Robotics Awards: zwycięzcą jest Gecko Gripper firmy OnRobot

Reklama
Reklama

OnRobot został zwycięzcą tegorocznej nagrody Robotics Award w Hannover Messe. Duńskie przedsiębiorstwo otrzymało główną nagrodę za swój Gecko Gripper. W gronie finalistów znalazły się również rozwiązania firm Therunners-up i MASKOR Institute, które również zebrały mnóstwo pochwał za innowacyjne rozwiązania w zakresie robotyki przemysłowej.

Opracowany przez OnRobot Gecko Gripper to innowacyjny system przeznaczony do przenoszenia przedmiotów bez potrzeby dodatkowej energii na utrzymywanie danego przedmiotu. System ten zdobył największe uznanie jury Robotics Award w bieżącym roku. We wtorek eksperci i fanatycy robotyki zebrali się po raz dziewiąty z rzędu na Automation Forum, aby świętować innowacyjne rozwiązania technologiczne. Reinhold Hilbers, minister finansów Niemieckiej Dolnej Saksonii, wręczył zwycięskiej firmie nagrodę (w sumie 10 000 euro).

Reklama

Gecko Gripper (opracowany przez OnRobot, spółki z siedzibą w duńskim mieście Odense) jest wzorowany na konstrukcjach, które występują w stopach niektórych gadów. Miliony mikroskopijnych włosów tworzą tzw. siły van der Waalsa w momencie stykanie się z gładkimi powierzchniami. Powoduje to silną adhezję i siłę przeciwdziałającą ścinaniu bez konieczności stosowania dodatkowej mocy. Obiekt jest następnie uwalniany z uchwytu Gecko Gripper poprzez przechylenie powierzchni chwytaka.

Reklama

Źródło: Hannover Messe

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama