Wiertło FBX do szybszej obróbki w przemyśle lotniczym

Wiertło FBX do szybszej obróbki w przemyśle lotniczym Pixabay

Firma Kennametal wprowadziła do oferty wiertło FBX do wiercenia płaskiego dna elementów konstrukcyjnych dla przemysłu lotniczego. Opatentowane wiertło zapewnia dobrą stabilność oraz większą wydajność skrawania podczas obróbki stopów wysokotemperaturowych, stali nierdzewnej i innych materiałów.

Wdrożenie tego typu rozwiązania stanowi pierwszy i zarazem bardzo ważny krok w koncepcji rozwoju trzyczęściowego oprzyrządowania wraz z seriami frezów HARVI Ultra 8X i HARVI – zaprojektowanych przez Kennametal specjalnie do skrócenia czasu cyklu w tego typu zastosowaniach. Szybkie usuwanie dużych partii materiału pozostaje bowiem wyzwaniem dla tego typu elementów.

Wiertło FBX
Wiertło FBX stanowi element koncepcji oprzyrządowania opracowanej specjalnie w celu zwiększenia szybkości frezowania i skrócenia czasów cykli podczas obróbki elementów konstrukcyjnych dla przemysłu lotniczego

Wiertło FBX przyspiesza proces obróbki

FBX znacznie przyspiesza proces obróbki, łącząc zalety wiertła z płaskim spodem i freza wgłębnego w osi Z. Konstrukcja wierzchołka wiertła o płaskim dnie eliminuje siły promieniowe, a cztery efektywne krawędzie skrawające zapewniają większy posuw i większą prędkość. Pozwala to uzyskać nawet 200% lepsze tempo usuwania metalu niż w przypadku tradycyjnych technik przyrostowych oraz zapewnia większą wydajność producentom z branży lotniczej – powiedział Georg Roth, menadżer produktu z firmy Kennametal.

Po ukształtowaniu przez wiertło podstawowej struktury elementu kolejnym etapem procesu jest obróbka zgrubna i wykańczająca za pomocą frezów z wymiennymi płytkami oraz frezów monolitycznych z węglika, a cztery efektywne krawędzie skrawające zapewniają stabilność w trudnych zastosowaniach, takich jak wiercenie zestawów otworów. Duże rowki wiórowe zapewniają zaś bezproblemowe odprowadzanie wióra.

Korpusy wierteł o różnych średnicach

Wraz z zestawem wymiennych dysz chłodziwa, pomagających wyeliminować gromadzenie się ciepła, płytka środkowa z dwiema efektywnymi krawędziami skrawającymi i rozdzielaczami wióra zapewnia maksymalny posuw. Korpusy wierteł są dostępne w średnicach: 60, 75 i 90 mm, w wersji długiej i krótkiej (150 mm i 95 mm). To modułowe wiertło łączy się z adapterami BTF (bolt taper flange - stożkowy kołnierz mocowany śrubami) firmy Kennametal, dostępnymi z różnymi typami połączeń wrzeciona.

Wiertło FBX
Unikatowa konstrukcja wiertła FBX z płaskim dnem kieruje siły skrawania do wrzeciona obrabiarki, minimalizując ugięcie przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości narzędzia i szybkości skrawania.

Z racji posiadanych cech wiertło FBX nadaje się nie tylko do wiercenia w materiałach litych czy wiercenia zestawów otworów, ale także do wiercenia wgłębnego w różnych rodzajach materiałów, takich jak: stopy wysokotemperaturowe, stal, stal nierdzewna czy żeliwo.

Źródło: Kennametal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę