Styczniki mocy, które kupisz na platformie MerXu

Styczniki mocy, które kupisz na platformie MerXu MerXu.com

Styczniki mocy należą do grupy łączników mechanizmowych. Stosuje się je głównie w przemyśle do załączania i wyłączania prądów roboczych, jak również prądów przeciążeniowych.

Nie posiadają znormalizowanych obudów i w tym sensie nie stanowią aparatów modułowych, choć wiele z nich przystosowanych jest do montażu na standardowej szynie TH 35.

Czym są styczniki mocy?

Styczniki mocy są mechanizmowymi łącznikami elektrycznymi o jednym położeniu spoczynkowym styków. Służą do przekazywania sygnałów w sieciach silnoprądowych. Oczywiście, podobnie jak inne styczniki, pełnią podobne funkcje jak przekaźniki, jednak podkreślić należy, że styczniki mocy, w przeciwieństwie do przekaźników, nie przekazują sygnałów niskoprądowych.

Konstrukcja styczników mocy jest dość skomplikowana, a najważniejszym jej elementem jest cewka oraz duży elektromagnes. Współczesne styczniki, również te dostępne na platformie MerXu oferują często opcję dołączania dodatkowych elementów wspomagających takich jak np. blokad, sygnalizatorów, elementów ochronnych oraz elektronicznych modułów czasowych, dzięki którym możliwa jest automatyczna regulacja czasu pracy stycznika mocy.

Jak dobiera się styczniki mocy?

Właściwy dobór stycznika mocy nie należy do łatwych zadań, ponieważ zależy od wielu czynników, które należy przeanalizować. Przede wszystkim konieczna jest znajomość charakterystyki urządzeń, które mają być uruchamiane stycznikiem mocy. Jeśli jest to grupa urządzeń, należy wziąć pod uwagę również to, czy będą one pracować jednocześnie, czy też nie, jakie są ich moce, jak daleko od źródła zasilania są położone, jakie są ich prądy rozruchowe, a także inne parametry elektryczne.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że żeby dobrać stycznik mocy w prostym układzie, należy wartość mocy silnika wyrażoną w kW pomnożyć przez 2 i na podstawie wyniku wybrać pierwszy stycznik z typoszeregu, który wskazuje moc wyższą niż uzyskany wynik. Na przykład, jeśli urządzenie załączane przez stycznik mocy ma silnik o mocy 11 kW, należy wybrać stycznik 25 A. Z obliczeń wynika, że 11 x 2 = 22, dlatego stycznik 20 A będzie nieodpowiedni, natomiast kolejny (25 A) ma amperaż wyższy od uzyskanego wyniku, dlatego należy zastosować właśnie ten stycznik.

Warto podkreślić, że choć styczniki o niskich prądach znamionowych mają niekiedy zastosowanie w przemyśle, zwyczajowo przyjęło się uważać za przemysłowe (czyli styczniki mocy), styczniki o prądach 100 A i wyższych. Duże styczniki mocy mają prądy znamionowe na poziomie 200–250 A.

oferta stycznika mocy firmy Eaton

Skomplikowana produkcja styczników mocy

Styczniki mocy są skomplikowanymi urządzeniami i w przeciwieństwie do producentów np. osprzętu instalacyjnego na rynku tych urządzeń nie ma wielu firm, które oferują je w swoim asortymencie.

Warto podkreślić, że styczniki mocy nie posiadają znormalizowanej obudowy, dlatego aparaty różnych producentów o tych samych parametrach technicznych różnią się między sobą wymiarami i kształtem oraz wagą urządzeń.

Styczniki mocy, z uwagi na przełączane duże moce, posiadają wewnątrz obudowy zabudowane komory gaszenia łuku elektrycznego.

Artykuł sponsorowany (MerXu)

merXu Sp. z o.o.

merXu Sp. z o.o.

merXu to internetowa platforma handlowa dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działających w sektorze B2B – zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Tworzy bezpieczne środowisko biznesowe, łączące zweryfikowanych kupujących i sprzedających, umożliwiając im realizowanie transakcji bezpośrednich lub poprzez zapytania ofertowe.

Profil Firmy

merXu Sp. z o.o.