Webinar o DSR: Ostatni moment, aby przystąpić do Programu Demand Side Response dla firm

Wzrost cen energii elektrycznej prowadzi do wyższych kosztów produkcji. Ma to z kolei przełożenie na konkurencyjność przedsiębiorstw. Firmy mogą jednak szukać sposób na optymalizację zakupów energii – za udział w programie DSR, tj. czasowej redukcji poboru mocy na żądanie, przedsiębiorstwa mogą liczyć na 720 tys. zł wynagrodzenia w ciągu 4 lat. O tym, w jaki sposób wziąć udział w programie DSR opowiedzą eksperci Enel X już 16 lipca.

>>ZAREJESTRUJ SIĘ NA WEBINAR<<

Wzrost kosztów jest szczególnie odczuwalny w firmach energochłonnych, w przypadku których wydatki na energię stanowią nawet 40% kosztów całkowitych. Jednak nawet w przypadku tych firm, w których koszty energii stanowią mniejszą część, warto poszukiwać metod na zmniejszenie kosztów, co przełoży się na zwiększenie konkurencyjności oferty przedsiębiorstwa.

W jaki sposób ograniczyć koszty energii? Istnieje wiele sposobów, jednak warto zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości, jakie daje uczestnictwo w Programie Demand Side Response (DSR), tj. czasowej redukcji mocy.

Usługi DSR w Polsce wchodzą w kolejny etap – od 2021 r. odbiorcy mogą uczestniczyć w rynku mocy i uzyskiwać wyższe wynagrodzenie na prostszych zasadach. W latach 2021-2024 ponad 700 mln złotych jest przewidziane dla kontraktów DSR. Nie można tracić czasu – podpisanie umowy z agregatorem nie powinno nastąpić później niż do sierpnia 2020, aby agregator sfinalizował wszystko nie później niż do września 2020 r. 

To ważny zastrzyk finansowy dla firm, które zmagają się z potrzebą cięcia kosztów. Uczestnicy programów DSR mogą zacząć zarabiać na rynku mocy już w roku 2021. Agregatorzy, którzy mają umowy mocowe, mogą jeszcze zgłosić nowych klientów do PSE, składając komplet dokumentów najpóźniej do września 2020, czasu jest więc niewiele – podkreśla Jacek Misiejuk, dyrektor zarządzający Enel X.

Do kogo jest kierowany Program?

W programie mogą wziąć udział wszystkie przedsiębiorstwa, które mogą ograniczyć zapotrzebowanie o ponad 100 kW mocy i są w stanie na krótki okres:
    • przesunąć pobór mocy na inne godziny;
    • czasowo ograniczyć pobór mocy;
    • czasowo przejść na energię produkowaną z własnego źródła wytwarzania.

W każdej branży z pomocą specjalistów daje się odnaleźć możliwości działania w tym zakresie.

Ile można zarobić?

Wysokość wynagrodzenia zależy od potencjału redukcji mocy Twojego przedsiębiorstwa oraz od wybranego produktu. Za samą gotowość do ograniczenia części poboru mocy można zarobić od 500 tys. do ponad 720 tys. za megawat w ciągu 4 lat.

Dlaczego współpracować z agregatorem na rynku mocy?

Bezpośrednie uczestnictwo dla pojedynczych odbiorców jest znacznie trudniejsze niż dla zorganizowanej grupy, często też moc redukcji odbiorcy jest za mała wobec wymagań operatora. Agregator pomaga w prosty sposób włączyć się do programu oraz zapewnia monitorowanie poboru energii i wsparcie centrum dyspozytorskiego. Doradza również w opracowaniu planu redukcji zapotrzebowania.

Najważniejsze jest natomiast to, iż chroni przedsiębiorstwo przed karami od operatora sieci za niewykonanie ograniczenia. Dobry agregator zapewnia pewną elastyczność, aby zmienić poziom zobowiązań na dane okresy, czy też umożliwia zgłaszanie okresów niedyspozycji. 

Dlaczego wybrać Enel X?

Grupa Enel to globalna firma energetyczna i jeden z wiodących operatorów energii elektrycznej i gazu ziemnego na świecie.

Firma Enel X, należąca do Grupy Enel, jest wiodącym agregatorem usług Demand Side Response (DSR) – jest obecna w 11 krajach, zarządza ponad 16 tys. obiektów i ponad 6 GW mocy

W Polsce Enel X działa od roku 2017. Enel X Polska uzyskał również 70% kontraktów DSR na rynku mocy na lata 2021-2024 i może zaoferować odbiorcom wieloletnie kontrakty w oparciu o atrakcyjne zasady współpracy. 

Dodatkowe korzyści to:
    • Bezpłatny dostęp do wizualizacji danych dotyczących profili zużycia on-line.
    • Współpraca z liderem usług DSR, który pozyskał 70% kontraktów i może przez to tworzyć produkty dopasowane do różnych grup odbiorców.
    • Dostęp do globalnego know-how w zakresie usług DSR i wsparcia naszych ekspertów w doradztwie energetycznym.

Zarejestruj się na webinar na temat Demand Side Response prowadzony przez ekspertów Enel X, na którym dowiesz, ile i jak firma może zarobić na uczestnictwie w programach DSR. Webinar odbędzie się już 16 lipca o godzinie 12:00.

Źródło: Artykuł sponsorowany (Enel X)