Skaner laserowy Absolute Scanner AS1

Skaner laserowy Absolute Scanner AS1 Hexagon

Nowa generacja skanera laserowego 3D dla ramienia pomiarowego i trackera laserowego firmy Hexagon, przeznaczonego do pracy w trybie manualnym i automatycznym.

Absolute Scanner AS1 to sztandarowa sonda skanująca 3D dla trackera laserowego Absolute Tracker AT960 i 7-osiowego ramienia pomiarowego Absolute Arm. Skaner AS1 – w którym zastosowano innowacyjną technologię niebieskiego lasera i zaawansowane programowanie – łączy maksymalną wydajność z prostą funkcjonalnością. Zapewnia zwiększoną wydajność podczas przeprowadzania bardzo wydajnych bezstykowych pomiarów. 

Dzięki wyjątkowej modułowej konstrukcji technologii wieloplatformowej ten sam skaner może być używany zarówno do pomiarów z zastosowaniem przenośnego ramienia pomiarowego, jak i z zastosowaniem trackera laserowego – bez konieczności ponownego osiowania po zmianie urządzenia.

ramię pomiarowe ze skanerem laserowym
Zdjęcie ramienia Romer Abolute Arm z nowym skanerem laserowym AS1

Skaner AS1 jest wspomagany przez innowacyjną technologię SHINE (systematic high-intelligence noise elimination – systematyczna, wysoce inteligentna eliminacja szumu) firmy Hexagon. Nie ma też ukrytych ustawień, które ograniczają szybkość i szerokość linii skanowania, co zapewnia najwyższą dokładność. 

Urządzenie przez cały czas zapewnia pełną wydajność pomiarową – maksymalną liczbę zdjęć na sekundę przy maksymalnej szerokości lasera. Obecnie bardzo szybkie skanowanie 3D przebiega bez zmniejszania wydajności pomiarowej na każdej powierzchni (bez względu na wykończenie lub materiał). Z bardzo szeroką i ustawioną poziomo linią skanowania oraz całkowicie automatycznymi ustawieniami ekspozycji digitalizacja 3D za pomocą skanera AS1 przeprowadzana jest szybciej, sprawniej i dokładniej.

skaner laserowy z uchwytem pistoletowym
Pomiar przedniego zderzaka samochodu za pomocą skanera AS1 zamontowanego na uchwycie pistoletowym ramienia Romer Absolute Arm

Niezwykle prosty jest demontaż urządzenia. Pozwala to na szybkie zamocowanie skanera AS1 do innego urządzenia referencyjnego. Natomiast w przypadku ramienia pomiarowego Absolute Arm umożliwia to łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do funkcji sondy stykowej w trudno dostępnych obszarach. 

Następnie skaner może zostać ponownie zamocowany bez konieczności kalibracji. To możliwe dzięki całkowicie powtarzalnemu mocowaniu. Wystarczy zacisnąć urządzenie i natychmiast rozpocząć skanowanie 3D.

skaner laserowy z uchwytem pistoletowym
Pomiar obręczy koła za pomocą skanera AS1, zamontowanego na uchwycie pistoletowym ramienia Romer Absolute Arm. Na zdjęciu widać dodatkowy ekran wbudowany w kiść ramienia, który w trybie rzeczywistym komunikuje status pomiaru.

W przypadku kontroli z zastosowaniem trackera laserowego Absolute Tracker skaner AS1 musi współdziałać z urządzeniem Absolute Positioner AP21. Takie połączenie zapewnia referencję pomiarów o sześciu stopniach swobody (six degrees of freedom – 6DoF), która jest niezbędna do pomiarów na dużą skalę przeprowadzanych za pomocą trackera laserowego. 

AP21 to odpowiednio dostosowane urządzenie, dzięki któremu skaner AS1 zapewnia pełną dokładność pomiarową – rzędu 50 μm – w pełnym zakresie pomiarowym, w odległości do 30 m od trackera laserowego.

manualne skanowanie karoserii samochodu
Pomiar karoserii samochodowej za pomocą Leica Absolute Tracker AT960 i skanera AS1 w wersji manualnej

Skaner AS1, współdziałając z automatycznym systemem trackerów laserowych, staje się gotowy na automatyzację. Możliwość bardzo szybkiego pozyskiwania danych sprawia, że AS1 dotrzymuje kroku szybkim nowoczesnym robotom. Dzięki temu mogą być one w pełnym zakresie stosowane do zwiększenia wydajności produkcyjnej. 

Natomiast duża odległość od mierzonego elementu (stand-off) sprawia, że automatyzacja stanowi bezpieczniejszą opcję z mniejszym ryzykiem kolizji. Skaner laserowy AS1 to szczytowe osiągnięcie technologii skanowania 3D dla przenośnych ramion pomiarowych i trackerów laserowych.

manualne skanowanie zderzaka samochodu
Ręczne skanowanie karoserii samochodu za pomocą Leica Absolute Tracker AT960 i skanera AS1

Skaner to najlepsze wszechstronne i przenośne rozwiązanie do pomiaru części – bez względu na ich wielkość. Przyszłość skanowania 3D to AS1.

skaner laserowy z robotem
Skaner AS1 zamontowany na uchwycie robota przemysłowego podczas skanowania karoserii samochodowej. W tle widoczny Leica Absolute Tracker AT960, który śledzi położenie przestrzenne AS1

 

 

Zalety i cechy skanera laserowego Absolute Scanner AS1
Dokładność na mniejszą skalę
Pełna dokładność systemu skanowania rzędu 43 μm w przypadku pomiarów z zastosowaniem przenośnego ramienia pomiarowego Absolute Arm.
Niski poziom szumu, duża liczba danych 
Aż do 1,2 mln punktów na sekundę wysokiej jakości danych pomiarowych – nawet podczas pomiaru błyszczących materiałów, które w przypadku innych skanerów często wymagają zastosowania sprayu.  
Bardzo szybkie pomiary
Szybka digitalizacja wielkich powierzchni – z danymi pozyskiwanymi z szybkością 300 linii na sekundę – bez konieczności zmniejszania szerokości lasera lub odstępów między punktami.   
Linia skanowania
Duża szerokość skanowania (150 mm) przy średniej odległości sprawia, że digitalizacja wielkogabarytowych części powierzchni jest znacznie szybsza. Pomiar powierzchni jest bowiem przeprowadzany przy każdym przebiegu.   
Wydajność SHINE
Zaawansowane algorytmy technologii SHINE umożliwiają digitalizację niemal każdego rodzaju powierzchni z domyślnymi ustawieniami ekspozycji – od błyszczących czarnych komponentów karoserii z tworzywa sztucznego po formowane komponenty z włókna węglowego. 
Dzięki temu wysokiej jakości pomiary są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie ma konieczności przeprowadzania szkoleń na wysokim, zaawansowanym poziomie, a wysiłek operatora został zredukowany do minimum.   
Łatwość użytkowania
Bezpośrednio ze skanera możliwe jest szybkie i sprawne przełączanie między profilami pomiarowymi a różnymi funkcjami oprogramowania (np. makro). Służą do tego programowalne przyciski Szybkiego Dostępu urządzenia AP21 i ekran OLED, który wyświetla wyniki na przegubie ramienia pomiarowego Absolute Arm.
Bezproblemowy ruch
Ważący zaledwie 400 g skaner AS1 jest lekki i łatwy w transporcie. Zmniejsza więc zmęczenie użytkownika – jedno z najczęstszych przyczyn niedokładnych i niewiarygodnych wyników pomiarowych. 
Całkowita mobilność
Lekka konstrukcja skanera dotyczy również sterownika, który może zostać zamontowany bezpośrednio na stojanie trackera.   
Wizualne naprowadzanie
Dalmierz laserowy ułatwia użytkownikom dokładniejsze i wydajniejsze przeprowadzanie pomiarów, zapewniając właściwie umieszczenie skanera względem mierzonej części.   
Gotowość na automatyzację
Funkcja bezpośredniego wejścia/wyjścia wbudowana w sterowniku skanera umożliwia zarządzenie ruchem robota i zadaniami pomiarowymi. Nie ma konieczności stosowania specjalnego interfejsu automatyzacji dla automatycznych ustawień trackera laserowego.   
Modułowy cud
Modułowa konstrukcja AS1 zapewnia użyteczność i możliwość współdzielenia skanera między zespołami kontroli pomiarowej a zakładami przemysłowymi.    
Wieloplatformowe współdziałanie
Dostosowanie skanera AS1 do ręcznego urządzenia Absolute Positioner AP21 pozwala na kontrolę pomiarową na dużą skalę z zastosowaniem trackera laserowego Absolute Tracker. W przypadku pomiarów na mniejszą skalę możliwa jest wymiana na 7-osiowe ramię pomiarowe Absolute Arm (bez konieczności ponownego osiowania wymaganego w przypadku zmiany urządzeń).  
Certyfikacja ISO
Całkowita dokładność systemu skanowania AS1 i 7-osiowego ramienia pomiarowego Absolute Arm certyfikowana jest zgodnie z normą ISO 10360-8 Załącznik D. Skaner AS1 z urządzeniem AP21 certyfikowany jest zgodnie z normą ISO 10360-10.   

 

Artykuł sponsorowany (Hexagon)

 

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology oferuje szeroki zakres produktów oraz usług dla wszystkich zastosowań metrologii przemysłowej w sektorach takich jak samochodowy, kosmiczny, energetyczny oraz medyczny. Dostarcza klientom informacje przydatne w działaniu, również informacje o pełnym cyklu produkcyjnym produktu - od rozwoju i projektu przez produkcję, montaż aż po kontrolę ostateczną. Mając ponad 20 zakładów produkcyjnych oraz 70 ośrodków precyzji, w których dokonuje się serwisowania, jak również demonstracji urządzeń, a także sieć ponad 100 partnerów dystrybucyjnych na pięciu kontynentach, firma ta umożliwia naszym klientom pełną kontrolę swoich procesów produkcyjnych, tym samym poprawiając jakość produktów oraz zwiększając wydajność w fabrykach produkcyjnych na całym świecie.

Hexagon Metrology stanowi część Hexagon (Na giełdzie skandynawskiej: HEXA B; www.hexagon.com). Hexagon jest wiodącym, globalnym dostawcą technologii projektowych, pomiarowych oraz wizualizacyjnych, umożliwiającym swoim klientom projektowanie, mierzenie i pozycjonowanie obiektów, a także obróbkę oraz uaktualnianie danych.

Profil Firmy

Hexagon Metrology Sp. z o.o.