Zaawansowany system Smarttech3D Robotized

Smarttech
Reklama
Reklama

Firma Smarttech, doświadczony producent optycznych systemów pomiarowych, nawiązała współpracę ze znanym światowym producentem robotów przemysłowych, jakim jest KUKA AG. Doprowadziła ona do stworzenia w pełni zautomatyzowanego systemu do kontroli jakości – Smarttech3D Robotized, pozwalającego na tworzenie raportów kontrolnych i projekcję mapy odchyłek pomiarowych bezpośrednio na mierzonym obiekcie.  

Bezdotykowe pomiary 3D to jedna z najgorętszych technologii ostatnich lat, znajdująca szerokie zastosowanie m.in.: w sektorze motoryzacyjnym, sektorze medycznym, ale też w archeologii, muzealnictwie, a nawet w kryminalistyce. Skanowanie 3D pozwala na precyzyjne odwzorowanie obiektu w formie cyfrowego modelu 3D. Dzięki niemu możliwa jest automatyczna kontrola jakości wyprodukowanych elementów, kompleksowa digitalizacja detali i ich reprodukcja. Na przestrzeni lat polski producent wdrożył swoje skanery w zakładach takich marek jak: Boeing, General Electric czy NASA, oraz w wielu instytutach i uczelniach wyższych na całym świecie, teraz przyszła pora na pełną automatyzacje procesu.

System obsługiwany bezpośrednio w specjalnym oprogramowaniu firmy Smarttech pozwala na automatyczną realizację procesów kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej. Sercem systemu jest skaner 3D w technologii stereoskopowej o najwyższej na rynku rozdzielczości – 20 MPix, która pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych detali skanowanego obiektu oraz wykrycie wad, które nawet dla ludzkiego oka mogłaby być niewidoczne. Smarttech3D Robotized sprawdzi się zarówno w fabrykach na taśmach produkcyjnych, jak i w biurach projektowych w celu modyfikacji istniejących produktów.

Integracja skanera 3D z ramieniem KUKA KR Cybertech Nano o zasięgu 1,5 m, co pozwala na skanowanie średnich i małych detali a współpraca ze stołem obrotowym o udźwigu do 300 kg przyspiesza proces pomiaru. Urządzenie dostarczane jest wraz z aplikacją Smarttech3Dmeasure służącą do sterowania robotem i kontroli procesu skanowania oraz obróbki danych pomiarowych. Program zawiera automatycznie sterowany moduł umożliwiający intuicyjne, niewymagające specjalistycznej wiedzy technicznej programowanie planu pomiaru. Zintegrowany system daje również możliwość wygenerowania raportu z kontroli jakości w formacie PDF.

Grafika

Smarttech3D Robotized to połączenie możliwości precyzyjnego skanera 3D i robota przemysłowego KUKA – to prosty w obsłudze, zintegrowany system skanowania 3D, przeznaczony do bezdotykowej digitalizacji oraz kontroli jakości (...) Oprócz dokonywania pomiarów nasze skanery mogą wyświetlać kolorowe mapy odchyłek w porównaniu do CAD bezpośrednio na skanowanym obiekcie. To bardzo pomocne przy lokalizowaniu defektów na wyrobach – zalety rozwiązania Smarttech3D Robotized wylicza Rafał Żak, menadżer ds. eksportu w Smarttech3D.

Grafika

Reklama

Smarttech3D Robotized po raz pierwszy został wdrożony w branży lotniczej na linii produkcyjnej w Chinach w sierpniu. Oficjalne wprowadzenie na rynek planowane jest na listopad, jednakże już po opublikowaniu zapowiedzi o nowym rozwiązaniu Smarttech otrzymuje liczne zapytania od dystrybutorów i klientów na całym świecie. Urządzenie jest obecnie dostępne  w przedsprzedaży, a kolejne systemy dostarczone zostaną do końca tego roku.

Reklama

Firma Smarttech poszukuje obecnie partnerów z całego świata do integracji ramion robotycznych ze skanerami jej produkcji.

Źródło: Smarttech

 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama