy Weidmüller. Rozwiązanie dotyczące monitorowania energii z obsługą 5G można wykorzystać w aplikacjach sterowania spawaniem. Jednostka analizująca system odbiera dane bezpośrednio z procesu spawania i podaje je za pośrednictwem modemu i sieci 5G do jednostki wizualizacji przepływu energii Weidmüller.

Szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson będzie świętować w Hanowerze wprowadzenie 5G, a dodajmy, że Szwecja będzie krajem partnerskim tegorocznej edycji targów. Przedstawi ona swoje najnowsze projekty i produkty związane z 5G w trzech oddzielnych lokalizacjach: w 5G Arena, w dużym centralnym sektorze oraz w szwedzkiej strefie Co-Lab.

Inne organizacje i firmy biorące udział w 5G Arena to 5G ACIA (5G Alliance for Connected Industries and Automation), ASTI, Niemieckie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (DFKI), Festo, Götting, Harting, HMS Industrial Network, Ifak, Phoenix Contact, SICP, Siemens i VW. 5G Arena niewątpliwie tworzy nową drogę technologii. – Świat nigdy nie widział tak szerokiej gamy przykładów zastosowań przemysłowych sieci 5G, wszystko pod jednym dachem – dodaje Köckler.

Strefa 5G Arena będzie otwarta przez pięć dni, podczas których pokazane zostaną wysokiej jakości programy  codziennie od 10:30 do 17:00. Wystawa odbędzie się w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, a konferencja zaplanowana jest na środę (3 kwietnia). Specjalnym gościem spotkania będzie dr Bernd Althusmann, minister gospodarki, zatrudnienia, transportu i cyfryzacji Dolnej Saksonii. Przeanalizuje on szereg potencjalnych modeli biznesowych związanych z 5G i zbada strategiczne znaczenie zarówno na poziomie makroekonomicznym (w odniesieniu do Niemiec), jak i biznesowym.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę