Słaby płomień z gazu łupkowego

Reklama
Reklama

Liczba firm poszukujących ropy i gazu w polskich skałach łupkowych systematycznie spada. Gaz łupkowy w Polsce wciąż pozostaje w sferze marzeń. O ile dwa lata temu łupkowych koncesji było u nas 115, o tyle dzisiaj jest ich 69. Mniej też wykonuje się odwiertów: w tym roku na razie tylko 13 - informuje "Rzeczpospolita".

Co jednak najgorsze, część firm uznała, że nie ma nadziei na rozpoczęcie przemysłowego wydobycia ropy lub gazu. Spośród 14, które wykonały przynajmniej jeden łupkowy odwiert, już pięciu nie ma w Polsce.

Dotychczasowe wyniki odwiertów są dużo gorsze od oczekiwań. Kilka firm zrezygnowało z dalszych poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, mimo że nawet nie wykonały żadnego odwiertu. Oczekiwania dotyczące szans na wydobycie ropy i gazu z łupków spadły również w polskich firmach. – Pierwsze odwierty, które wykonaliśmy, pokazują jasno, że poszukiwania gazu z łupków to wyzwanie geologiczne i techniczne większe, niż się spodziewaliśmy – mówi Dorota Gajewska, rzecznik prasowy PGNiG.

W ocenie specjalistów warto jednak inwestować w polskie łupki, z tym że na pierwsze wymierne efekty trzeba czekać minimum 5 lat.

Jednym z powodów spowolnienia łupkowych inwestycji w Polsce są regulacje prawne. Niedawno uchwalone zostały m.in. nowe podatki od wydobycia ropy i gazu. Większym problemem są ograniczenia biurokratyczne. Aby je zmniejszyć, resort skarbu niedawno opublikował projekt specustawy, która ma ułatwić inwestycje w prowadzenie poszukiwań, rozpoznanie, wydobycie i transport ropy i gazu.

źródło: Rzeczpospolita

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama