Automaty gnące, czyli efektywne metody gięcia blachy

Prima Power

Jednym z najczęściej spotykanych procesów obróbki blachy tuż obok cięcia i wykrawania, jest gięcie wzdłuż ustalonych krawędzi. Nierzadko wymaga się od tej operacji niezwykłej precyzji i powtarzalności wykonania kolejnych sztuk. Warto przyjrzeć się różnym technikom gięcia blachy, w tym rodzinie automatycznych centrów gnących Prima Power.

Automaty gnące to obok pras krawędziowych najpopularniejsze rozwiązanie do obróbki gięcia blachy. Zasadnicze różnice, jakie występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami maszyn to typ narzędzi, procedura przezbrojenia oraz ogólna efektywność i wydajność produkcji. Automaty gnące znajdują swoje zastosowanie w gięciu elementów z cienkiej blachy (2-4 mm), wykonując gięcia pozytywne i negatywne bez odwracania formatki. Posiadają także jeden rodzaj narzędzi, który jest zamontowany na stałe oraz odpowiedni dla bardzo szerokiego zakresu kąta gięcia i promieni. Narzędzia automatu gnącego, tzw. ostrza gnące zamontowane są na ramie maszyny, podzielone na kilkudziesięciomilimetrowe segmenty, które automatycznie konfigurują się w ciągu kilkudziesięciu sekund, w zależności od konstrukcji giętego detalu.

To sprawia, że automat gnący staje się efektywniejszym i szybszym sposobem gięcia, niezależnie czy nasza seria liczy 5 czy 5 000 sztuk do wykonania. Jedną z firm specjalizujących się w technologii gięcia i produkcji maszyn jest Prima Power, która w swoim portfolio oprócz serwo-elektrycznych pras krawędziowych posiada trzy warianty serwo-elektrycznych automatów gnących - FBe (Fast Bend), BCe (Bending Cell) oraz EBe (Express Bender).

Rodzaje automatów gnących

Ze względu na mnogość rozwiązań na rynku, a także różne wymagania produkcyjne wielu przedsiębiorców zastanawia się, które maszyny do gięcia najlepiej sprawdzą się w ich zakładzie. Portfolio Prima Power bogate jest w tego typu urządzenia.
Maszyny z serii EBe to urządzenia przeznaczone do pracy autonomicznej, czyli wchodzące w skład automatycznej linii bądź gniazda produkcyjnego. Możliwa jest ich integracja z wycinarką laserową lub wykrawarką, tak by zapewnić ciągły dopływ formatek do gięcia. Istnieje również opcja nieprzerwanej produkcji, dzięki stosowi detali, który umieszczany jest w specjalnie do tego przeznaczonym polu, a urządzenie załadowcze maszyny pobiera z niego kolejno blachę, sztuka po sztuce.

Maszyny serii BCe to z kolei automatyczne gniazda produkcyjne. BCe Smart 2220 jest maszyną pół-automatyczną. Do zadań operatora należy załadunek formatek i rozładunek gotowych komponentów po zakończeniu gięcia. Za manewrowanie formatką podczas gięcia (obrót, posuw) odpowiada tak zwany rotator. Jest to odpowiednio zaprojektowane ramię, które przesuwa formatkę w jednej osi i dokonuje jej obrotu. Różnica pomiędzy wersją standardową, a SMART polega na większej, ogólnej wydajności urządzenia, albowiem załadunek nowej formatki do gięcia odbywa się w czasie, w którym maszyna gnie poprzednią.

Kiedy automat jest lepszym wyborem niż prasa krawędziowa?

Wyposażając swój zakład produkcyjny w nowoczesne automaty gnące, warto w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić ich specyfikację, a następnie przeprowadzić testy gięcia, które są niezwykle pomocne przy dokonaniu odpowiedniego wyboru maszyny do własnych preferencji. Stopień skomplikowania możliwych do wykonania gięć na automacie może wyeliminować potrzebę dokonywania niektórych operacji na innych maszynach np. osiąganie wysokich wartości promienia gięcia z walcarki. Automatyczne centra gnące Prima Power znajdują swoje zastosowanie zarówno w wielkoseryjnej, jak i pojedynczej produkcji elementów z cienkiej blachy (aluminium 4 mm, stal czarna 3 mm, stal nierdzewna 2 mm) – paneli drzwiowych, futryn, szafek elektrycznych i rozdzielnic, elementów wind, oświetlenia i wielu innych.

Źródło: Prima Power

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę