Automatyczny system znakowania laserowego AutoMarkX
W miarę, jak branża narzędzi skrawających przechodzi z narzędzi standardowych na narzędzia o bardziej złożonej geometrii, zwykle określane jako narzędzia specjalne, producenci poszukują nowych rozwiązań. ANCA zaprezentuje na targach EMO Milano 2021 (4–9 października) technologie, oprogramowanie i rozwiązania automatyki umożliwiające klientom projektowanie i szlifowanie wielu typów narzędzi w jednej partii, zwiększając opłacalność strategii wytwarzania narzędzi specjalnych. Odwiedź firmę ANCA w hali 2 na stoisku F10 G09.
– Klienci poszukują większej wydajności, dokładności i stabilności procesu. Obserwujemy duże zainteresowanie automatyzacją, Przemysłem 4.0 i technologiami cyfrowymi łączącymi wszystkie aspekty produkcji. Nowe rozwiązanie ANCA w tym zakresie to AIMS, czyli zintegrowany system produkcyjny ANCA – mówi Patrick Boland, współzałożyciel ANCA. – To szeroko zakrojona platforma, w ramach której w kolejnych latach zostanie wydane szereg rozwiązań programowych i sprzętowych. System jest obsługiwany z poziomu oprogramowania zarządzającego oraz obejmuje wyposażenie wymagane do szlifowania, pomiarów i przetwarzania złożonych narzędzi skrawających.
– Jesteśmy dumni z możliwości zaprezentowania na stoisku targów EMO naszego nowego systemu znakowania laserowego AutoMarkX – maszyny, która w jeszcze większym stopniu uprości proces wytwarzania narzędzi, zapewniając wyższą efektywność i ograniczenie liczby prostych zadań manualnych. Kompatybilny z elastycznym pakietem oprogramowania ANCA system AutoMarkX automatycznie ładuje narzędzia do znakowania laserowego bezpośrednio z palet szlifierki. Opracowana przez ANCA technologia może być zintegrowana z systemem AIMS z możliwością automatycznego odbierania i wysyłki palet z autonomicznego robota mobilnego AMR, natomiast funkcja łączności z serwerem AIMS zapewnia możliwość wprowadzania treści oznaczeń na narzędziach.
Z punktu widzenia dostawcy narzędzi CNC i frezów wzrost popytu na pojazdy elektryczne stanowi zarówno wyzwanie, jak i doskonałą okazję rozwoju. W 2017 r. 11,8% narzędzi skrawających przeznaczono dla branży motoryzacyjnej, przy czym na branżę tę ogromny wpływ ma wzrost produkcji pojazdów elektrycznych i powiązane z tym zmiany produkcji. Czas obróbki wymagany dla pojazdów elektrycznych będzie ograniczony o 50 do 75% w stosunku do tradycyjnych silników spalinowych. Spowoduje to spadek ogólnego zużycia narzędzi skrawających w miarę spadku liczby produkowanych pojazdów spalinowych.
– Spadek zapotrzebowania na narzędzia skrawające to wyzwanie egzystencjalne, w szczególności dla naszych klientów obsługujących branżę motoryzacyjną – mówi Xiaoyu Wang, menedżer produktu GCX ANCA. – Zaangażowanie w łańcuch dostaw produkcji pojazdów elektrycznych zapewnia wiele możliwości, takich jak nowe frezy do łuszczenia wymagane w produkcji kół zębatych stosowanych w wielu nowych skrzyniach biegów pojazdów elektrycznych. Około 45% produkcji wszystkich kół zębatych to podzespoły do skrzyń biegów. Wzrost produkcji pojazdów elektrycznych w istotny sposób zmienił wymagania dla branży produkcji kół zębatych. Na przykład, wysokie prędkości obrotowe silników do 20000 obr./min. oznaczają, że wymagane są wyższe przełożenia w celu ograniczenia prędkości obrotowej i utrzymania sprawności pracy silnika. Ponadto nowe konstrukcje skrzyń biegów wykorzystują złożone układy przekładni obiegowych.
Napędzane niespotykaną szybkością wzrostu pojazdów elektrycznych na poziomie 28%~36% frezy stosowane w procesach łuszczenia wysokiej prędkości są wysoce pożądane w branży. Ze względu na złożoną geometrię wytwarzanie frezów do łuszczenia z litego węglika wymaga szeregu nowatorskich rozwiązań technologicznych i procesowych, które umożliwiają uzyskanie spójnych i powtarzalnych procesów produkcyjnych. ANCA zaprezentuje swoją szlifierkę GCX Linear na targach EMO, pozwalając klientom zapoznać się z kompletnym rozwiązaniem do produkcji frezów do łuszczenia z litego węglika jakości DIN AA – najwyższej jakości stosowanej w branży.
Zwycięzca nowej edycji konkursu ANCA 2021 zostanie ogłoszony na żywo na targach EMO. Rok temu przedstawiciele przemysłu z chęcią skorzystali z okazji zaprezentowania swoich umiejętności. Otrzymano 30 zgłoszeń od firm z całego świata, a konkurs był obserwowany przez ponad 80 tysięcy fanów generujących ponad 200 tysięcy reakcji na mediach społecznościowych. Konkurs ten to wartościowe nagrody i uznanie na skalę globalną.
AutoMarkX do znakowania laserowego
AutoMarkX to automatyczne, indywidualne stanowisko do znakowania laserowego, zastępujące pracochłonne procesy manualne. Jest ono kompatybilne z systemem AIMS oraz umożliwia pracę w trybie automatycznym bez interwencji operatora. Operator może załadować palety z narzędziami i skupić uwagę na innych, ważniejszych zadaniach. Stanowisko jest kompatybilne z narzędziami o różnych rozmiarach i stanowi uniwersalne rozwiązanie dla wielu producentów. Atrakcyjny wskaźnik rentowności inwestycji (ROI) sprawia, że jest to logiczny wybór dla branży produkcji narzędzi. Najważniejsze cechy to: automatyczne rozwiązanie zastępujące czasochłonne procesy znakowania, bezproblemowa integracja z systemami ERP i AISM i ekonomiczne rozwiązanie z zakresu znakowania laserowego o atrakcyjnym wskaźniku rentowności inwestycji (ROI).
GCX Linear, czyli nowy standard szlifowania frezów do łuszczenia
Szlifierka GCX Linear oparta jest na sprawdzonej platformie CNC ANCA i oferuje nowe funkcje, umożliwiające realizację wszystkich operacji wytwarzania frezów do łuszczenia i dłutaków w pojedynczej konfiguracji. Dzięki pierwszym w branży pomiarom profilu oraz bezpośredniej kompensacji ścieżki w trakcie procesu, ANCA dostarcza praktyczne rozwiązanie produkcji w obiegu zamkniętym.
Najważniejsze cechy to: technologia silników liniowych LinX dla osi X, Y i Z, obciąganie w trakcie procesu produkcyjnego dzięki zastosowaniu systemu monitorowania emisji akustycznej (AEMS) oraz algorytmu uczenia maszynowego z nadzorem, regulacja temperatury silnika MTC (Motor Temperature Control) ogranicza czas nagrzewania oraz gwarantuje optymalną stabilność termiczną procesu szlifowania i wyjątkowo nowatorskie rozwiązanie pomiaru rozstawu i profilu w trakcie procesu z użyciem sondy analogowej, bezpośrednia kompensacja ścieżki bez obciągania ściernicy i kompletny pakiet oprogramowania do projektowania, symulacji, szlifowania, obciągania, pomiarów i kompensacji.
CPX Linear – czteroosiowa szlifierka do obróbki półfabrykatów
CPX Linear (wykończenie powierzchni powyżej 0,2 µm; 0,000008 cala Ra z biciem poniżej 2 mikronów) to nowa czteroosiowa szlifierka do obróbki półfabrykatów znajdująca się w ofercie, którą prezentuje ANCA. Szlifierka CPX Linear oferuje duży obszar roboczy oraz wysokiej mocy wrzeciono szlifierskie, zapewniające najwyższą dokładność i wydajność obróbki półfabrykatów na rynku. Metoda szlifowania „pinch/peel” gwarantuje taką samą wytrzymałość, sztywność i stabilność termiczną co oferowane przez szlifierki narzędziowe ANCA. Najważniejsze kwestie to: ładowarka AR300, adapter tulei zaciskowej Premierplus, górny zacisk wspornika i konik (do podpierania długich półfabrykatów).
FX7 Linear dla wymagających klientów
FX7 Linear spełnia wymagania klientów, którzy oczekują większej elastyczności, większej mocy wrzeciona lub większych możliwości pracy automatycznej, które zapewnia robot. FX7 Linear oferuje szereg opcji dla użytkowników szukających większej produktywności i dokładności. Dostępna opcjonalna 6-stanowiskowa zmieniarka ściernic do automatycznego załadunku pakietów ściernic i rozdzielaczy chłodziwa oraz opcjonalne roboty z możliwością załadunku do 840 narzędzi. Istotne cechy to: napędy liniowe osi X i Y, układ sterowania AMD5x zapewniający krótsze czasy przetwarzania oraz stożek HSK40F zapewniający większą sztywność, dokładność i lepsze wykończenie powierzchni narzędzi.
Źródło: ANCA