Agregaty do chłodzenia maszyn

Reklama
Reklama
Rozmowa z Jackiem Brodą, menedżerem produktu w katowickim oddziale firmy Rittal sp. z o.o.

Adam Krzyżowski: Firma Rittal większości użytkowników kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju obudowami i szafami sterowniczymi do systemów automatyki przemysłowej oraz infrastruktury IT. Ale to nie jedyny profil produkcji. Rittal zajmuje się również urządzeniami klimatyzacji systemowej oraz różnego rodzaju systemami chłodzenia i wentylowania.


Jacek Broda: Tak, ma Pan rację. Co więcej, jeśli chodzi o klimatyzację systemową, która dotyczy chłodzenia i wentylowania szaf sterowniczych, to w firmie Rittal ta grupa produktów stanowi około 70% naszego segmentu urządzeń klimatyzacyjnych. Zaliczyć do nich należy takie urządzenia, jak agregaty sprężarkowe, wymienniki woda-powietrze, wymienniki powietrze-powietrze oraz różnego rodzaju wentylatory.

Reklama

A.K.: Swego czasu bardzo popularne były Państwa chłodziarki Thermoelectric Cooler.

Reklama


J.B.:
Tak, urządzenia chłodzące w postaci chłodziarek termoelektrycznych wykorzystujących moduły Peltiera zdobyły sobie spore uznanie nie tylko na światowych rynkach, ale także u nas w Polsce. Cechą charakterystyczną tych chłodziarek są niewielkie gabaryty oraz ich mała masa - urządzenie o mocy chłodniczej 100 W waży zaledwie 3 kg. Dla porównania - chłodziarka sprężarkowa o takiej samej mocy chłodniczej waży aż 8 kg. Dodatkową zaletą chłodziarek termoelektrycznych produkowanych przez firmę Rittal jest bardzo niski poziom wibracji, co nie pozostaje bez znaczenia wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja pracy urządzeń elektronicznych. Klasyczne urządzenia sprężarkowe cechują duże wibracje całej obudowy. Obecnie chłodziarki z serii Thermoelectric Cooler są rozbudowane o dodatkowy moduł grzewczy o mocy 100 W. W ten sposób użytkownik otrzymuje urządzenie dwufunkcyjne przy niezmienionej cenie zakupu.


A.K.: Na Państwa stronie WWW można skorzystać z konfiguratora szaf sterowniczych oraz obudów i wybrać odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb sprzęt. Czy przewidują Państwo uruchomienie również internetowego konfiguratora urządzeń do klimatyzacji?


J.B.:
Obecnie na naszej stronie internetowej jest do pobrania program do doboru klimatyzacji do szaf sterowniczych - RiTherm 6.0. Za pomocą tej aplikacji można w intuicyjny sposób dobrać urządzenia niezbędne do uzyskania odpowiednich temperatur pracy w szafach sterowniczych, nawet w wypadku skrajnych warunków pracy. Ponadto program ten potrafi również samodzielnie zaproponować dodatkowe akcesoria do wybranego systemu klimatyzacji.

A.K.: Jedną z ciekawszych nowości, które pojawiły się w ofercie Państwa firmy, są agregaty wody lodowej Rittal TopTherm.


J.B.: Agregaty wody lodowej Rittal TopTherm to również moim zdaniem jedna z ciekawszych i, co ważne, innowacyjnych nowości. Charakteryzują się one modułową konstrukcją, zintegrowaną ze znanymi obudowami sterowniczymi Rittal TS8. Główną zaletą tych agregatów jest zastosowanie konstrukcji modułowej, w której dokonano podziału części: chłodzącą, hydrauliczną oraz sterowniczą. Segmentowa budowa pozwala na szybką wymianę danego podzespołu w razie rozbudowy bądź podczas czynności serwisowych prowadzonych bez specjalistycznych narzędzi. Ciekawa jest też sama obudowa tych urządzeń. Zajmuje ona mniej miejsca niż w klasycznych tego typu konstrukcjach ze względu na jej pionową orientację. Istotne jest również zastosowanie bardzo wydajnego czynnika chłodniczego R410a. Wspomnę jeszcze o tym, że zakres wydajności tych agregatów mieści się pomiędzy 8 a 40 kW.

A.K.: Głównie z jakich sektorów gospodarki wywodzą się Państwa klienci?


J.B.:
Są to zakłady produkcyjne z takich branż, jak motoryzacja, przemysł maszynowy, farmaceutyczny i spożywczy. Uogólniając, podstawowymi odbiorcami naszych produktów są firmy z przemysłu wytwórczego, a także integratorzy systemów automatyki.
Pragnę zaznaczyć, że zajmujemy się też usługami serwisowymi oraz doradczymi. To uzupełnienie naszej oferty zawiązanej z klimatyzacją, które często jest decydujące przy prowadzeniu dużych projektów.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama