Więcej amerykańskiego gazu w Polsce

PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało kolejną dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) od firmy Cheniere, kontynuując współpracę na rzecz zapewnienia bezpiecznych dostaw gazu ziemnego dla Polski. Na mocy kontraktu z 2018 r. roczna ilość LNG od amerykańskiego producenta wzrośnie od 2023 r. do 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji.

Metanowiec o symbolicznej nazwie „GasLog Warsaw” dostarczył 28 kwietnia 2020 r. do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu ok. 70 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 95 mln m sześc. gazu ziemnego. To trzecia dostawa od Cheniere dla PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego, a druga w tym roku. Ładunek przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.  

Mimo panujących obecnie na świecie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, dostawy LNG przypływają do Polski bez żadnych zakłóceń i zgodnie z planem. Pod tym względem możemy liczyć na rzetelność i terminowość kontrahentów – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. – Import LNG jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, które opieramy na solidnych fundamentach współpracy między innymi z amerykańskimi partnerami. W przypadku LNG od firmy Cheniere od 2023 roku wolumen dostaw znacząco wzrośnie, osiągając ok. 1,95 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Współpraca PGNiG i Cheniere Energy trwa od kilku lat. W czerwcu 2017 r. do Polski przypłynął pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu – właśnie od Cheniere. Była to jednorazowa dostawa, tzw. spot. Pod koniec 2018 r. obie firmy zawarły wieloletnią umowę na dostawy LNG, a pierwszy ładunek w ramach tego kontraktu przypłynął w lipcu 2019 r. W międzyczasie do Polski przypływały jeszcze pojedyncze ładunki skroplonego gazu wyprodukowane przez Cheniere. Obecna dostawa jest trzecią w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Cheniere 
z 2018 r. Poprzednia miała miejsce 1 kwietnia 2020 r. 

Według umowy wolumen dostaw obejmuje ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w całym okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 obejmie ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym tym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie.

Źródło: PGNiG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę