Zielone światło dla Huty Miedzi Legnica

KGHM
Reklama
Reklama

Zarząd KGHM Polska Miedź podjął strategiczną uchwałę dla legnickiej Huty. Od 2020 roku Huta Miedzi Legnica produkować będzie więcej, bo aż 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie. Planowany koszt dwuetapowej inwestycji wyniesie około 240 mln złotych.

- Jest to odważna decyzja, na którą załoga legnickiej huty liczyła od wielu lat. Kierowany przeze mnie Zarząd docenia umiejętności i zaangażowanie pracowników Huty, ale również stawia na rozwój ich kompetencji. Wyznaczony nowy kierunek rozwoju dla Huty będzie miał również istotne przełożenie na cały łańcuch wytwórczy KGHM. Budowa pieca WTR (piec wychylno–topielno–rafinacyjny) zapewni nam również ciągłość produkcji w Hucie. Wprowadzona do końca 2020 r. zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji zagwarantuje zwiększenie mocy produkcyjnych, większą efektywność, i co bardzo istotne, przyniesie obniżenie kosztu jednostkowego produkcji. Ta inwestycja to doskonałe perspektywy dla Huty i całego KGHM - zapowiada Radosław Domagalski-Łabędzki, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Reklama

Rozwój Huty Miedzi Legnica wiąże się z budową wychylnego agregatu topielno-rafinacyjnego do przerobu złomów miedzi – pieca WTR, który będzie w stanie przerobić 67 tys. ton złomu miedzi. Inwestycją w nową technologię na wydziale elektrorafinacji, na której opiera się już większa część konkurencji KGHM, Huta wyznaczy nowy kierunek dla rozwoju procesów elektrorafinacji w Polskiej Miedzi.

- Wykorzystanie nowocześniejszych technologii pozwoli na zwiększenie produkcji miedzi katodowej w Hucie Miedzi Legnica o 40 proc. Inwestycja planowana jest z wykorzystaniem istniejącej w Hucie infrastruktury oraz naszego potencjału kadrowego – mówi Michał Topolnicki, Dyrektor Naczelny Huty Miedzi Legnica.

Piec WTR spełnia kilka funkcji, w tym przetapianie złomów i rafinowanie (proces realizowany dotychczas z wykorzystaniem pieców anodowych). Nowy piec stanie się, w konsekwencji, uzupełnieniem dla istniejących dwóch pieców anodowych. W czasie postojów remontowych może przejąć ich funkcje, co zapewni pełną zdolność produkcyjną Huty przez 12 miesięcy.

Reklama

W Hucie Miedzi Legnica nastąpi całkowita zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji. Obecna technologia podkładkowa (cienkie blachy katodowe, które stanowią początek katody) zostanie zastąpiona technologią ISA. W miejsce podkładek stosuje się matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Na obu powierzchniach płyty stałej osadza się katoda. Proces produkcyjny katod zostanie również uzupełniony m.in. o maszyny przeznaczone do „zdzierania” katod i przygotowywania matryc.

Produkcja katod w technologii bezpodkładkowej (ISA) to poprawa efektywności produkcji, automatyzacja procesu technologicznego, obniżenie kosztów produkcji i poprawa warunków bezpieczeństwa pracy.

Obecnie w Hucie Miedzi Legnica produkuje się 114 tys. ton miedzi katodowej. Po zakończeniu dwuetapowej inwestycji zdolności produkcyjne Huty wzrosną do 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie. Dostawcą złomów do Huty będzie nadal Metraco - spółka z Grupy Kapitałowej KGHM.

Źródło: KGHM

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama