ABB dla Elektrowni Opole

ABB
Reklama
Reklama

ABB odtworzy układy napędowe wentylatorów spalin bloków energetycznych w Elektrowni Opole.

Układy napędowe wentylatorów spalin dla bloków nr 3 i 4 w opalanej węglem kamiennym Elektrowni Opole wymagają demontażu i odtworzenia z uwagi na ich 20–letnią eksploatację, a co za tym idzie obniżenie sprawności tych urządzeń. ABB zawarła w tej sprawie umowę z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Wartość umowy wynosi ok. 9,9 mln zł netto. Na podstawie zawartego kontraktu zrealizowane zostaną prace rekonstrukcyjne polegające na odtworzeniu układów napędowych wentylatorów spalin bloku nr 3 i 4. Nowe urządzenia mają zapewniać wymaganą sprawność całego układu urządzeń wentylatorów spalin, które służą do odprowadzania spalin i są kluczowymi urządzeniami bloku energetycznego.

Reklama

ABB dostarczy, zabuduje i uruchomi cztery układy napędowe wentylatorów spalin o zmiennej regulacji obrotów. Dostawa obejmuje pięć transformatorów, pięć jednostek falownikowych (wyprodukowanych w ABB w Finlandii) oraz pięć silników. Po demontażu istniejących instalacji odbędzie się montaż dostarczonych urządzeń. Następnie przeprowadzone zostaną prace rozruchowe i konfiguracyjne oraz ich optymalizacja. Realizacja inwestycji przyczyni się do bezpiecznej eksploatacji jednostek energetycznych przez kolejne lata oraz pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne bloku.

Projekt zakłada wymianę obecnie eksploatowanych silników na nowe jednostki niskonapięciowe, zasilane z prostego dwuuzwojeniowego transformatora poprzez falowniki niskonapięciowe w wykonaniu regeneratywnym, czyli ze zwrotem energii do sieci.

- Na potrzeby realizacji kontraktu w Elektrowni Opole ABB zaoferowała sprawdzoną konstrukcję silnika modułowego typu AMI. Silniki te mogą pracować w sposób niezawodny, bez względu na to, w jak wymagającej aplikacji czy procesie są stosowane. Ich sprawność jest osiągana dzięki wykorzystaniu sprawdzonych materiałów, z których zbudowany jest stojan i wirnik maszyny w połączeniu z miedzianymi elementami wirnika. Również niskie wibracje mają istotne znaczenie dla żywotności i niezawodności silnika - wyjaśnia Maksymilian Tymcio z Lokalnej Jednostki Biznesu Silników i Generatorów ABB.

Powiązane firmy

Reklama

Na potrzeby Elektrowni Opole zostanie również dostarczonych pięć przemienników częstotliwości AC NN typu ACS880-17. Ich sprawność znamionowa wyniesie 97,5%. Są to jedne z nielicznych na rynku tego typu urządzeń o tak dużej mocy, posiadające funkcję zwrotu energii do sieci.

Prace instalacyjne w Opolu będą się rozpoczynać i kończyć w trakcie postojów remontowych każdego z bloków. Trwać będą nie dłużej, niż 24 dni kalendarzowe. W przypadku bloku nr 3 zakończenie przewiduje się do kwietnia 2017 r., montaż urządzeń na bloku nr 4 ma się zakończyć w październiku 2019 r.

Źródło: ABB

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama