Przewody chainflex bez PFAS: bezpieczeństwo dla ludzi, przyrody i biznesu

Przewody chainflex bez PFAS igus

Podobnie jak chemikalia z rodziny PFAS, niektóre związki politetrafluoroetylenu – w skrócie PTFE – są określane jako „forever chemicals" („wieczne chemikalia") i są potencjalnie szkodliwe dla środowiska, ludzi i zwierząt. Dlatego Unia Europejska pracuje nad zakazem stosowania tych substancji. Dzięki oznaczeniu „PFAS-free", firma igus pokazuje, że jej własne przewody chainflex są wolne od tych substancji chemicznych i już teraz zapewniają klientom bezpieczeństwo operacyjne w przypadku wprowadzenia zakazu.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

PFAS i PTFE – to brzmi bardzo chemicznie i abstrakcyjnie. W rzeczywistości jednak skróty te odnoszą się do związków chemicznych, które są wykorzystywane w wielu codziennych zastosowaniach. Politetrafluoroetylen (PTFE) jest lepiej znany pod nazwą Teflon. Związki perfluoroalkilowe oraz polifluoroalkilowe (PFAS) można znaleźć w powlekanej odzieży, papierze do pieczenia, gaśnicach, kosmetykach do makijażu, ale także w wielu tworzywach sztucznych. Ponieważ PFAS w środowisku podlega długotrwałej degradacji, Unia Europejska dąży obecnie do ograniczenia lub nawet zakazu stosowania ponad 10 000 związków PFAS. Aby być gotowe na wprowadzenie zakazu we wczesnym etapie, firmy przemysłowe coraz częściej wymagają, aby dostarczane do nich tworzywa sztuczne nie zawierały PFAS. Firma igus teraz to gwarantuje dzięki oznaczeniu „PFAS-free" na swoich przewodach chainflex.

Igus zwiększa gwarancję na przewody chainflex z 36 miesiecy na 4 lata

95% przewodów chainflex jest wolnych od PFAS

Specjalista od tworzyw sztucznych z siedzibą w Kolonii już teraz rezygnuje z tych chemikaliów w 95% produkowanych przewodów, dając klientom bezpieczeństwo planowania, nawet w przypadku wprowadzenia zakazu w całej Unii Europejskiej. Wszystkie przewody chainflex oznaczone jako „PFAS-free" (wolne od PFAS) są wykonane z materiałów takich jak izolacja, płaszcz, taśmy itp., które są wolne od związków fluoru. Wyklucza to ewentualne zanieczyszczenia lub limity wartości pomiarowych, których nie można w pełni wykluczyć, na przykład z powodu wpływów wewnętrznych. Oznacza to, że igus spełnia międzynarodowe wymagania, ponieważ w niektórych krajach eksport PFAS został już ograniczony i podlega zgłoszeniu lub zezwoleniu. 

Dzięki uszczelce „PFAS-free", oferujemy naszym klientom bezpieczeństwo oraz promujemy zrównoważony rozwój firmy igus, działając bez szkodliwych związków — wyjaśnia Maciej Ślęzak, manager działu przewodów chainflex w firmie igus.

Ekspert firmy igus: Maciej Ślęzak, Manager działu przewodów chainflex

Ponad 1350 przewodów w asortymencie

Przewody chainflex zostały specjalnie opracowane do użytku w aplikacjach ruchomych i można je znaleźć w wielu systemach na całym świecie. Oprócz bezpiecznego zasilania w prowadniku kablowym, są one również stosowane w żurawiach, obrabiarkach i robotyce. Rozszerzony asortyment obejmuje aktualnie ponad 1350 przewodów stanowiących część szerokiej gamy rodzajów przewodów: firma igus oferuje przewody sterownicze, BUS'owe, do transmisji danych, silnikowe, światłowodowe i inne. Charakteryzują się one trwałością i wytrzymałością, co firma zawdzięcza między innymi własnemu laboratorium testowemu. Na powierzchni 3800 metrów kwadratowych w siedzibie firmy w Kolonii, eksperci igus przeprowadzają ponad dwa miliardy cykli testowych rocznie. Doświadczenie zdobyte podczas testów jest również powodem, dla którego ponad dziesięć lat temu firma zdecydowała się zaoferować 36-miesięczną gwarancję na przewody chainflex. Bazując na pozytywnych doświadczeniach, firma igus wydłużyła okres gwarancji w ubiegłym roku z trzech do czterech lat. 

W ten sposób zwiększamy również niezawodność planowania i działania przy zakupie naszych przewodów, nawet poza kwestią PFAS – wyjaśnia Ślęzak.

Artykuł sponsorowany igus

igus Polska Sp. z o.o.

igus Polska Sp. z o.o.

Historia firmy igus rozpoczyna się 15 października 1964 r. od Güntera Blase i podwójnego garażu w Kolonii- Mülheim. Przez pierwsze dwadzieścia lat dostarczaliśmy złożone elementy z polimerów do zastosowań technicznych. W roku 1983 Frank Blase uruchomił własne linie produktów: e-prowadniki Przewodów oraz Łożyska Polimerowe, które obsługuje sieć inżynierów sprzedaży rozmieszczonych na całym świecie. Między rokiem 1985 a 2013 zwiększyliśmy liczbę pracowników od 40 do ponad 2150. W nadchodzących latach będziemy ekspansywnie inwestować. Szanse zawdzięczamy nowoczesnym materiałom!

Firma igus istnieje w Polsce od 1997 r. Zajmujemy się sprzedażą produktów z tworzyw sztucznych. igus® to czołowy producent e-prowadników kabli, przewodów do aplikacji ruchomych, polimerowych łożysk ślizgowych, liniowych systemów prowadzenia oraz przegubowych łożysk polimerowych. Produkty igus® ciągle udowadniają, że jakościowo i cenowo są najlepsze. Poprzez swoje 40-letnie doświadczenie w produkcji elementów z tworzyw sztucznych, innowacyjność i rozwój firmy igus® dostarcza najlepsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania praktyczne i ekonomiczne dla wszystkich gałęzi przemysłu. Zdobyte doświadczenie pozwala nam na zaspokojenie potrzeb klienta jak również na stwarzanie nowych aplikacji z tworzyw sztucznych. Naszą ideą jest zadowolenie klienta oraz jego pełna satysfakcja. Oprócz biura w Warszawie posiadamy przedstawicielstwa handlowe z wykwalifikowanymi inżynierami sprzedaży w całej Polsce.

OFERTA FIRMY IGUS

Łożyska ślizgowe
Bezsmarowne tulejki ślizgowe iglidur i łożyska przegubowe igubal, w skład których wchodzą głowice przegubowe, głowice widłowe, łożyska stojakowe, kołnierzowe, przeguby kątowe i czasze kuliste. Polimerowe łożyska kulkowe xiros o bardzo wysokiej wydajności, bezobsługowe i bezsmarowne

Łożyska liniowe
Wersje miniaturowe, samonośne, okrągłe i kwadratowe, które mogą być stosowane niemal we wszystkich branżach. Prowadnice liniowe z elementami ślizgowymi z tribopolimeru, dzięki czemu obciążenie rozkłada się na większą powierzchnię. Nie wymagające smarowania - pracują w 100% na sucho i charakteryzują się niskim tarciem oraz zużyciem nawet przy dużych obciążeniach, a także niewrażliwością na pracę w środowisku zanieczyszczonym. Odporne na środki chemiczne i korozję,ce a także cechują się bardzo dobrym tłumieniem drgań i cichą pracą.

Systemy zasilania
Szeroki asortyment specjalnych, elastycznych przewodów chainflex. Kable sterownicze, do transmisji danych, światłowody, koncentryczne, czujnikowe, BUS’owe, serwoprzewody oraz silnikowe. Również jako przewody konfekcjonowane wraz z wybranymi złączami. Dostępne także w formie readycable (z zarobionymi wtyczkami) - przygotowane do podłączenia do e-prowadników kabli. Systemy zasilania (kable z e-prowadnikami) mogą pracować w wariancie samonośnym na dystansach do kilku metrów, np. w obrabiarkach, maszynach pakujących, ploterach, a w wariancie ślizgowym nawet do kilkuset metrów - np. przy zasilaniu i sterowaniu suwnic.

Profil Firmy

igus Polska Sp. z o.o.