Tajwańskie obrabiarki błyszczą na targach EMO Hannover 2023

Raven Media

Największe na świecie targi obrabiarek, EMO Hannover 2023, rozpoczęły się 18 września w Niemczech. Projekt promocji inteligentnych maszyn "made in Taiwan", zorganizowany przez Biuro Handlu Zagranicznego Ministerstwa Spraw Gospodarczych Tajwanu i realizowany przez Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), zaingurowała pierwszego dnia targów konferencja prasowa i forum ekspertów.

Wydarzenie koncentrowało się na trendach rozwojowych zastosowań obrabiarek w przemyśle półprzewodników, pojazdów elektrycznych i transformacji energetycznej, podkreślając silne możliwości badawczo-rozwojowe Tajwanu i zalety przemysłowego łańcucha dostaw. Prelegenci podzielili się również swoimi globalnymi strategiami rynkowymi i kompetencjami w zakresie inteligentnej produkcji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 46 międzynarodowych mediów z ponad 10 krajów, wśród których znalazła sie również redakcja MM Magazynu Przemysłowego.

Raven Media


Tajwański łańcuch dostaw podejmuje inicjatywę, aby przyciągnąć globalną uwagę

W 2022 r. wartość produkcji obrabiarek na Tajwanie wyniosła około 3,93 mld USD (siódme miejsce na świecie), a wartość eksportu wyniosła 3 mld USD (piąte miejsce na świecie). Po czteroletniej przerwie targi EMO Hannover powróciły na scenę. Podczas konferencji zorganizowanej na tych targach Simon Wang, prezes i dyrektor generalny TAITRA, powiedział, że Projekt Promocji Inteligentnych Maszyn połączył siły z wiodącymi organizacjami w tajwańskim przemyśle obrabiarkowym, takimi jak Tajwańskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszynowego (TAMI), Tajwańskie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), Stowarzyszenie Narzędzi Skrawających (CTA) oraz Elimi ze stowarzyszenia Women Managers Association in the Machinery Industry, a także władze miasta Taichung, gdzie znajduje się klaster przemysłowy. Za pośrednictwem forum eksperckiego przekazali oni globalnym nabywcom, że Tajwan może zaspokoić potrzeby różnych obszarów zastosowań, niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję sprzętu półprzewodnikowego, transformację energetyczną czy produkcję pojazdów elektrycznych. Na przykład, jeśli chodzi o półprzewodniki, Tajwan może dostarczać nie tylko zaawansowane procesy, ale także powiązany sprzęt peryferyjny, który jest niezbędny do produkcji chipów. Po latach kultywowania i doświadczeń z odlewniami takimi jak TSMC, tajwańscy dostawcy mogą zaspokoić międzynarodowy popyt zarówno na procesy bezpośrednie, jak i pośrednie, w tym firmy takie jak Tongtai, Quaser, FFG, HIWIN itp. Taichung zgromadził w swoim portfolio wiele kluczowych komponentów dla pojazdów elektrycznych, tworząc łańcuch przemysłu pojazdów elektrycznych. Znane marki pojazdów elektrycznych, takie jak Tesla, wybrały wielu producentów z Taichung jako swoich partnerów w łańcuchu dostaw. Łańcuch przemysłu pojazdów elektrycznych obejmuje części, moduły, integrację systemów, a nawet kompletne pojazdy, z odpowiednimi producentami zaangażowanymi w różne segmenty..

Globalny rynek i zalety łańcucha dostaw

Forum ekspertów ujawniło również globalne strategie rynkowe Tajwanu i możliwości inteligentnej produkcji. Zgodnie z trendem relokacji łańcucha dostaw, dywersyfikacja rynków jest niezbędnym zadaniem dla tajwańskiego przemysłu obrabiarkowego. Patrick Chen, prezes TMBA, powiedział, że globalna sytuacja polityczna i gospodarcza jest niestabilna, co prowadzi do zmiany zarządzania łańcuchem dostaw z globalizacji i internacjonalizacji na krótki łańcuch i bliską lokalizację. W odpowiedzi na restrukturyzację łańcucha dostaw i relokację bazy produkcyjnej, producenci obrabiarek i akcesoriów nie tylko reagują na politykę tajwańskich firm powracających do inwestowania na Tajwanie, ale także zaczynają realokować zasoby i prowadzić układ transgraniczny.

Raven Media


Na przykład YCM współpracuje z TRIMILL, aby wzmocnić kompleksowe rozwiązania w zakresie obróbki skrawaniem dla przemysłu form, motoryzacyjnego i lotniczego; FFG przejął niemiecką MAG Group, aby zwiększyć swoją obecność w sektorze motoryzacyjnym i na rynku europejskim; a Tongtai przejął francuską PCI-Scemm i austriacką ANGER w celu współpracy technologicznej i współdzielenia kanałów rynkowych. David Chuang z TAMI powiedział, że producenci maszyn muszą kontynuować modernizację i transformację. Niezależnie od tego, czy chodzi o badania i rozwój, czy produkcję półprzewodników, zieloną energię, pojazdy elektryczne czy przemysł lotniczy, wszystkie one opierają się na doskonałej technologii i wiedzy specjalistycznej maszyn precyzyjnych.

Rozwój tych wszystkich branż sprzyja również postępowi przemysłu maszyn precyzyjnych. Ścisła współpraca między branżami pokazuje siłę i konkurencyjność tajwańskiego sektora produkcyjnego. Co więcej, same przedsiębiorstwa muszą również zrozumieć swoje własne podstawowe kompetencje i zróżnicowanie rynku.

Raven Media


Tegoroczna wystawa EMO zgromadziła ponad 1750 wystawców z 42 krajów. Wśród nich jest 144 tajwańskich wystawców, co plasuje Tajwan na czwartym miejscu wśród uczestniczących krajów. Tajwańscy wystawcy prezentują światu szereg przyszłościowych produktów koncepcyjnych, w tym automatyzację połączoną z ekologiczną produkcją, inteligentne usprawnianie procesów obróbki oraz integrację wysokowydajnych inteligentnych komponentów peryferyjnych. Na scenie forum eksperckiego podkreślono, że tajwańska dziedzina inteligentnych maszyn ewoluowała od pojedynczych urządzeń automatyki do kompleksowych inteligentnych rozwiązań. Wystawa ta zapewnia Tajwanowi globalną platformę do podkreślenia aktywnego udziału Tajwanu w półprzewodnikowych urządzeniach front-end, wspólnych protokołach komunikacji przemysłowej oraz komponentach i innych trendach branżowych. Ponadto Tajwan aktywnie bada różne obszary zastosowań obróbki skrawaniem, jeszcze bardziej wzmacniając swoją pozycję w łańcuchu wartości.


 

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę