Zaawansowany system Smarttech3D Robotized

Zaawansowany system Smarttech3D Robotized Smarttech

Firma Smarttech, doświadczony producent optycznych systemów pomiarowych, nawiązała współpracę ze znanym światowym producentem robotów przemysłowych, jakim jest KUKA AG. Doprowadziła ona do stworzenia w pełni zautomatyzowanego systemu do kontroli jakości – Smarttech3D Robotized, pozwalającego na tworzenie raportów kontrolnych i projekcję mapy odchyłek pomiarowych bezpośrednio na mierzonym obiekcie.  

Bezdotykowe pomiary 3D to jedna z najgorętszych technologii ostatnich lat, znajdująca szerokie zastosowanie m.in.: w sektorze motoryzacyjnym, sektorze medycznym, ale też w archeologii, muzealnictwie, a nawet w kryminalistyce. Skanowanie 3D pozwala na precyzyjne odwzorowanie obiektu w formie cyfrowego modelu 3D. Dzięki niemu możliwa jest automatyczna kontrola jakości wyprodukowanych elementów, kompleksowa digitalizacja detali i ich reprodukcja. Na przestrzeni lat polski producent wdrożył swoje skanery w zakładach takich marek jak: Boeing, General Electric czy NASA, oraz w wielu instytutach i uczelniach wyższych na całym świecie, teraz przyszła pora na pełną automatyzacje procesu.

System obsługiwany bezpośrednio w specjalnym oprogramowaniu firmy Smarttech pozwala na automatyczną realizację procesów kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej. Sercem systemu jest skaner 3D w technologii stereoskopowej o najwyższej na rynku rozdzielczości – 20 MPix, która pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych detali skanowanego obiektu oraz wykrycie wad, które nawet dla ludzkiego oka mogłaby być niewidoczne. Smarttech3D Robotized sprawdzi się zarówno w fabrykach na taśmach produkcyjnych, jak i w biurach projektowych w celu modyfikacji istniejących produktów.

Integracja skanera 3D z ramieniem KUKA KR Cybertech Nano o zasięgu 1,5 m, co pozwala na skanowanie średnich i małych detali a współpraca ze stołem obrotowym o udźwigu do 300 kg przyspiesza proces pomiaru. Urządzenie dostarczane jest wraz z aplikacją Smarttech3Dmeasure służącą do sterowania robotem i kontroli procesu skanowania oraz obróbki danych pomiarowych. Program zawiera automatycznie sterowany moduł umożliwiający intuicyjne, niewymagające specjalistycznej wiedzy technicznej programowanie planu pomiaru. Zintegrowany system daje również możliwość wygenerowania raportu z kontroli jakości w formacie PDF.

Grafika

Smarttech3D Robotized to połączenie możliwości precyzyjnego skanera 3D i robota przemysłowego KUKA – to prosty w obsłudze, zintegrowany system skanowania 3D, przeznaczony do bezdotykowej digitalizacji oraz kontroli jakości (...) Oprócz dokonywania pomiarów nasze skanery mogą wyświetlać kolorowe mapy odchyłek w porównaniu do CAD bezpośrednio na skanowanym obiekcie. To bardzo pomocne przy lokalizowaniu defektów na wyrobach – zalety rozwiązania Smarttech3D Robotized wylicza Rafał Żak, menadżer ds. eksportu w Smarttech3D.

Grafika

Smarttech3D Robotized po raz pierwszy został wdrożony w branży lotniczej na linii produkcyjnej w Chinach w sierpniu. Oficjalne wprowadzenie na rynek planowane jest na listopad, jednakże już po opublikowaniu zapowiedzi o nowym rozwiązaniu Smarttech otrzymuje liczne zapytania od dystrybutorów i klientów na całym świecie. Urządzenie jest obecnie dostępne  w przedsprzedaży, a kolejne systemy dostarczone zostaną do końca tego roku.

Firma Smarttech poszukuje obecnie partnerów z całego świata do integracji ramion robotycznych ze skanerami jej produkcji.

Źródło: Smarttech

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę