Wiertło pełnowęglikowe HPX

Reklama
Reklama

Wysokowydajne wiertło nowej generacji do wiercenia w stali podwyższa poprzeczkę w zakresie trwałości i produktywności.

Firma Kennametal powiększa ofertę wierteł pełnowęglikowych o wysokiej klasy wiertło HPX do wysokowydajnego wiercenia w stali przy produkcji masowej. Zaprojekowane do szybkiego i efektywnego wykonywania otworów do 8 x D w dowolnej stali ISO-P, wiertło HPX zapewnia nawet dwukrotnie większą żywotność i trzykrotnie większą produktywność od produktów konkurencyjnych, nawet przy wierceniu na sucho lub ze zminimalizowanym smarowaniem (MQL).

Reklama

Co sprawia, że wiertło HPX jest najlepszym wyborem w przypadku wiercenia w stali? Różnica leży w jego konstrukcji. Stale są stosowane w szerokim zakresie aplikacji motoryzacyjnych, komercyjnych i przemysłowych, często przy produkcji wielkoseryjnej, gdzie liczy się maksymalna żywotność narzędzi i przepustowość. Jednak stal powoduje duże obciążenie mechaniczne podczas wiercenia, co prowadzi do szybkiego zużycia narzędzia i powstawania wykruszeń na narożach narzędzia. Firma Kennametal wyeliminowała ten rodzaj uszkodzeń poprzez zastosowanie w wiertłach HPX niewielkich ścięć na narożach i prostych krawędzi skrawających. Wraz z zaokrąglonymi łysinkami wzdłuż rowków, zapewnia to stabilizację wiertła przy jednoczesnym zmniejszeniu tarcia.

Narost na krawędzi jest kolejnym problemem występującym podczas wiercenia otworów w stopach stali. Prosta krawędź skrawająca, zastosowana w wiertłach HPX, pozwala częściowo rozwiązać ten problem, ale czynnikiem decydującym jest tu optymalne przygotowanie krawędzi. Dzięki delikatnemu honowaniu i bardzo dobrze wypolerowanym rowkom, zmniejsza się tarcie prowadzące do powstawania narostu. W połączeniu z gatunkiem węglika specjalnie zaprojektowanym do obróbki stali - KCP15B - oraz opatentowanym, wielowarstwowym pokryciem AlTiN, wiertła HPX ustanawiają nowy standard w zakresie wiercenia otworów w stali ISO-P.

Mniejsze siły, większa niezawodność

Reklama

Specjalne podcięcia zastosowane w wiertłach HPX poprawiają formowanie wiórów i ograniczają ich rozmiary. Specyficzna geometria zapewnia znacznie mniejsze siły skrawające, co jest zaletą w przypadku maszyn o mniejszej mocy wrzeciona, niestabilnych warunkach obróbki lub niestabilnym zamocowaniu przedmiotu obrabianego.

Stały przekrój poprzeczny sprawia, że wiertło HPX jest bardziej odporne na złamanie, a doskonale wypolerowana powierzchnia rowka ułatwia odprowadzanie wiórów.

Ta ostatnia właściwość jest szczególnie cenna dla producentów z sektora motoryzacji i innych, chcących wyłączyć wysokociśnieniowe pompy chłodziwa i przejść na obróbkę na sucho lub ze zminimalizowanym smarowaniem (MQL). W tego typu zakładach produkcyjnych zapewnienie wydajnego odprowadzania wiórów i małej siły tarcia jest koniecznością, a wiertło HPX zapewnia obie te cechy. Zostało ono wyposażone w szczelny interfejs MQL, spełniający wymogi norm DIN 6535 i 69090-03, co eliminuje konieczność zamawiania wersji specjalnych i wprowadzania własnych modyfikacji.

Źródło: Kennametal

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama