ZEISS wspiera Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy w obszarze kontroli jakości

Zeiss
Reklama
Reklama

Producent wysokiej jakości części do maszyn przeznaczonych dla przemysłu rolniczego, samochodowego i maszynowego – Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy – stosuje system zarządzania jakością i spełnia wymagania normy PN-EN 9001:2009 w zakresie produkcji części. Skutecznie wspierają go w tym maszyny pomiarowe ZEISS.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013 Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy kupił w 2010 r. współrzędnościową maszynę pomiarową ZEISS CONTURA. Celem zakupu miała być lepsza kontrola jakości części produkowanych w zakładzie. W grudniu 2014 r. park maszynowy został powiększony o kolejną maszynę – ZEISS O-INSPECT 322.

Reklama

Proces produkcyjny
ZMM Borkowscy jest zakładem o produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kół zębatych, kół łańcuchowych, ślimaków i ślimacznic oraz listw zębatych. W całym procesie produkcji wymagana jest precyzja i ciągła kontrola jakości. Detale wykonywane są pod zamówienie klienta na podstawie dostarczonych rysunków technicznych lub wzorów w postaci zniszczonych bądź uszkodzonych elementów. W zakresie świadczonych usług znajdują się również naprawy uszkodzonych przekładni zębatych i ślimakowych.

Firma ZMM Borkowscy przykłada ogromną wagę do wysokiej jakości produkcji, dlatego stosuje maszyny pomiarowe ZEISS na etapie kontroli jakości danego wyrobu, w trakcie produkcji, jak również po jej zakończeniu.

Przed wprowadzeniem maszyn kontrolę jakości realizowano tu z wykorzystaniem podstawowych, prostych przyrządów pomiarowych i sprawdzianów, takich jak suwmiarki, średnicówki, mikrometry, pasametry, płytki wzorcowe, wysokościomierze czy sprawdziany do skoku gwintu lub promieni. Jednak wraz ze wzrostem liczby zamówień oraz odczuwalnym ograniczeniem możliwości produkcyjnych firma rozpoczęła analizę procesu produkcji i eliminację wąskich gardeł oraz wdrażanie automatyzacji.

Reklama

Zadania dla maszyny ZEISS
Pomiary dokonywane maszyną współrzędnościową charakteryzują się bardzo dużą dokładnością i obiektywnością.

Jedną z zalet tej techniki pomiarowej, która w dużej mierze zadecydowała o zakupie maszyny ZEISS, jest wykonywanie pomiarów różnych przedmiotów o skomplikowanych kształtach, których nie można zmierzyć za pomocą podstawowych przyrządów warsztatowych (suwmiarek, czujników, mikroskopów, długościomierzy) – mówi Wojciech Borkowski, współwłaściciel zakładu. – Szybkość i precyzja takich pomiarów przekładają się jednoznacznie na wiarygodność i zaufanie naszego klienta.

Wraz z rozwojem technik wytwarzania w przemyśle zwiększyły się wymagania stawiane podzespołom i elementom maszyn. Za pomocą maszyn współrzędnościowych można sprawdzić i potwierdzić poprawność ich wykonania.

Laboratorium Kontroli Jakości
Laboratorium firmy ZMM Borkowscy wyposażone jest w dwie współrzędnościowe maszyny pomiarowe: stykową ZEISS CONTURA aktiv i stykowo-optyczną ZEISS O-INSPECT.

CONTURA została zakupiona głównie w celu pomiaru kół zębatych, z czasem jednak znalazła swoje zastosowanie w innych obszarach. W grudniu 2014 r. park maszynowy powiększył się o maszynę ZEISS O-INSPECT 322, której zadaniem jest pomiar bardzo małych kół zębatych o module poniżej 2 mm.

Źródło: Zeiss

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama