18 mln zł na wsparcie komercjalizacji wyników badań

Dwanaście „Inkubatorów Innowacyjności” otrzyma od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) środki na wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. 30 stycznia br. w siedzibie resortu nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła wyniki konkursu.

To dla nas ważny moment, bo najbliższe lata będą okresem zacieśniania współpracy środowisk naukowych, gospodarczych i administracji, po to żeby pomysły rodzące się na polskich uczelniach zostały zastosowane w gospodarce – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki przypomniała, że polscy naukowcy mogą się ubiegać o pieniądze z programu Horyzont 2020, którego budżet wynosi ok. 77 mld euro. – Mamy też kilkanaście miliardów euro w puli programów operacyjnych. To od nas zależy jak wykorzystamy tę szansę i środki z Unii Europejskiej – dodała prof. Kolarska-Bobińska.

Promocja osiągnięć naukowych, zwiększenie ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym to główne cele konkursu „Inkubator Innowacyjności”. Konkurs MNiSW o budżecie 18 mln zł jest adresowany w szczególności do uczelni. Ułatwić ma zastosowania wyników badań i prac naukowych na gruncie konkretnych rozwiązań rynkowych. Każdy z 12 inkubatorów, które stworzą ogólnopolską sieć, otrzyma maksymalnie do 1,5 mln zł wsparcia na działalność.

Na dzisiejszej uroczystości ogłoszenia laureatów konkursu minister nauki zwróciła uwagę, że zainteresowanie transferem wyników badań naukowych do gospodarki jest coraz większe zarówno po stronie uczelni, jak i przedsiębiorców. – Wszelkie działania uczelni, zmierzające do komercjalizacji wyników badań naukowych są na wagę złota i należy je rozwijać. „Inkubator Innowacyjności” to tylko jedna z wielu form wsparcia, które zbliżają świat nauki i biznesu – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Innym komplementarnym programem prowadzonym przez resort nauki są „Brokerzy Innowacji”, których celem jest stworzenie infrastruktury społecznej wspierającej proces komercjalizacji wiedzy i integracji środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym oraz upowszechnianie wyników badań naukowych w środowisku przedsiębiorców. Jednocześnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiło program SPIN-TECH, którego celem jest zwiększenie zaangażowania Państwowych Jednostek Badawczych (PJB) w proces komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych za pośrednictwem spółek celowych. „Inkubator Innowacyjności” wspiera tymczasem proces komercjalizacji prowadzony bezpośrednio na uczelniach.

Reklama

Wykaz laureatów konkursu „Inkubator Innowacyjności":

 • Politechnika Wrocławska,
 • Uniwersytet Jagielloński,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
 • Politechnika Śląska,
 • Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Politechnika Lubelska,
 • Politechnika Gdańska,
 • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy,
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
 • Politechnika Krakowska,
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.
Reklama

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę