Rozruszniki o zmiennej prędkości

Reklama
Reklama

 

Firma Eaton opracowała innowacyjne rozwiązanie z zakresu sterowania napędami - rozruszniki o zmiennej prędkości VSS (Variable Speed Starter). Urządzenia te łączą łatwość użytkowania konwencjonalnych rozruszników o stałej prędkości z możliwością zmiany prędkości silnika.

Pierwsze na rynek trafią rozruszniki z serii PowerXL DE1, zapewniając konstruktorom maszyn i systemów niezawodne i ekonomiczne, alternatywne rozwiązanie dla aplikacji sterowania silnikami. Nowe produkty są szczególnie przydatne w zwiększaniu efektywności energetycznej w zastosowaniach, w których wcześniej wykorzystywano rozruszniki o stałej prędkości.

Reklama

Dyrektywa ErP (dotycząca produktów związanych z energią) i wzrastający poziom zautomatyzowania maszyn prowadzą do szerszego wykorzystywania napędów o zmiennej prędkości (VSD) nawet w stosunkowo względnie prostych aplikacjach”, powiedział Guido Kerzmann, menadżer linii produktów w Eaton, Electrical Sector EMEA.” W wielu zastosowaniach, szczególnie w tych obejmujących pompy i wentylatory, napędy VSD oferują zbyt dużą złożoność i ilość funkcji, a z kolei zwykłe startery nie zapewniają kontroli nad prędkością. Ze względu na fakt, że nowe rozruszniki są bardzo proste w użyciu i jednocześnie oferują pełną kontrolę prędkości silników, stanowią one idealne rozwiązanie dla tych aplikacji, gdzie jest konieczna tylko ograniczona funkcjonalność.

Nowe startery VSS Eaton to cenne rozwiązanie zapewniające zgodność ze standardami w aplikacjach o stałej prędkości, w przypadku których muszą być stosowane silniki IE2 ze względu na brak fizycznej możliwości umieszczenia silników klasy IE3. Inne zastosowania, w których stosowanie starterów VSS jest niezwykle korzystne, to aplikacje z bardzo wysokimi częstotliwościami startowymi oraz takie, gdzie występuje wysokie obciążenie cieplne silników.

Firma Eaton oferuje obecnie startery VSS PowerXL DE1 w dwóch wielkościach. Wersją wąska 45 mm jest odpowiednia do użytku z silnikami do 1,5 kW, natomiast wersja szeroka 90 mm może być używana z silnikami od 2,2 do 7,5 kW. Oba modele posiadają zintegrowane funkcje ochrony silnika jak również termistorowe zabezpieczenie silnika i zapewniają ochronę przed zwarciem.

Do instalacji, odbioru i użytkowania nowych rozruszników VSS nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby działać praktycznie od razu po wyjęciu z opakowania, bez potrzeby regulacji czy ustawiania parametrów. Oznacza to, że wymagają do 80% mniej czasu koniecznego do uruchomienia w porównaniu do konwencjonalnych napędów VSD.

Rozruszniki o zmiennej prędkości z serii PowerXL DE1 zostały specjalnie zaprojektowane w celu zapewnienia maksymalnej dyspozycyjności instalacji. Model DE1 skonstruowano z myślą o zminimalizowaniu zbędnych wyzwoleń ( Trip-Free Design). Urządzenie wykrywa odzyskaną energię zwracaną przez silnik w różnych sytuacjach - np. takich gdy rampa hamowania jest zbyt krótka - i automatycznie wydłuża czas rampy. Nowy starter zapewnia również funkcje hamowania DC przed uruchomieniem, co jest szczególnie użyteczne w instalacjach wentylatorowych oraz ogranicza częstotliwość przełączania, aby nie dopuścić do przekroczenia temperatury krytycznej urządzenia. Funkcja automatycznego restartu zapewnia ciągłe działanie silnika po wystąpieniu usterki.

Standardowe ustawienia urządzenia sprawdzają się w ogromnej większości przypadków, natomiast dla aplikacji specjalnych Eaton oferuje uniwersalne rozwiązanie konfiguracyjne, które za pomocą zwykłego śrubokręta umożliwia ustawienie kluczowych parametrów, takich jak czas rampy, ochrona silnika i układ zacisków. Alternatywnie, Power XL DE1 VSS może być konfigurowany przy użyciu zewnętrznej klawiatury z wyświetlaczem LED lub OLED i przyciskami lub za pomocą oprogramowania drivesConnect firmy Eaton.
Ustawienia parametrów można także kopiować z jednego urządzenia na drugie za pomocą Bluetooth. Rozruszniki PowerXL DE1 posiadają w standardzie interfejs Modbus i można je łatwo zintegrować z innowacyjnym systemem łączeniowo-komunikacyjnym SmartWire-DT, który ogranicza czas oprzewodowania paneli o 70% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań.

Zaprojektowane do użycia nawet w najbardziej wymagających środowiskach przemysłowych rozruszniki PowerXL DE1 VSS charakteryzują się temperaturą pracy od -10 ºC to +60 ºC. Urządzenia są w pełni zgodne z normami CE,UL,cUL i cTick, co pozwala na ich globalne użytkowanie.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama