Zamknięty e-prowadnik do wysokich temperatur

igus
Reklama
Reklama

Firma igus zaprezentowała nowy wariant zamkniętego e-prowadnika R4.1L, który jest przystosowany do kontaktu z wiórami o temperaturze nawet do 850°C. E-prowadniki o zamkniętej konstrukcji znajdują zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie występują szczególne wymagania dotyczące zabezpieczenia przewodów przed wiórami i brudem.

Pokrywy oraz dolne części ogniw łańcucha zostały wykonane ze specjalnego tworzywa igumid HT, dzięki czemu wióry nie przywierają do prowadnika i nie wtapiają się w materiał. Ze względu na zamykaną konstrukcję, rury chroniące przewody nadają się bardzo dobrze do zastosowań w branży obrabiarek, także w bezpośrednim obszarze roboczym maszyn.

Reklama

Zamknięte e-prowadniki z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych cechują się dużą stabilnością i odpornością na ścieranie a jednocześnie są lekkie i zajmują niewiele miejsca. Z myślą o sytuacjach, w których e-prowadnik ma styczność z gorącymi wiórami, np. przy obróbce metali, firma igus wprowadziła na rynek nową wersję używanego już od lat przez klientów prowadnika R4.1L, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Elementy z tworzywa igumid HT mogą krótkoterminowo być narażone na temperatury do 850°C bez ryzyka, że wióry przyczepią się do powierzchni tworzywa lub wtopią się w materiał.

Prowadniki z serii R4.1L opracowano specjalnie do zastosowań w obrabiarkach, dlatego mają zamykaną konstrukcję, są lekkie i cechują się duża sztywnością na skręcanie. Seria ta została opracowana na bazie e-prowadnika E4.1L i posiada takie same zalety. Jej modułowa konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie do danego zastosowania, a także na szybki montaż. Dzięki odchylanym pokrywom wypełnianie przewodami i wężami przebiega bardzo łatwo i szybko.

Reklama

Dostępne także w wersji antystatycznej ESD
E-prowadniki z serii E4.1L i R4.1L są teraz oferowane także w wersji z certyfikowanego tworzywa igumid ESD, przeznaczonej do zastosowań wymagających zapobiegania wyładowaniom elektrostatycznym. Materiał ten pomyślnie przeszedł testy w laboratorium badawczym igus, a także sprawdził się w praktyce i od lat jest stosowany w innych seriach e-prowadników przeznaczonych do użytkowania w środowiskach zagrożonych wybuchem. Dodatki zastosowane w tworzywie igumid ESD gwarantują trwałe i bezobsługowe utrzymanie przewodnictwa elektrycznego przez wiele lat, co jest wyjątkową cechą w przypadku takiej konstrukcji.

E-prowadniki, także o konstrukcji zamykanej, w wersji ESD są dostępne w ciągu dziesięciu dni roboczych. Czas dostawy wersji odpornej na wysokie temperatury wynosi natomiast około 15 dni roboczych.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama