Rozwiązania firmy CREAFORM pomagają spełniać marzenia

Koenigsegg

Szwedzkie wzornictwo i wizjonerskie rozwiązania techniczne: Firma Koenigsegg Automotive AB od 1994 roku jest liderem na elitarnym rynku ręcznie budowanych, hipersamochodów. Droga firmy Koenigsegg od momentu jej powstania jest naprawdę niesamowita.

Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 1994 roku, kiedy młody człowiek w wieku 22 lat postanowił zrealizować swoje dziecięce marzenie. Napędzany pasją, pomysłowością i nieugiętą siłą woli Christian von Koenigsegg podjął decyzję, aby żyć swoim marzeniem i założył własną firmę samochodową. Jego pomysłem było stworzenie sportowego samochodu, którego jeszcze nie było i który jego zdaniem byłby pożądany - zdaniem Christiana dwa niezbędne warunki sukcesu.

Powiązane firmy

Koncepcja: Lekki samochód z centralnie umieszczonym silnikiem oraz zdejmowanym dachem typu hardtop. Samochód będzie wyposażony w wyprofilowaną przednią szybę dla dobrej widoczności i aerodynamiki, a także dwa wielkie wloty powietrza na bokach auta, umieszczone za środkiem ciężkości, aby wspomóc stabilność przy wysokich prędkościach. Samochód będzie wyglądał dobrze zarówno z założonym dachem, jak i jako roadster. Christian miał wizję samochodu o ponadczasowym wyglądzie, który z wiekiem nabierałby wartości. Jak dobre wino.

Tak powstał Koenigsegg CC8S

Każdy samochód marki Koenigsegg stworzony od tamtego czasu zawiera to proste, ale skuteczne DNA pierwotnej wizji Christiana.

Z dorobkiem pięciu modeli produkcyjnych i taką samą liczbą rekordów Guinnessa w produkcji samochodów, Koenigsegg wdarł się na scenę międzynarodową i zamierza na niej pozostać. Zapytany o swoje największe osiągnięcie, Christian mówi bez wahania: "Życie marzeniem!"

Zadania i urządzenia pomiarowe

Zanim Koenigsegg skontaktował się z Creaform, zadania pomiarowe zlecał firmie zewnętrznej. Korzystano z czterometrowego ramienia pomiarowego z głowicą skanującą lub z Laser Trackera. Urządzenia pomiarowe wykorzystywano przede wszystkim do analizy problemów pojawiających się na linii produkcyjnej, porównując elementy rzeczywiste z nominalnymi modelami CAD. Skanery wykorzystano również do ustawień przyrządów produkcyjnych czy inżynierii odwrotnej. Dzięki technologii skanowania 3D możliwe było wykonanie modeli CAD i dokumentacji płaskiej dla ręcznie wykonanych elementów oprzyrządowania i części produkcyjnych.

Wynajmowany sprzęt nie tylko posiadał wiele wad funkcjonalnych. Problematyczne były ograniczenia czasowe oraz koszty wypożyczenia. To wszystko sprawiło, że Koenigsegg rozpoczął poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Reseller firmy CREAFORM ze Szwecji udał się do siedziby firmy Konigsegg celem prezentacji możliwości produktów firmy CREAFORM.

Po porównywaniu z wszystkimi dostępnymi urządzeniami pomiarowymi na rynku uznaliśmy, że produkty firmy Creaform najlepiej odpowiadają naszym wysokim wymaganiom. Rozwiązania zastosowane w produktach firmy Creaform lepiej nadają się do warunków panujących na linii produkcyjnej — wyjaśnia Jon Gunner, dyrektor techniczny w firmie Koenigsegg. — Zdecydowaliśmy się zainwestować w skaner Handyscan 3D i przenośną optyczną maszynę CMM HandyPROBE firmy Creaform oraz na oprogramowanie inspekcyjne PolyWorks firmy Innovmetric.

Skanery klasy metrologicznej HandySCAN 3D mogą przechwytywać do 480 000 punktów/sek z dokładnością do 0,030 mm.

Ręczne laserowe skanery HandySCAN 3D zapewniają przełomową dokładność i rozdzielczość a także znaczne prędkości pomiaru — wszystko to w jednym, przenośnym urządzeniu mieszczącym się w dłoni. Można ich używać we wszystkich fazach cyklu życia produktu: od koncepcji, poprzez projektowanie, produkcję aż po dokumentację, utrzymanie i naprawy.

Nieograniczone żadną sztywna konfiguracją, HandyPROBE oferuje niezrównaną elastyczność i szerszy asortyment pomiarów niż inne przenośne CMM.

Przenośna optyczna współrzędnościowa maszyna pomiarowa HandyPROBE jest alternatywą dla tradycyjnych ramion pomiarowych. HandyPROBE jest bezprzewodowym urządzeniem opartym na zasadzie triangulacji, które oferuje pełną swobodę ruchu i może być stosowane do pomiarów jednostkowych lub seryjnych różnych części. HandyPROBE jest obserwowany przez optyczne urządzenie śledzące C-Track. Zapewnia on dokładne położenie HandyPROBE w przestrzeni pomiarowej, monitoruje przestrzeń pomiarową w czasie rzeczywistym, zapewnia poprawne oświetlenie punktów referencyjnych dzięki wbudowanym oświetleniu podczerwonym oraz zarządza wymianą danych między komputerem i zapisuje parametry kalibracji.

W obu systemach wykorzystuje się zintegrowaną technologię TRUaccuracy, która zapewnia dokładne pomiary w warunkach produkcyjnych — niezależnie od wibracji, niestabilności czy różnic temperaturowych otoczenia.

Technologia Creaform

Skaner HandySCAN 3D i przenośna optyczna współrzędnościowa maszyna CMM HandyPROBE są obecnie najczęściej stosowanymi produktami do kontroli jakości produkcji, pomiarów podzespołów i elementów produkcyjnych oraz porównywania ich do CAD, inżynierii odwrotnej oraz kalibracji przyrządów. W celu kalibracji przyrządów Koenigsegg stosuje HandyPROBE do precyzyjnego ustawienia stałych punktów odniesienia na przyrządzie. Następnie użytkownicy montują część w przyrządzie i skanują skanerem HandySCAN w celu porównania ich do modelu CAD. Pozwala to na dostosowanie przyrządu.

HandySCAN 3D pozwala zaoszczędzić czas zwiększając wydajność w przypadku kontroli jakości oraz projektów inżynierii odwrotnej. Powyżej: skanowanie karoserii Koenigsegg Regera.

Jon Gunner jest zadowolony z inwestycji w systemy Creaform. — Już sześć miesięcy po zakupie szacowałem, że byliśmy w połowie drogi do uzyskania zwrotu z tej inwestycji, uwzględniając stawki wynajmu urządzeń oraz poprawę jakości produkcji. Rozwiązania Creaform są bardzo precyzyjne, łatwe w obsłudze i dostosowane do środowiska produkcyjnego. Mając pod ręką gotowy do użycia system możemy szybko eliminować problemy pojawiające się podczas produkcji.

Obecne wymagania działów R&D czy QC co do systemu pomiarowego są wysokie i sprecyzowane. Oczekiwania, jakim musi sprostać system pomiarowy, to obok określonej dokładności, również mobilność, elastyczność oraz łatwość obsługi. Często, obok tych wymagań, równie ważna jest możliwość pomiaru części w różnych miejscach i różnych, niekiedy trudnych, warunkach otoczenia, bez wpływu na dokładność pomiaru. Wśród wielu dostępnych na rynku urządzeń pomiarowych powyższe wymagania spełniają produkty firmy Creaform.

Autoryzowanym dystrybutorem firmy Creaform na terenie Polski jest firma ITA, która od ponad 18 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny metrologii przemysłowej oraz systemów narzędziowych.

Źródło: ITA Polska

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę