Trybologiczne łożyska ślizgowe do średnich obciążeń

Trybologiczne łożyska ślizgowe do średnich obciążeń igus

igus rozszerza swoją gamę trybologicznych łożysk ślizgowych iglidur do zastosowań ze specjalnymi obciążeniami. Materiały iglidur M210 i M260 są nowością w ofercie. Umożliwiają szybkie przejście z grubościennych łożysk metalowych na te z tworzywa sztucznego, bez żadnych zmian konstrukcyjnych. Zaletą zmiany jest to, że punkty łożyskowe nie wymagają już smarowania i są niemalże bezobsługowe. Oferują znaczną oszczędność czasu i kosztów, szczególnie w trudnych warunkach codziennej eksploatacji maszyn budowlanych, rolniczych i komunalnych.

Powiązane firmy

Nowe, polimerowe łożyska ślizgowe iglidur M210 oraz M260 oferują grubości ścianek do 5 mm i średnice wewnętrzne; 20, 25, 30, 40, 50 i 60 mm. Są przeznaczone szczególnie do zastosowań z ruchami obrotowymi,przy obciążeniach od 20 N/mm2, gdzie wymagana jest szybka wymiana grubościennych tulei metalowych, bez zmian konstrukcyjnych, na przykład w maszynach budowlanych, rolniczych i pojazdach komunalnych, które na co dzień muszą wytrzymać trudne warunki środowiskowe. Materiały różnią się nieznacznie i wykazują różną wytrzymałość w interakcji z różnymi wałami. Na przykład wariant M260 osiąga doskonałe wyniki zużycia w połączeniu z wałami wykonanymi ze stali St37.

Zamiana łożysk metalowych na polimerowe oznacza znaczną redukcję kosztów i czasu, zwłaszcza w przypadku maszyn oraz pojazdów z wieloma punktami łożyskowania. Trybologiczne łożyska ślizgowe M210 i M260 są samosmarowe. Zastosowanie smarów stałych zapewnianiskie tarcie i suchą pracę, jak również zmniejsza ilość pracy związanej z czyszczeniem, ponieważ brud i kurz nie przyklejają się do powierzchni. Kolejna zaleta: ponieważ żadne środki smarne nie przedostają się do środowiska, użytkownicy mogą przyczynić się do jego ochrony. Dodatkowo zmniejsza się zużycie energii przez maszyny i systemy, ponieważ łożyska z tworzywa sztucznego są lżejsze niż metalowe.

Aby zagwarantować wystarczającą wytrzymałość łożysk ślizgowych iglidur M210 i M260, eksperci ds. materiałów w firmie igus pracują z włóknami i wypełniaczami. Elementy te wzmacniają materiały, dzięki czemu wytrzymują one wysokie naciski powierzchniowe do 40 MPa i obciążenia krawędziowe przy ciągłych obciążeniach, nawet w ekstremalnych temperaturach od -100°C do +140°C. Testy w wewnętrznym laboratorium igus dowodzą, że polimerowe łożyska wykazują ograniczone zużycie podczas ruchów obrotowych przy średnich obciążeniach, nawet po kilku tysiącach cykli.

W tym celu wykorzystywane jest stanowisko testowe ładowacza czołowego na terenie zewnętrznym. Oprócz standardowych badań testy środowiskowe aplikacji mają kluczowe znaczenie przy opracowywaniu materiałów – mówi Michał Obrębski, menadżer łożysk ślizgowych iglidur w igus Sp. z o.o. – Wszystkie wyniki testów trafiają następnie do aplikacji eksperckiej iglidur online, dzięki którym można dokładnie obliczyć żywotność M210 i M260 zgodnie z określonymi specyfikacjami.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę