Wykorzystanie skanera 3D ZEISS w kontroli jakości produkcji elementów wyposażenia samochodowego

IDEAL Automotive
Reklama
Reklama

Firma IDEAL Automotive zoptymalizowała procesy produkcyjne w swojej słowackiej filii dzięki zastosowaniu skanera 3D ZEISS T- SCAN CS +.

Rysunek 1: Układ mocowań bazowych

 

Parametry techniczne pojazdu nie są jedyną rzeczą, którą klienci biorą pod uwagę przy zakupie samochodu. Bardziej koncentrują się na komforcie i wyglądzie  w szczególności na wnętrzu samochodu. IDEAL Automotive z Oelsnitz to producent komponentów i elementów wyposażenia wnętrz, m.in. wykładzin, mat, obić, a także kształtek i elementów akustycznych dla kilkudziesięciu marek samochodów, m.in. Mercedes-Benz, BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, McLaren, Lamborghini, Bugatti i Porsche. Jako dostawca takich markowych producentów firma posiada wszechstronną wiedzę branżową i potrafi sprostać wymaganiom swoich klientów. Oprócz wyglądu, funkcjonalności i trwałości swoich produktów IDEAL Automotive skupia się na optymalizacji kosztów produkcji.

Stąd pojawiła się ciągła potrzeba optymalizowania procesów. Firma dostrzegła szczególnie duży potencjał optymalizacji pomiarów zapewnienia jakości części produkowanych w swoich filiach za granicą. Ponieważ poszczególne lokalizacje nie posiadały własnych systemów pomiarowych, wszystkie układy mocowań bazowych musiały być transportowane do siedziby głównej w Niemczech, gdzie firma ma własne laboratorium pomiarowe, wyposażone w stykowy system pomiarowy. Tutaj firma sprawdzała, czy części spełniają wymagania producentów OEM. Było to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne: elementy przeznaczone do pomiarów  mogą ważyć do tony, są dość duże i musiały być transportowane samochodem ciężarowym do Oelsnitz w Niemczech i z powrotem. Oznaczało to, że przez kilka dni systemy bazow nie mogły być używane w produkcji do mocowania części. Generowało to znaczne koszty.

Aby rozwiązać ten problem, firma IDEAL Automotive Oelsnitz rozpoczęła projekt pilotażowy w oparciu o mobilne pomiary optyczne  z wykorzystaniem ZEISS T-SCAN CS +  w filii w Bratysławie, około 600 km od Oelsnitz.

Reklama

Rozwiązanie i produkt

Teraz wszystko działa o wiele płynniej.  Mobilny skaner znacznie nas uelastycznił. Razem z moim kolegą co dwa tygodnie wiozę sprzęt do Bratysławy, aby mierzyć części  ponieważ system pomiarowy pozostaje w lokalizacji w Niemczech -  wyjaśnia Jochen Rödel, technik pomiarowy w IDEAL Automotive w Oelsnitz.  Jedziemy tam, konfigurujemy system, mierzymy, demontujemy nasz sprzęt, a następnie wracamy  dodaje. Pracownicy słowackiego zakładu produkcyjnego poprosili o system ZEISS. Najpierw zbadali różne opcje na rynku i zidentyfikowali ZEISS T-SCAN CS + jako najlepszy skaner do swoich potrzeb. System modułowy jest przyjazny dla użytkownika i nadaje się do wielu różnych zastosowań. Ręczny skaner laserowy sprawia, że intuicyjne i bardzo precyzyjne skanowanie 3D jest szybkie i łatwe.

 

Rysunek 2. Zakres produkcji firmy IDEAL Automotive

 

 ZEISS T-SCAN CS + robi wszystko, na co liczyliśmy  potwierdza Jochen Rödel, który używa skanera od ponad roku. Trzy elementy są idealnie dopasowane: skaner ręczny, kamera śledząca i sonda dotykowa. Głównymi zaletami systemu są jego szybkość i precyzyjne wyniki. 210 000 punktów jest zbieranych co sekundę  więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody. Pozyskane dane zapewniają szczegółowe spojrzenie na rzeczywisty stan komponentu. Można to również porównać z wartościami nominalnymi określonymi w modelu CAD. Dzięki temu błędy można szybko i łatwo zidentyfikować dzięki raportowi z porównania powierzchni elementu z modelem CAD. Szczególnie przy skanowaniu dużych części, takich jak układ mocowań bazowych, operatorzy korzystają z doskonałej ergonomii ZEISS T-SCAN CS +, umożliwiając wygodne pomiary. Lekka, kompaktowa obudowa skanera sprawia, że podejście do trudno dostępnych miejsc jest wyjątkowo proste.

Reklama

Wynik / Korzyści dla klienta

Nawet przy tolerancji do 2 milimetrów dla elementów wyposażenia wnętrz, IDEAL Automotive Oelsnitz nie tylko chce zapewnić precyzję, ale także być zorientowanym na klienta. Firma jest odpowiedzialna tylko za opracowanie komponentów.  Jesteśmy zaangażowani do momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej i używamy techniki pomiarowej na każdym etapie procesu rozwojowego  wyjaśnia Jochen Rödel. Geometria, wycięcia i rozmieszczenie elementów muszą być dokładnie sprawdzone i muszą spełniać wymagania producenta. W tym miejscu wchodzi do gry oprogramowanie ZEISS. Problemy występujące w produkcji można rozwiązać poprzez pomiary komponentów.  Uczenie się przez działanie  podsumowuje ten proces Jochen Rödel. Podkreśla również fachową obsługę, którą jego firma otrzymuje od ZEISS: Otrzymujemy natychmiastowe wsparcie, jeśli mamy problemy lub trudności.

Podczas wykonywania pomiarów w słowackiej fabryce Jochen Rödel nie tylko poznaje nowe podejścia i różne sposoby myślenia o swojej pracy, ale także często odkrywa potencjał optymalizacyjny.  Pomiary idealnie nadają się do ulepszania produktów. Ten proces przyspiesza rozwój  wyjaśnia. Jego koledzy chętnie wdrażają te zalecenia i wszyscy są pod wrażeniem systemu ZEISS. Za każdym razem, gdy przybywamy ze skanerem, ludzie są ciekawi, ale na początku zachowują nieco dystansu. Jednak, gdy pojawiają się wyniki, wszyscy są już przekonani”. W związku z tym planowane jest, aby dodatkowe zakłady produkcyjne w Czechach i Polsce, które właśnie się otworzyły i są stopniowo wyposażane do produkcji, skorzystają z ZEISS T-SCAN CS + tak szybko, jak to możliwe.

Zalety

• Maksymalna mobilność oznacza wysoką elastyczność
• Mniej wydatków logistycznych dla filii
• Precyzyjne pomiary i optymalizacja przekonują największych sceptyków

– Dzięki ZEISS T-SCAN CS + jesteśmy mobilni. Nasi klienci zyskują korzyści dzięki szybszemu procesowi produkcji w oparciu o wyniki pomiarów mówi Jochen Rödel, technik pomiarowy, IDEAL Automotive Oelsnitz GmbH.

 

Dowiedz się więcej na temat skanerów 3D ZEISS: >>Portfolio ZEISS – skanery 3d<<

 

Czy zasubskrybowałeś już Newsletter ZEISS? >>Zapisz się tutaj!<< Bądź na bieżąco z nowościami i najważniejszymi wydarzeniami Działu Metrologii Przemysłowej ZEISS!

 

Skanery ZEISS T-SCAN i ZEISS COMET będą prezentowane na stoisku firmy ZEISS podczas targów TOOLEX w Sosnowcu w dniach 1-3.10.2019.

Źródło: Zeiss

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama