Roboty mobilne AMR stabilizują procesy i wspierają skalowanie Twojego biznesu
Poruszające się po halach produkcyjnych czy magazynowych zautomatyzowane urządzenia coraz częściej stabilizują operacje przedsiębiorstw w Polsce. Wysoka efektywność robotów mobilnych umożliwia skokowe zwiększanie pracy, a tym samym skalowanie działalności. Technologia AMR wdrażana równolegle z platformą sterującą w chmurze umożliwia zarządzanie robotami w wielu różnych lokalizacjach. Dowiedz się więcej o podejściu do automatyzacji procesów w ramach AMR i sprawdź, jak autonomiczne pojazdy czy podnośniki mogą usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy.
Zebra Technologies Corporation prowadzi szeroko zakrojone prace badawcze nad automatyzacją procesów biznesowych. Autonomiczne roboty mobilne (AMR) stanowią jeden z kluczowych obszarów rozwoju w tej dziedzinie. Urządzenia AMR dzięki informacjom pobieranym z otoczenia są w stanie podejmować samodzielne decyzje odnośnie sposobu wykonywania powierzonych im zadań w magazynie czy hali produkcyjnej. Wkomponowanie ich aktywności w systemy sterujące ulokowane w chmurze umożliwia prostsze skalowanie tej technologii w przedsiębiorstwach. Udowodniło to również zeszłoroczne badanie Warehouse Vision Study. Badani przedsiębiorcy z rynków zarówno europejskich i amerykańskich, którzy pracują obecnie z urządzeniami AMR potwierdzili, że pomogły one zwiększyć produktywność i skrócić czas przemieszczania się (83%), zmniejszyć liczbę błędów (73%) oraz umożliwić awans na nowe stanowiska (65%).
Roboty mobilne stanowią odpowiedź na powszechne wyzwanie dotyczące przepływu pracy i alokowania dostępnych zasobów. Kiedy bowiem brakuje personelu pokładowego w samolocie, to rozwiązaniem nie jest delegowanie pilotów do parzenia kawy, bo jest to po prostu nieefektywne. Podobnie jest w zakładach produkcyjnych, gdzie wysoko wykwalifikowani pracownicy nie powinni być przenoszeni pomiędzy różnymi stanowiskami. W momencie zwiększenia się zapotrzebowania na pracę, znacznie lepiej jest wdrożyć autonomiczne maszyny, który wspomogą konkretną operację i załogę już zatrudnioną na miejscu.
Technologie AMR stabilizują procesy
Roboty mobilne usprawniają pracę tysięcy przedsiębiorstw na świecie od ponad 60 lat. Dzisiaj, w dobie rozwiązań chmurowych autonomiczne urządzenia stają się dostępne dla coraz większej liczby firm, nie tylko dużych koncernów, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Maszyny przewożące produkty pomiędzy stanowiskami, samojezdne wózki widłowe, maszyny do inwentaryzacji czy drony to najpopularniejsze obecnie urządzenia operujące jako Autonomous Mobile Robots, czyli wspomniane AMR.
W czasie, gdy roboty rozwożą materiały, pojemniki, wózki czy palety wysoko wykwalifikowani pracownicy mogą zająć się bardziej odpowiedzialnymi zadaniami. Tym samym, uwalniamy potencjał kadr przekazując im bardziej wymagające obowiązki. Taka praktyka nie tylko podnosi wydajność pracy kolejnych zespołów, ale pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, którzy nie muszą już wykonywać tak wielu powtarzalnych czynności. W czasach, kiedy wypalenie zawodowe staje się coraz większym problemem, różnorodne i angażujące zadania mają istotne znaczenie dla morale kadr.
– Technologia AMR pozwala uwolnić potencjał specjalistów pracujących w zakładach produkcyjnych, czy magazynach. Przepływy pracy stają się bardziej spójne, a procesy stabilne. Pracownicy stają się bardziej dyspozycyjni i mogą wykonywać czynności, które w danym czasie mają wyższy priorytet. Dzięki temu, produkcja, przetwarzanie czy dystrybucja przebiegają bez zakłóceń, nawet w czasie wzmożonego ruchu, np. w okresie świątecznym – wyjaśnia Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies w Polsce.
Chmura usprawnia zarządzanie robotami z każdego zakątka ziemi
Zarządzanie systemami AMR od Zebra Technologies odbywa się w chmurze, dzięki temu sterowanie urządzeniami może funkcjonować całkowicie zdalnie. Usprawnia to automatyzację kolejnych procesów, a także pozwala zachować stabilność operacji. Dzięki platformie umieszczonej w sieci, przedsiębiorstwo otrzymuje wydajne narzędzie, które umożliwia kontrolowanie tych urządzeń i dotrzymanie pełnej wydajności procesów. Zdalne kierowanie systemami AMR umożliwia obsługę robotów praktycznie z każdego miejsca na świecie.
Cyfryzacja danych to tylko pierwszy krok do uruchomienia zautomatyzowanych urządzeń w przedsiębiorstwie. Następnym krokiem jest digitalizacja przepływów pracy, która pozwala na wprowadzenie do działania urządzeń mobilnych. Istota technologii AMR polega na stałym optymalizowaniu procesów i dodawaniu mocy przerobowych. W przeciwieństwie do innych projektów dotyczących mechanizacji, przy wdrażaniu robotów mobilnych nie ma mowy o skomplikowanej strukturze kaskadowej.
– Biznes może stale udoskonalać i skalować zautomatyzowane przepływy pracy przez wiele lat, korzystając z tego samego rozwiązania. W przypadku niedoboru pracowników można zaangażować więcej urządzeń AMR, aby uzupełnić braki kadrowe. Autonomiczne roboty mogą zostać wdrożone nawet w ciągu kilku godzin. Tym samym, w zaledwie tydzień można zautomatyzować znacznie więcej przepływów pracy. Na tym właśnie polega przewaga technologii AMR zarządzanej w chmurze – uzupełnia Jacek Żurowski.
Podsumowanie
Pomimo podobieństwa w nazwie, maszyny AMR różnią się znacząco od mechanicznych ramion, kobotów, czy zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV). Autonomiczne roboty mobilne stanowią cały system, który można wdrażać stopniowo, etap po etapie. Technologia AMR w połączeniu z zasobami w chmurze staje się bardzo elastycznym narzędziem zdolnym do szybkiego skalowania. Możliwość zdalnego zarządzania zasobami umożliwia prowadzenie projektów w dowolnym zakątku świata.
– Znajdź partnera, który ma dobrze zdefiniowany proces projektowania rozwiązań, wdrażania i wsparcia. Rejestratory AMR są wszechstronne, ale muszą być skonfigurowane tak, aby wspierały zdefiniowany proces biznesowy. Dzięki temu bezproblemowo zintegrujesz je z przepływami pracy swoich kadr i zyskasz oczekiwane korzyści – podsumowuje Jacek Żurowski.
Zajrzyj na stronę Zebra Technologies i dowiedz się, co możemy zaoferować Twojej firmie: roboty mobilne, sprzęt do magazynów, komputery mobilne, czy komputery do noszenia.
Artykuł sponsorowany Zebra Technologies