Ruszyły prace przy terminalu LPG w Sędziszowie

Gaspol
Reklama
Reklama

Ponad 200 tysięcy ton gazu płynnego będzie przeładowywane w terminalu gazowym firmy Gaspol, który powstanie w Pawłowicach koło Sędziszowa w województwie świętokrzyskim. Wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję odbyło się 20 września, a całkowity koszt budowy wyniesie około 50 mln złotych.

Inwestycja jest realizowana nieopodal przejazdu kolejowego w Pawłowicach, dzięki czemu uzyska ona połączenie z Linią Hutniczą Szerokotorową i dostęp do zaopatrzenia w gaz płynny pochodzący ze wschodu, głównie z Kazachstanu. Na miejscu odbywać się będzie przeładunek, magazynowanie i dystrybucja LPG oraz napełnianie i dystrybucja butli. W ten sposób zostaną zabezpieczone dostawy gazu płynnego na południu Polski.

Reklama

Terminal zajmie ok. 10 ha powierzchni. Dzięki planowanemu przedsięwzięciu powstanie blisko 150 miejsc pracy – zatrudnienie znajdą osoby bezpośrednio pracujące przy terminalu, a także pracownicy firm współpracujących przy jego obsłudze.

Cieszę się, że jako teren na budowę naszej inwestycji wybraliśmy ziemię sędziszowską. Podkreślamy, że tutejsze warunki oraz klimat gospodarczy sprzyjają rozwojowi inwestycji. Wierzę, że za nami pojawią się kolejni duzi inwestorzy, których skłoni do działania nowo powstająca infrastruktura – mówił Sylwester Śmigiel, prezes zarządu Gaspol.

Reklama

Terminal w Sędziszowie będzie kolejnym obiektem Gaspolu służącym do sprowadzania LPG. Firma dysponuje już terminalem w Małaszewiczach, gdzie przeładowywany jest gaz z kierunków wschodnich oraz teminalem morskim w Gdańsku, do którego sprowadzany jest surowiec z rejonu Morza Północnego (Norwegia, Szkocja) oraz z Rosji. Budowany przez Gaspol nowy terminal będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa i zostaną tam zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Pierwszym etapem prac będzie niwelacja terenu. Następnie zostanie przygotowane miejsce na ustawienie zbiorników magazynowych, które są kluczowym elementem terminala. Kolejne etapy to uzbrojenie terenu, budowa bocznicy kolejowej oraz infrastruktury. Zakończenie budowy jest przewidywane na trzeci kwartał 2018 roku, natomiast w czwartym kwartale 2018 roku spodziewane jest uzyskanie zgód na użytkowanie obiektu. Aby budowa mogła się rozpocząć, potrzebne było wyprowadzenie bocznicy kolejowej na tereny inwestycyjne i tym samym przebudowa drogi Sędziszów – Mierzawa. Inwestycję zrealizuje Zarząd Dróg Powiatowych w Jędrzejowie na podstawie trójstronnego porozumienia między firmą Gaspol, gminą Sędziszów i powiatem jędrzejowskim.

Źródło: Gaspol

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama