W Krakowie w trakcie WOŚP zlicytują smoka wawelskiego

Reklama
Reklama

To będzie z pewnością jedna z najbardziej ciekawych licytacji w historii WOŚP. Pod młotek pójdzie najpopularniejszy symbol dawnej stolicy Polski. Ma swoją ulicę, zieje ogniem, podobno wypił pół Wisły. Krakowski smok wawelski zostanie zlicytowany w trakcie najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ale nie oryginalna rzeźba, a gigantyczna replika wykonana przez wystawców Międzynarodowych Targów EUROTOOL®, BLACH-TECH-EXPO (14-16 października 2014 r.).

Replika smoka będzie wysoka na 2,3 m i szeroka na 1,7 m. Jest dziełem wystawców tegorocznych Targów EUROTOOL: firma SCANTECH, która wykonała trójwymiarowy skan oryginalnej rzeźby i przygotowała projekt, na podstawie którego, specjaliści z AEP Ajan Engineering Polska wykonali wierną replikę.

Reklama

– Z uwagi na duża wagę trójwymiarowej bryły smoka trzeba było zmienić koncepcję. Wspólnie postanowiliśmy wykonać go jako płaskorzeźbę i dlatego podziwiać go będziemy z profilu. Replika została wykonana z wysokiej jakości aluminium (odporne na warunki atmosferyczne- może stać na zewnątrz) o grubości 30 mm. Będzie osadzona na granitowym postumencie  – mówi Łukasz Zawada z AEP Ajan Engineering Polska.

Projekt współfinansowały Targi w Krakowie oraz wspierała firma Remal. Akcja „Wejście smoka” odbywa się za wiedzą i zgodą prof. Bronisława Chromego – autora oryginalnej rzeźby.

– Jest idea, to trzeba ją wykorzystać. Ten smok królewsko-wawelski powinien żyć i dzięki tej akcji z pewnością przypomnimy o nim – mówi prof. Bronisław Chromy.

Reklama

 

Targi w Krakowie dla WOŚP

To kolejny raz, gdy Targi w Krakowie wspierają WOŚP.

– W 2010 r. przekazaliśmy na aukcję książkę napisaną przez noblistkę Herthę Müller i uczestników Targów Książki w Krakowie, a w ubiegłym roku największą skarbonkę w historii WOŚP, która powstała podczas Targów KOMPOZYT-EXPO® i w trakcie finału zbierała pieniądze przy pomniku Adama Mickiewicza. Mamy nadzieję, że smok znajdzie swojego nabywcę – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

www.targi-krakow.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama