„Zielony" produkt w ramach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego

Raven Media/Paweł Kruk

PKO Leasing uzupełnia ofertę Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, która dotyczy finansowania ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Spółka startuje właśnie z nowym produktem leasingu lub pożyczki na urządzenia fotowoltaiczne. Produkt realizowany będzie w procedurze uproszczonej, a przedsiębiorcy zyskają możliwość sfinansowania paneli fotowoltaicznych wraz z ich instalacją. 

Na koszt całej instalacji składa się zakup paneli, który procentowo stanowi od 60 do 80% całości inwestycji. Instalacja to koszt od 20 do 40% całości inwestycji. W ramach pożyczki lub leasingu przedsiębiorca sfinansuje całą instalację fotowoltaiczną nawet do 250 tys. zł w maksymalnym sześcioletnim okresie finansowania. Co ważne produkt objęty jest tzw. procedurą uproszczoną, która ma ułatwić przedsiębiorcy szybszy proces pozyskania leasingu lub pożyczki.

Opłacalny pakiet Energia+

Ceny energii będą rosły, a zaopatrzenie w prąd będzie dla przedsiębiorców dużym wyzwaniem. Alternatywę dla rosnących kosztów prądu stanowić będą odnawialne źródła energii w tym np. panele fotowoltaiczne. Inwestycje w ekologiczne rozwiązania będą korzystne w związku z wprowadzonym niedawno pakietem Energia+.

- Po wprowadzeniu przez PKO Bank Polski Ekopożyczki na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych postanowiliśmy przygotować ofertę również dla przedsiębiorców w formie leasingu lub pożyczki. Rynek energii odnawialnej rozwija się bardzo szybko, więc produkt oferujący możliwość sfinansowania fotowoltaiki leasingiem jest niezbędny – mówi Piotr Klimczak, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing. W ramach programu Energia+ przedsiębiorcy zyskają możliwość magazynowania energii wyprodukowanej z OZE i odbierania jej nadwyżek przez operatorów. To dodatkowa zachęta do stosowania tego typu rozwiązań.

Czy inwestycja się opłaca?

Czynnikiem ułatwiającym otrzymanie finansowania jest wybór autoryzowanego dostawcy. Ważne jest, by przedsiębiorca odpowiednio ustalił pobór mocy. Inwestycja jest opłacalna wtedy, kiedy dobór sprzętu i parametrów zagwarantują całkowite zapotrzebowanie na prąd. Zapewni to możliwie najszybszy zwrot z inwestycji. - Szacuje się, że na obecną chwilę zwrot z inwestycji dla instalacji przemysłowych wynosi od sześciu do dziesięciu lat. Instalacje fotowoltaiczne nie generują żadnych kosztów w związku z ich użytkowaniem i są całkowicie bezobsługowe. Czas działania instalacji fotowoltaicznej jest zależny od natężenia promieniowania słonecznego docierającego do urządzeń w ciągu dnia. Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane praktycznie w każdych warunkach. Jedynym wymogiem dla instalacji jest swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. W PKO Leasing finansujemy zarówno moduły montowane na dachach, jak i na gruncie. Dzięki temu mamy do wyboru szeroki wachlarz powierzchni, która może być wykorzystana do tego typu instalacji – podkreśla Piotr Klimczak.

Rola fotowoltaiki w polityce energetycznej cały czas wzrasta, o czym może świadczyć niedawno wprowadzony pakiet prosumencki, a także włączenie do krajowego systemu energetycznego elektrowni fotowoltaicznych. Dodatkowo ważnym elementem jest spadek cen urządzeń w związku ze zniesieniem przez Komisję Europejską ceł antydumpingowych na ogniwa i panele produkowane w Chinach.

Źródło: PKO Leasing

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę