VI Krajowy Kongres Metrologii

Faro
Reklama
Reklama

Nowe metody i technologie w technice pomiarowej, teoria i modelowanie systemów pomiarowych - to tylko niektóre tematy poruszane podczas VI Krajowego Kongresu Metrologii, który rozpoczął się w środę na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Potrwa do soboty.

Jak powiedział w środę rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak i jednocześnie przewodniczący kongresu, metrologia jest ważnym obszarem nauki na każdej nowoczesnej uczelni i odgrywa olbrzymią rolę we wszystkich dziedzinach życia. "Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia korzystamy z urządzeń pomiarowych.(...) Ci wszyscy, którzy prowadzą badania eksperymentalne wiedzą, że bez metrologi nie osiągnie się wiele" - powiedział Adamczak. Jak zaznaczył, Polacy, obok Niemców są najliczniejszym narodem, który reprezentuje metrologię na zagranicznych konferencjach.

Kongres odbywa się w Kielcach i Sandomierzu pod hasłem "Metrologia jest królową badań stosowanych". Biorą w nim udział naukowcy i przedstawiciele z ponad 50 instytucji, zakładów i uczelni z całego kraju. Będą rozmawiać o współczesnych problemach metrologii, nowych metodach i narzędziach pomiarowych oraz o teorii i modelowaniu systemów pomiarowych.

Tegoroczny kongres zorganizowała Politechnika Świętokrzyska oraz Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Kongresy Metrologii odbywają się co trzy lata w innej uczelni na terenie całego kraju. Poprzednie odbyły się na Politechnice Gdańskiej, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechnice Łódzkiej.

Reklama

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ponad 10 tysięcy studentów na 16 kierunkach i 50 specjalnościach. Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych na siedmiu kierunkach, a prawa do habilitowania na trzech. Aktualnie Politechnika zatrudnia 450 nauczycieli akademickich.

Reklama

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama