Wózek liniowy od igusa
Firma igus, specjalista od motion plastics, demonstruje nowe podejście do wózków liniowych. Mechanizm zaciskowy umożliwia łatwy montaż i demontaż z prowadnicy liniowej; w zaledwie kilka sekund.
Niezależnie od tego, czy chodzi o technologię budowlaną, inżynierię mechaniczną, przemysłowe systemy przenoszenia, technologię pomiarową i testowania, czy też technologię kamer, systemy liniowe są integralną częścią codziennego życia. Zasada jest zawsze taka sama: element, taki jak panel operatorski, jest mocowany na wózku i porusza się po prowadnicy liniowej. Wcześniej usuwanie wózka było czasochłonne. Zwykle potrzebne były także narzędzia, a wymiana była możliwa tylko na końcu prowadnicy: pod warunkiem, że pozwalała na to przestrzeń montażowa.
W związku z ograniczonym miejscem producenci ciągników potrzebowali alternatywnego rozwiązania. Musiało ono umożliwiać zmianę położenia wyświetlacza dotykowego, przy jednoczesnej możliwości zdejmowania go z prowadnicy w każdej pozycji wózka. Po zdjęciu można go bezpiecznie przechowywać, chronić przed kradzieżą, wilgocią i zimnem.
– Zainspirowani tą potrzebą, w ramach badań projektowych, opracowaliśmy liniowy „wózek na wynos” – wózek, który można zdjąć z szyny liniowej bez użycia narzędzi i z dowolnej pozycji, w jednym kroku – wyjaśnia Kamil Niemyjski, menadżer ds. technologii liniowej i napędowej drylin w firmie igus Sp. z o.o.. – W dziedzinie technologii liniowej ten pomysł jest nowością, która oszczędza czas i otwiera nowe obszary zastosowań.
Obsługa wózka zaciskowego jest prosta: wózek porusza się po podwójnej szynie na czterech bezsmarowych i bezobsługowych; bardzo wydajnych łożyskach ślizgowych z tworzywa sztucznego. Gdy użytkownik pociągnie za dźwignię na spodzie wózka, dwa łożyska otworzą się za pomocą mechanizmu sprężynowego. Wózek można teraz bezpiecznie odchylić z szyny i zdjąć. Montaż jest równie szybki. Użytkownik umieszcza wózek na górnej szynie i przypina go do dolnej szyny.
– Obsługa jest tak intuicyjna, że montaż jest niezawodny i szybki – mówi Niemyjski. – Pierwsi, pilotażowi klienci są entuzjastycznie nastawieni do nowego produktu. Są to m.in. użytkownicy systemów kamer oraz technologii pomiarowej i testowania. Kamery i czujniki można instalować na prowadnicach liniowych szybciej niż kiedykolwiek. Studium projektowe staje się zatem produktem. Premiera rynkowa planowana jest na wiosnę 2022.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Firmy
Firma igus z programem recyklingu prowadników
Elementy maszyn wykonane z tworzywa sztucznego już dawno stały się niezbędne w przemyśle. Dlatego naturalnym pytaniem jest: jaka będzie sytuacja w zakresie recyklingu pod koniec ich żywotności? Jednej z możliwych odpowiedzi udziela firma igus, specjalista od motion plastics.
Dzięki nowemu wózkowi zaciskowemu igus rozszerza gamę produktów drylin W. Obecnie istnieje ponad 50 wersji liniowych wózków prowadzących, które w połączeniu z innymi elementami konstrukcyjnymi pozwalają na niemal nieograniczoną liczbę wariantów. Istotną cechą wszystkich modeli jest to, że zapewniają wysoką dokładność i płynną pracę, dzięki zastosowaniu wysokowydajnego tworzywa sztucznego, wykorzystanego w łożyskach ślizgowych oraz możliwość szybkiego i dokładnego czyszczenia ze względu na bezsmarowość.
Źródło: igus