System MES od Comarch IoT – dlaczego potrzebujesz go w swojej firmie?

System MES od Comarch IoT – czemu potrzebujesz go w firmie? IDC

Efektywne zarządzanie produkcją to nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców. Problem dużej ilości papierowych dokumentów w twojej firmie nie pomaga w realizacji założonych celów. Potrzebujesz rozwiązania, które jednocześnie pomoże zachować porządek raportów i pozwoli na łatwą analizę zebranych danych w celu optymalizacji procesów. By sprostać takim problemom i poprawić wskaźniki efektywności, warto zapoznać się z systemami klasy MES.

Przedsiębiorstwo zautomatyzowane vs. analogowe

Coraz więcej firm produkcyjnych w Polsce zwraca się ku cyfryzacji procesów produkcyjnych, jednak biorąc pod uwagę całokształt, to analogowe zarządzanie produkcją przy użyciu papierowych dokumentów, takich jak: zlecenia, raporty, czy plany kontroli wciąż wiedzie prym. W przypadku większych firm takie działania mogą niestety powodować problemy – a zgubione formularze czy pomyłki w ręcznie wypełnianych dokumentach to tylko nieliczne z wielu kłopotów.

Idealnym przykładem rozwiązania powyższych problemów jest system klasy MES (Manufacturing Execution System). To dzięki nim zyskasz zdalny dostęp do danych i raportów. Co więcej, operatorzy maszyn w każdej chwili mogą skontrolować zlecenie produkcyjne i zaraportować je czy też przeprowadzić kontrolę jakości. Wszystko to bez zbędnej „papierologii”. 

MES i IoT

System MES, wzbogacony o funkcjonalności IoT, to rozwiązanie służące również do automatyzacji wprowadzania danych. Jak to działa? Wystarczy połączyć wybrane urządzenie (np. wagę) lub większą maszynę z systemem dostępnych protokołów komunikacji. W wyniku czego dane dotyczące wyprodukowanych sztuk czy przestojów w produkcji natychmiastowo trafią do systemu i zostają automatycznie powiązane z odpowiednią partią materiału. Tym sposobem ogranicza się wszelkie marnotrawstwa. 

Dlaczego tak ważna jest analityka danych na bieżąco? System MES liczy także wskaźniki, takie jak OEE (Overall Equipment Effectiveness), dające informacje o procencie wykorzystania możliwości stanowisk produkcyjnych. Umożliwia to identyfikację miejsc wymagających uwagi i ulepszenia. Obliczenia odbywają się w oparciu o normę ISO 22400.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach ekosystemu IoT, w tym o systemie MES, odwiedź stronę internetową www.comarch.pl lub napisz do nas, korzystając z dedykowanego formularza.

Artykuł sponsorowany Comarch