Trzpienie ustalające z dźwignią mimośrodową
Heinrich Kipp Werk prezentuje kolejny nowy produkt z grupy trzpieni ustalających: na rynek trafiają teraz modele, w których wyczepianie trzpienia odbywa się za pomocą dźwigni mimośrodowej. Jeśli użytkownik przesunie dźwignię mimośrodową przez martwy punkt mimośrodu, trzpień wyczepi się. Zaletami nowych trzpieni ustalających są: ergonomiczna konstrukcja, płaska budowa, duża odporność termiczna oraz szybkie przestawianie.
Trzpień ustalający pozostaje wyczepiony, jeśli część chwytowa przesunie się przez martwy punkt mimośrodu. Operator może wygodnie luzować jeden sworzeń po drugim, bez przytrzymywania uchwytów w stanie wysuniętym. Ta funkcja jest stosowana poza tym tylko w trzpieniach ustalających z rowkiem zatrzaskowym, w których chwyt musi być jednak obracany w pozycji wyciągniętej – proces trwa więc dłużej. Produkty z dźwignią mimośrodową nadają się natomiast do wygodnego szybkiego przestawiania. Kolejnym plusem jest ergonomiczny kształt uchwytu mimośrodowego, który umożliwia łatwe korzystanie z użyciem niewielkiej siły. Co więcej, uchwyty mimośrodowe są obracane o 360°, a w stanie niezałączonym znacznie bardziej płaskie niż uchwyty grzybkowe i T. Umożliwia to również montaż wpuszczany produktów, dzięki czemu unika się konturów zakłócających.
Części chwytowe są dostępne w kolorach czarnym i czerwonym komunikacyjnym, a wykonane zostały z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. To tworzywo sztuczne jest odporne na działanie wysokich temperatur i pozwala na ciągłe temperatury użytkowania ok. 160°C oraz krótkotrwałe temperatury użytkowania maks. 250°C. W przypadku łusek gwintu i kołków ustalających użytkownik może wybierać wersję ze stali i ze stali nierdzewnej. Wszystkie łuski gwintu są dostępne z gwintem drobnozwojowym w 4 wielkościach (M10x1 / M12x1,5 / M16x1,5 / M20x1,5).
Źródło: Kipp