Wózek liniowy od igusa

Wózek liniowy od igusa igus

Firma igus, specjalista od motion plastics, demonstruje nowe podejście do wózków liniowych. Mechanizm zaciskowy umożliwia łatwy montaż i demontaż z prowadnicy liniowej; w zaledwie kilka sekund.

Niezależnie od tego, czy chodzi o technologię budowlaną, inżynierię mechaniczną, przemysłowe systemy przenoszenia, technologię pomiarową i testowania, czy też technologię kamer, systemy liniowe są integralną częścią codziennego życia. Zasada jest zawsze taka sama: element, taki jak panel operatorski, jest mocowany na wózku i porusza się po prowadnicy liniowej. Wcześniej usuwanie wózka było czasochłonne. Zwykle potrzebne były także narzędzia, a wymiana była możliwa tylko na końcu prowadnicy: pod warunkiem, że pozwalała na to przestrzeń montażowa.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

W związku z ograniczonym miejscem producenci ciągników potrzebowali alternatywnego rozwiązania. Musiało ono umożliwiać zmianę położenia wyświetlacza dotykowego, przy jednoczesnej możliwości zdejmowania go z prowadnicy w każdej pozycji wózka. Po zdjęciu można go bezpiecznie przechowywać, chronić przed kradzieżą, wilgocią i zimnem.

– Zainspirowani tą potrzebą, w ramach badań projektowych, opracowaliśmy liniowy „wózek na wynos” – wózek, który można zdjąć z szyny liniowej bez użycia narzędzi i z dowolnej pozycji, w jednym kroku – wyjaśnia Kamil Niemyjski, menadżer ds. technologii liniowej i napędowej drylin w firmie igus Sp. z o.o.. – W dziedzinie technologii liniowej ten pomysł jest nowością, która oszczędza czas i otwiera nowe obszary zastosowań.

Obsługa wózka zaciskowego jest prosta: wózek porusza się po podwójnej szynie na czterech bezsmarowych i bezobsługowych; bardzo wydajnych łożyskach ślizgowych z tworzywa sztucznego. Gdy użytkownik pociągnie za dźwignię na spodzie wózka, dwa łożyska otworzą się za pomocą mechanizmu sprężynowego. Wózek można teraz bezpiecznie odchylić z szyny i zdjąć. Montaż jest równie szybki. Użytkownik umieszcza wózek na górnej szynie i przypina go do dolnej szyny.

Obsługa jest tak intuicyjna, że montaż jest niezawodny i szybki – mówi Niemyjski. – Pierwsi, pilotażowi klienci są entuzjastycznie nastawieni do nowego produktu. Są to m.in. użytkownicy systemów kamer oraz technologii pomiarowej i testowania. Kamery i czujniki można instalować na prowadnicach liniowych szybciej niż kiedykolwiek. Studium projektowe staje się zatem produktem. Premiera rynkowa planowana jest na wiosnę 2022.

Dzięki nowemu wózkowi zaciskowemu igus rozszerza gamę produktów drylin W. Obecnie istnieje ponad 50 wersji liniowych wózków prowadzących, które w połączeniu z innymi elementami konstrukcyjnymi pozwalają na niemal nieograniczoną liczbę wariantów. Istotną cechą wszystkich modeli jest to, że zapewniają wysoką dokładność i płynną pracę, dzięki zastosowaniu wysokowydajnego tworzywa sztucznego, wykorzystanego w łożyskach ślizgowych oraz możliwość szybkiego i dokładnego czyszczenia ze względu na bezsmarowość.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę